To może być najbardziej tragiczny sezon na Mount Everest

Źródło:
"The Guardian", thehimalayantimes.com, PAP

To będzie prawdopodobnie jeden z najtragiczniejszych sezonów na Mount Everest. Zmienna pogoda doprowadziła w tym roku do śmierci nawet 17 osób - powiedział szef departamentu turystyki Nepalu Yuba Raj Khatiwada, zaznaczając, że "zmiany klimatu mają duży wpływ na góry". Nepal po raz kolejny spotyka się jednak z krytyką za rekordową liczbę wydanych pozwoleń na wspinaczkę, czym ma być powodowany tłok w drodze na najwyższy szczyt Ziemi.

Kanadyjski himalaista zginął 25 maja na Mount Evereście, zwiększając liczbę potwierdzonych zgonów w czasie wspinaczki na najwyższy szczyt Ziemi w tym sezonie, do 12. Śmierć poniosło prawdopodobnie również kolejnych pięć osób, które zaginęły. We wszystkich przypadkach przez co najmniej pięć dni nie nawiązano z nimi kontaktu - wynika z bazy danych Himalayan Database, która śledzi wyprawy na Mount Everest wznoszący się na wysokość 8849 metrów nad poziomem morza.

- W sumie w tym sezonie straciliśmy 17 osób - powiedział szef departamentu turystyki Nepalu Yuba Raj Khatiwada. Stwierdził, że główną przyczyną tych zgonów była zmienność pogody. - Warunki pogodowe były bardzo zmienne i niesprzyjające - powiedział. Dodał, że "zmiany klimatu mają duży wpływ na góry".

Liczba 17 zgonów oznaczałaby, że ten rok uplasowałby jako jeden z najgorszych na Mount Evereście, dorównując jedynie 2014. Wówczas zginęło 17 osób, z czego większość to Szerpowie, którzy ponieśli śmierć w lawinie.

Jak zwraca uwagę "The Guardian", średnio każdego roku podczas zdobywania najwyższej góry świata umiera od pięciu do dziesięciu osób, ale w ciągu ostatnich lat ta liczba rośnie.

Ten sezon przyniósł większą liczbę zgonów niż sezon z roku 2019, kiedy z powodu wyjątkowego tłoku prowadzącego na trasy na szczyt setki wspinaczy czekały przez kilkanaście godzin, aby go zdobyć, a himalaiści mówili o "śmierci, rzezi, chaosie i ciałach na trasie". Zginęło 11 osób i był to czwarty najbardziej tragiczny sezon od 1922 r., czyli od pierwszej próby wejścia na Mount Everest.

Krytyka za dużą liczbę pozwoleń

Rząd Nepalu w tym roku spotkał się z krytyką za wydanie rekordowej liczby 479 zezwoleń na wspinaczkę. Za to samo krytykowany był cztery lata temu. Pozwolenia, z których każde kosztuje kilkanaście tysięcy dolarów, są głównym źródłem dochodu dla tego niewielkiego kraju. Kathiwada tłumaczył dużą liczbę pozwoleń w tym sezonie tym, że okno pogodowe otworzyło się wcześniej, a sezon był dłuższy niż zwykle.

Jak stwierdził Ang Norbu Sherpa, prezes Narodowego Stowarzyszenia Przewodników Górskich Nepalu, wydawanych jest jednak "zbyt wiele" zezwoleń. Powiedział, że kiedyś na Mount Everest wchodzili "zahartowani wspinacze, ale teraz jest wielu początkujących, którzy chcą zdobyć szczyt".

Widok na Mount Everest ze szczytu Kala PattarDaniel Prudek/Shutterstock

Czytaj też: Popularny wśród turystów kraj zakazał samotnych wędrówek. Trzeba mieć przewodnika lub iść w grupie

"Chaotyczny" sezon

Zdaniem alpinisty Alana Arnette i autora boga o wspinaczkach górskich, który wspiął się na Mount Everest w 2011 roku, ten sezon był "chaotyczny". Stwierdził, że "główną przyczyną dużej liczby zgonów są niedoświadczeni" wspinacze, którzy "zbyt mocno się forsują i nie zawracają odpowiednio szybko".

Dodał, że "wiele firm oferujących przewodnictwo nie ma żądnych wymagań dotyczących doświadczenia i akceptuje każdego", a kiedy ich klient wpada w kłopoty podczas wspinaczki, może być porzucony, aby ratować życie ekipy pomocniczej. - W tym sezonie widzieliśmy kilka osób pozostawionych samym sobie na szycie góry, a niektórzy z nich do dzisiaj są zaginieni - powiedział.

Zdaniem ekspertów, których opinie przywołuje brytyjski dziennik, najwyższa góra świata jest obecnie postrzegana jako "cel turystyczny" i plac zabaw dla szukających wrażeń bogaczy, nawet tych z niewielkim doświadczeniem we wspinaczce górskiej na dużych wysokościach.

Obawy budzi topnienie lodowców

Pojawiają się również obawy o to, że zwiększona aktywność w obozie bazowym na lodowcu Khumbu sprawia, że staje się on coraz bardziej niestabilnym i niebezpiecznym miejscem, pogarszając i tak trudną sytuację wywołaną przez globalne ocieplenie związaną z topnieniem lodowca. Zgodnie z ostatnimi badaniami, przez ostatnie zaledwie 30 lat lodowce Mount Everest straciły tyle lodu, ile narosło przez dwa tysiące lat.

W ubiegłym roku nepalscy urzędnicy zapowiedzieli przeniesienie obozu niżej, zdala od przerzedzającego się lodowca.

W poniedziałek była 70. rocznica zdobycia Everest. Historię podboju dachu świata 29 maja 1953 r. rozpoczął nowozelandzki pszczelarz Edmund Hillary z Szerpą Tenzingiem Norgayem.

Czytaj też: Stracił obie nogi na wojnie. Teraz wspiął się na Mount Everest

Google Maps

Autorka/Autor:ps

Źródło: "The Guardian", thehimalayantimes.com, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Daniel Prudek/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed ulewnym deszczem. W kolejnych dniach prognozowane są przymrozki. Ostrzeżenia przed nimi mogą objąć cały kraj.

Alerty IMGW przed ulewami. Później przymrozki obejmą całą Polskę

Alerty IMGW przed ulewami. Później przymrozki obejmą całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 5.03. W nocy pojawią się opady deszczu, a miejscami także deszczu ze śniegiem i śniegu. W dzień również ma padać. Termometry wskażą od 4 do 12 stopni.

Pogoda na jutro - wtorek, 5.03. W części kraju spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem

Pogoda na jutro - wtorek, 5.03. W części kraju spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach w części kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Miejscami temperatura maksymalna nie przekroczy 3 stopni Celsjusza.

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend na jednej z najdłuższych autostrad w stanie Ohio pojawili się nietypowi uczestnicy ruchu drogowego.

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Źródło:
Reuters

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

Żarłacz biały został wyrzucony na brzeg we wschodniej Australii. Przed wypłynięciem na ląd zwierzę od pewnego czasu krążyło w pobliżu brzegu, widocznie cierpiąc. Jak podejrzewają eksperci, rekin mógł się czymś zatruć lub być chory.

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Źródło:
ABC News, The Guardian

Para supermasywnych czarnych dziur o rekordowej masie została zmierzona przez naukowców. Obiekty te znajdują się bardzo blisko siebie, ale do połączenia się w jedność dzielą je miliardy lat świetlnych. Badania sugerują, że może to wynikać właśnie z ich niezwykłej masy.

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

Źródło:
NOIR Lab

Biegacze opanowały stan Utah. Po zimowej burzy, której towarzyszyły silne podmuchy wiatru, ulice dwóch miast wypełniły się roślinami jak z westernu, a miejscami uformowały się trzymetrowe góry charakterystycznych, kulistych kwiatostanów. W usuwaniu roślin pomóc musiały lokalne władze.

"Armagedon biegaczy" na ulicach

"Armagedon biegaczy" na ulicach

Źródło:
Reuters, The Guardian, KMYU

Wulkan La Cumbre wybuchł na wyspach Galapagos w Ekwadorze. W nocy z soboty na niedzielę zaczął on wyrzucać z siebie strumienie żarzącej się lawy. Jak przekazały władze, to największa erupcja z tego stożka, jaką udało się do tej pory zarejestrować.

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Źródło:
Reuters

Ulewy nawiedziły północną Argentynę. W mieście Corrientes nad rzeką Paraną w ciągu zaledwie kilku godzin spadło 300 litrów wody na metr kwadratowy, co spowodowało poważne podtopienia. Jak przekazały władze, była to katastrofa o niespotykanej skali.

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Źródło:
Reuters, Meteored.com.ar

Zorza polarna była widoczna zeszłej nocy nad Polską. Szczególnie dobre warunki do obserwacji zjawiska wystąpiły w północnej części kraju. Zdjęcia i nagrania zorzy otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Zima zawitała do Kalifornii - i to bezpośrednio pod drzwi. Pracownicy ośrodka narciarskiego w górach Sierra Nevada przekonali się o tym na własnej skórze, gdy rano otworzyli drzwi i zobaczyli warstwę śniegu sięgającą niemal górnej framugi. W ciągu doby spadło tam niemal 90 centymetrów śniegu.

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Źródło:
CNN, Sugar Bowl Resort

Rekordowo ciepły luty nie jest zwykłą anomalią, ale skutkiem zmian klimatycznych zachodzących na całym świecie. Profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tłumaczył, że w walce z globalnym ociepleniem coraz trudniej będzie nam liczyć na oceany - ta naturalna "chłodnica" naszej planety sama staje się coraz cieplejsza. Naukowiec ostrzegł, że skutki zmian klimatycznych odczujemy wszyscy.

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lawiny porwały turystów na północy Japonii. Jak przekazali funkcjonariusze policji, w niedzielę doszło do dwóch niepowiązanych ze sobą wypadków. Zginęły dwie osoby.

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, NHK, The Japan News

Strażacy walczą z "potwornym" pożarem, który od prawie tygodnia szaleje w Teksasie. W wyniku żywiołu życie straciły co najmniej dwie osoby. Ogień pochłonął obszar liczący ponad 400 tysięcy hektarów, co czyni go największym pożarem odnotowanym w tym stanie.

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Źródło:
Reuters, CNN

Wulkan Popocatepetl jest drugą najwyższą górą Meksyku. W sobotę znów dał o sobie znać i wyrzucił w powietrze chmurę dymu i popiołu. Wzbiła się ona na wysokość kilku kilometrów.

Popocatepetl znowu niepokoi

Popocatepetl znowu niepokoi

Źródło:
ENEX, volcanodiscovery.com, gob.mx

Zambia i sąsiednie Zimbabwe zmagają się z niespotykaną od dekad suszą. Wodospady Wiktorii, uznawane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, po wielu tygodniach suszy, zamiast kaskad wody pokazują turystom skalne ściany. Prezydent Zambii ogłosił stan wyjątkowy.

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Za nami miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii. Choć w kalendarzu był luty, to pogodowo przenieśliśmy się do kwietnia. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy termometry pokazywały blisko 20 stopni Celsjusza.

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Śnieżyce nawiedziły Kalifornię. Gwałtowna aura spowodowała, że tysiące domów zostało pozbawionych prądu. Miejscami pokrywa śnieżna może przekraczać trzy metry.

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Źródło:
Reuters, The Guardian

Wiosna w Tatry przyszła wyjątkowo wcześnie. Po rekordowo ciepłym lutym śniegu w dolinach w większości miejsc już próżno szukać. Ten leży w wyższych partiach gór, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Brazylijski stan Acre zmaga się z powodziami. W mieście Brasielia sytuacja nigdy nie była tak trudna. Setki mieszkańców zostało bez dachu nad głową, a tysiące przesiedlono. Skutki żywiołu można zobaczyć na nagraniach z drona.

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

Źródło:
Reuters

Do Polski zbliża się ochłodzenie. Zima nie wraca, ale jak podkreślił rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, zapanuje "wczesna wiosna". Po niespotykanie ciepłym lutym pogoda zacznie pasować do kalendarza. Synoptyk przekazał również, jakiej aury możemy spodziewać się w czasie Wielkanocy i na początku kwietnia.

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Śnieg pokrył w sobotę rano niektóre obszary zachodniej Anglii. Warunki do podróżowania były trudne. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie zimowych opadów w Bristolu.

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

Źródło:
BBC, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Testy systemu ostrzegania przed tsunami przeprowadzono w piątek w Lizbonie przy Placu Handlowym. Specjaliści podkreślają, że stolica Portugalii jest w znacznym stopniu narażona na trzęsienie ziemi, które może doprowadzić do powstania groźnych fal.

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Źródło:
PAP

Sycylia zmaga się z poważną suszą. Brak opadów zimą sprawił, że dostęp do słodkiej wody jest mocno ograniczony. Mieszkańcy muszą magazynować deszczówkę.

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tak ciepłego lutego w Polsce nie było od ponad 100 lat. Już na samym początku miesiąca zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki wiosny. - Właściwie można powiedzieć, że nie tyle wiosna przychodzi wcześniej, co skraca się zima - skomentował rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. - To już nie będzie to, co kiedyś, gdy temperatura ujemna utrzymywała się kilkanaście czy kilkadziesiąt dni. To już się zmieniło - powiedział.

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl