Z danych Światowego Programu Żywnościowego wynika, że 45 milionom mieszkańcom 43 państw grozi głód. Jest ich o trzy miliony więcej niż w roku 2020. Wpływ na to mają między innymi konflikty, zmiany klimatyczne i pandemia COVID-19.
Światowy Program Żywności (WFP), który jest agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych, poinformował w poniedziałek, że 45 milionów ludzi na świecie jest na skraju głodu. W 2020 roku liczba ta wynosiła 42 miliony, a 2019 roku - 27 milionów. Organizacja humanitarna zwróciła uwagę, że trzy miliony osób, które w ciągu roku znalazły się w trudnej sytuacji, pochodzą z Afganistanu.
- Dziesiątki milionów ludzi są w fatalnej sytuacji. Konflikty, zmiany klimatyczne i pandemia COVID-19 sprawiają, że liczba osób zagrożonych skrajnym głodem gwałtownie wzrasta - powiedział David Beasley, dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego (WFP) po powrocie z Afganistanu. Tam ONZ zamierza dostarczyć pomoc 23 milionom mieszkańców. - Ceny paliwa, żywności i nawozów drastycznie rosną, co napędza nowe kryzysy, jak ten, który obecnie rozwija się w Afganistanie. Pogłębia to też sytuacje kryzysowe trwające od lat między innymi w Syrii czy Jemenie - zaznaczył Beasley. - 45 milionów ludzi na świecie dosłownie umrze, jeśli do nich nie dotrzemy - dodał.
Głód na świecie. Susze, załamanie gospodarki
Zdaniem WFP należy przeznaczyć siedem miliardów dolarów, żeby rozwiązać światowy problem głodu. Jeszcze przed kilkoma miesiącami kwotę tę szacowano na 6,6 miliarda dolarów. W poniedziałkowym raporcie ostrzeżono, że tradycyjne sposoby finansowania są już bardzo nadwerężone.
W dokumencie podkreślono, że rodziny znajdujące się na skraju głodu są "zmuszone do dokonywania bolesnych wyborów", sprzedają dzieci, zabierają je ze szkół, karmią szarańczą, liśćmi lub kaktusami.
Jak zauważyła agenda ONZ, liczne susze w Afganistanie oraz załamanie tamtejszej gospodarki, sprawiają, że rodziny znajdują się na skraju wytrzymałości. W Syrii około 12,4 milionów mieszkańców nie wie, kiedy dostanie kolejny posiłek.
Według agencji ONZ z powodu głodu cierpi również więcej niż w ubiegłym roku mieszkańców Etiopii, Haiti, Somalii, Angoli, Kenii i Burundi.
Źródło: PAP, WFP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock