Cyklon Gombe w Mozambiku i Malawi spowodował śmierć co najmniej 22 osób - przekazały w poniedziałek miejscowe władze. W pierwszym z tych krajów zniszczonych zostało wiele domów, szkoły i placówki medyczne.
Do 15 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wskutek przejścia cyklonu Gombe przez Mozambik. Wśród zabitych jest pięciu członków tej samej rodziny z prowincji Nampula w północnej części kraju. Jak poinformowały w poniedziałek tamtejsze władze, rannych zostało co najmniej 50 osób.
Żywioł uderzył w Mozambik w prowincję Nampula i sąsiednią prowincję Zambezia w piątek. W sobotę dotarł nad graniczące z tym południowoafrykańskim państwem Malawi. Chipiliro Khamula, rzecznik Departamentu Zarządzania Katastrofami w tym kraju, przekazał, że zginęło co najmniej siedem osób. Jedną z ofiar śmiertelnych jest 78-letni mężczyzna, na którego runęła ściana.
Wiele zniszczonych budynków
Uderzenie żywiołu spowodowało, że w Mozambiku ponad sto tysięcy osób musiało opuścić swoje domy. Zniszczonych zostało około 12 tysięcy domów, a 11 tysięcy jest poważnie uszkodzonych. Zniszczeniu uległy dwa mosty. Uszkodzone zostało też 16 placówek medyczne i 113 szkół.
Największe szkody w Malawi powstały na południu tego kraju - podał Khamula. Nie poinformował jednak o szczegółach zniszczeń.
Żywioł nadciągnął nad Mozambik z siłą odpowiadającą sile trzeciej kategorii huraganu w skali Saffira-Simpsona. Kategoria ta oznacza średnią prędkość wiatru wynoszącą od 178 do 207 kilometrów na godzinę - informowała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
Niszczycielskie żywioły
Kraje południowo-wschodniej Afryki często nawiedzane są przez tego typu żywioły. W styczniu cyklon tropikalny Ana spowodował śmierć co najmniej 88 osób we wschodniej i południowej Afryce, w tym w Mozambiku i Malawi.
W 2019 roku Mozambik został mocno dotknięty przez cyklon Idai. Była to najsilniejsza tego typu burza odnotowana w Mozambiku.
Autorka/Autor:ps
Źródło: abcnews.go, voanews.com, tvnmeteo.pl
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
O godzinie 8.31 z przylądka Canaveral na Florydzie w kosmos poleciał Sławosz Uznański-Wiśniewski - pierwszy Polak, który zamieszka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Sławosz Uznański-Wiśniewski poleciał w kosmos. Trwa pogoń za stacją kosmiczną
Ruszyła misja Ax-4, w której udział bierze Sławosz Uznański-Wiśniewski. Załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wynosi kapsuła Dragon, która wraz z rakietą Falcon 9 zrewolucjonizowała przemysł kosmiczny. W trakcie lotu poznaliśmy imię, jakie astronauci wybrali dla swojego statku kosmicznego.
Tak nazwano kapsułę, w której lecą astronauci. "To więcej niż imię"
Z Centrum Lotów Kosmicznych Johna F. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała rakieta, która zabierze misję Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W skład załogi wchodzi Sławosz Uznański-Wiśniewski. Będzie pierwszym Polakiem w historii, który postawi stopę na ISS. Misja Ignis, realizowana przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, to nie tylko prestiżowe wydarzenie, ale także technologiczny i edukacyjny przełom dla polskiego sektora kosmicznego.
Otwiera się nowa era w polskiej eksploracji kosmosu
Upały nawiedziły wschodnią część Stanów Zjednoczonych. W wielu miejscach temperatura przekroczyła 35 stopni Celsjusza, a władze wydały ostrzeżenia. Zwiększone zapotrzebowanie na klimatyzację i wentylację doprowadziło do przerw w dostawie prądu.
Skwar w USA. Jest ofiara śmiertelna
W środę Sławosz Uznański-Wiśniewski wraz z trójką innych astronautów poleciał w kosmos w ramach misji Axiom-4. Z tej okazji Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie nagrała specjalne wideo z życzeniami dla polskiego astronauty.
"Sławosz, nie zapomnij pierogów! Powodzenia!" Specjalne życzenia dla polskiego astronauty
- Źródło:
- tvnmeteo.pl
W kolejnych dniach szykuje się przeplatanka pogodnej aury z deszczową, a nawet burzową. Groźnych zjawisk należy spodziewać się w czwartek, kiedy temperatura przekroczy 30 stopni. Czy pogoda poprawi się na weekend? Sprawdź, co nas czeka.
Upały i burze powrócą lada moment. Jak długo z nami zostaną
W poniedziałek przez Polskę przetoczył się burzowy front. Silny wiatr powalał drzewa i łamał gałęzie, które spadały na ulice i samochody. W wyniku przejścia nawałnic dwie osoby zostały ranne.
Dwie osoby ranne po burzach. "W okna waliło, jakby ktoś wiadrami wodę lał"
Naukowcy odkryli, że pewien gatunek ćmy żyjący w Australii, który każdego roku wyrusza na długą wędrówkę, do nawigacji używa gwiazd. To pierwszy raz, gdy poznano taką umiejętność u bezkręgowców pokonujących ogromne dystanse.
Pokonują nawet tysiąc kilometrów, używają gwiazd jako nawigacji
Cały czas trwają badania nad wpływem mikroplastiku na zdrowie człowieka. W artykule opublikowanym na łamach "Journal of the American Heart Association" naukowcy donoszą, że osoby żyjące w pobliżu wód cechujących się wysokim stężeniem małych cząsteczek tworzyw sztucznych są bardziej narażone na wiele groźnych chorób.
Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców
Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę kilkunastu tysięcy próbek krwi wyssanej przez komary. Chcieli zbadać, na jakich gatunkach zwierząt żerują te owady. Okazuje się, mają one znacznie bardziej różnorodne i elastyczne upodobania żywieniowe niż wcześniej sądzono.
Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły
W tym roku monsun uderzył w Chiny wcześniej niż zwykle. W ostatnich dniach na południu i w centrum kraju padał ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Są ofiary śmiertelne. Gwałtowna aura spodziewana jest również w niedzielę, wydano ostrzeżenia meteorologiczne.
"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"
Gorące powietrze napłynęło do wielu regionów Francji. Sprawiło, że w sobotę temperatura maksymalna sięgnęła prawie 40 stopni. Agencja meteorologiczna Meteo France wydała ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed spiekotą.
Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"
Na południu Chorwacji w rejonie Omisza wybuchł pożar. Jak przekazała straż, został wywołany przez człowieka. Ogień strawił kilkanaście domów. Z żywiołem walczy ponad 150 strażaków, choć najgorsze już minęło. Konieczne były ewakuacje mieszkańców oraz turystów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje Polaków, którzy przebywają w tamtych rejonach.
Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru
Nawałnice, którym miały towarzyszyć tornada, nawiedziły Dakotę Północną i Minnesotę w USA, doprowadzając do śmierci trzech osób. Wiał silny wiatr, padał intensywny deszcz oraz grad pokaźnych rozmiarów. Blisko 100 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu.
Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją
Na początku czerwca firma ispace próbowała wylądować łazikiem Resilience na Księżycu. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Miejsce, gdzie maszyna się rozbiła, można zobaczyć teraz na zdjęciu opublikowanym przez amerykańską agencję kosmiczną NASA.
Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu
Stwierdzenie "tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną" zostało sformułowane przez Paracelsusa, XVI-wiecznego lekarza uważanego za ojca nowoczesnej medycyny. Prawo to leży u podstaw dzisiejszej toksykologii, przypominając o cienkiej granicy między zbawiennym a szkodliwym działaniem tego samego związku. W ocieplającym się świecie lekarze i badacze muszą jednak mierzyć się z czynnikami przesuwającymi te granice w sposób, który nie do końca możemy przewidzieć.
Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice
Fala upałów nawiedziła południową Hiszpanię. W piątek termometry pokazały miejscami aż 40 stopni Celsjusza. Przed spiekotą wydano ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia. Również w Wielkiej Brytanii było tego dnia gorąco.