To może być najbardziej tragiczny sezon na Mount Everest

Źródło:
"The Guardian", thehimalayantimes.com, PAP

To będzie prawdopodobnie jeden z najtragiczniejszych sezonów na Mount Everest. Zmienna pogoda doprowadziła w tym roku do śmierci nawet 17 osób - powiedział szef departamentu turystyki Nepalu Yuba Raj Khatiwada, zaznaczając, że "zmiany klimatu mają duży wpływ na góry". Nepal po raz kolejny spotyka się jednak z krytyką za rekordową liczbę wydanych pozwoleń na wspinaczkę, czym ma być powodowany tłok w drodze na najwyższy szczyt Ziemi.

Kanadyjski himalaista zginął 25 maja na Mount Evereście, zwiększając liczbę potwierdzonych zgonów w czasie wspinaczki na najwyższy szczyt Ziemi w tym sezonie, do 12. Śmierć poniosło prawdopodobnie również kolejnych pięć osób, które zaginęły. We wszystkich przypadkach przez co najmniej pięć dni nie nawiązano z nimi kontaktu - wynika z bazy danych Himalayan Database, która śledzi wyprawy na Mount Everest wznoszący się na wysokość 8849 metrów nad poziomem morza.

- W sumie w tym sezonie straciliśmy 17 osób - powiedział szef departamentu turystyki Nepalu Yuba Raj Khatiwada. Stwierdził, że główną przyczyną tych zgonów była zmienność pogody. - Warunki pogodowe były bardzo zmienne i niesprzyjające - powiedział. Dodał, że "zmiany klimatu mają duży wpływ na góry".

Liczba 17 zgonów oznaczałaby, że ten rok uplasowałby jako jeden z najgorszych na Mount Evereście, dorównując jedynie 2014. Wówczas zginęło 17 osób, z czego większość to Szerpowie, którzy ponieśli śmierć w lawinie.

Jak zwraca uwagę "The Guardian", średnio każdego roku podczas zdobywania najwyższej góry świata umiera od pięciu do dziesięciu osób, ale w ciągu ostatnich lat ta liczba rośnie.

Ten sezon przyniósł większą liczbę zgonów niż sezon z roku 2019, kiedy z powodu wyjątkowego tłoku prowadzącego na trasy na szczyt setki wspinaczy czekały przez kilkanaście godzin, aby go zdobyć, a himalaiści mówili o "śmierci, rzezi, chaosie i ciałach na trasie". Zginęło 11 osób i był to czwarty najbardziej tragiczny sezon od 1922 r., czyli od pierwszej próby wejścia na Mount Everest.

Krytyka za dużą liczbę pozwoleń

Rząd Nepalu w tym roku spotkał się z krytyką za wydanie rekordowej liczby 479 zezwoleń na wspinaczkę. Za to samo krytykowany był cztery lata temu. Pozwolenia, z których każde kosztuje kilkanaście tysięcy dolarów, są głównym źródłem dochodu dla tego niewielkiego kraju. Kathiwada tłumaczył dużą liczbę pozwoleń w tym sezonie tym, że okno pogodowe otworzyło się wcześniej, a sezon był dłuższy niż zwykle.

Jak stwierdził Ang Norbu Sherpa, prezes Narodowego Stowarzyszenia Przewodników Górskich Nepalu, wydawanych jest jednak "zbyt wiele" zezwoleń. Powiedział, że kiedyś na Mount Everest wchodzili "zahartowani wspinacze, ale teraz jest wielu początkujących, którzy chcą zdobyć szczyt".

Widok na Mount Everest ze szczytu Kala PattarDaniel Prudek/Shutterstock

Czytaj też: Popularny wśród turystów kraj zakazał samotnych wędrówek. Trzeba mieć przewodnika lub iść w grupie

"Chaotyczny" sezon

Zdaniem alpinisty Alana Arnette i autora boga o wspinaczkach górskich, który wspiął się na Mount Everest w 2011 roku, ten sezon był "chaotyczny". Stwierdził, że "główną przyczyną dużej liczby zgonów są niedoświadczeni" wspinacze, którzy "zbyt mocno się forsują i nie zawracają odpowiednio szybko".

Dodał, że "wiele firm oferujących przewodnictwo nie ma żądnych wymagań dotyczących doświadczenia i akceptuje każdego", a kiedy ich klient wpada w kłopoty podczas wspinaczki, może być porzucony, aby ratować życie ekipy pomocniczej. - W tym sezonie widzieliśmy kilka osób pozostawionych samym sobie na szycie góry, a niektórzy z nich do dzisiaj są zaginieni - powiedział.

Zdaniem ekspertów, których opinie przywołuje brytyjski dziennik, najwyższa góra świata jest obecnie postrzegana jako "cel turystyczny" i plac zabaw dla szukających wrażeń bogaczy, nawet tych z niewielkim doświadczeniem we wspinaczce górskiej na dużych wysokościach.

Obawy budzi topnienie lodowców

Pojawiają się również obawy o to, że zwiększona aktywność w obozie bazowym na lodowcu Khumbu sprawia, że staje się on coraz bardziej niestabilnym i niebezpiecznym miejscem, pogarszając i tak trudną sytuację wywołaną przez globalne ocieplenie związaną z topnieniem lodowca. Zgodnie z ostatnimi badaniami, przez ostatnie zaledwie 30 lat lodowce Mount Everest straciły tyle lodu, ile narosło przez dwa tysiące lat.

W ubiegłym roku nepalscy urzędnicy zapowiedzieli przeniesienie obozu niżej, zdala od przerzedzającego się lodowca.

W poniedziałek była 70. rocznica zdobycia Everest. Historię podboju dachu świata 29 maja 1953 r. rozpoczął nowozelandzki pszczelarz Edmund Hillary z Szerpą Tenzingiem Norgayem.

Czytaj też: Stracił obie nogi na wojnie. Teraz wspiął się na Mount Everest

Google Maps

Autorka/Autor:ps

Źródło: "The Guardian", thehimalayantimes.com, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Daniel Prudek/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W poniedziałek 8.07 pojawią się przelotne opady deszczu, a miejscami także i burze. Termometry pokażą maksymalnie 27 stopni. W całym kraju odczujemy ciepło.

Pogoda na dziś: poniedziałek przyniesie ulgę od upału, ale nie od burz

Pogoda na dziś: poniedziałek przyniesie ulgę od upału, ale nie od burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela w części kraju upływa pod znakiem gwałtownej aury. Superkomórka burzowa przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie. Doszło też do zalań piwnic. Strażacy w całym województwie przeprowadzili ponad 200 interwencji.

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne. Skutki gwałtownej pogody były odczuwalne także w innych regionach.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Beryl sunie w kierunku Teksasu. Według Amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów, żywioł przybierze jeszcze na sile i uderzy w ląd jako huragan pierwszej kategorii. Przyniesie ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi.

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Źródło:
NHC, CNN, houstonchronicle.com

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Cal Fire

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe