Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.
Statek kosmiczny Shenzhou-18, czyli "Boski Statek", z trzema tajkonautami na pokładzie został wystrzelony z kosmodromu położonego w chińskim mieście Jiuquan w czwartek o godzinie 14.59 polskiego czasu. Do stacji kosmicznej statek powinien dotrzeć około godziny 22.
Shenzhou 18 jest siódmą załogową misją na stację orbitalną Tiangong. Bierze w niej udział doświadczony w lotach kosmicznych 43-letni dowódca Ye Guangfu, a towarzyszą mu piloci myśliwców Li Cong (34 lata) i Li Guangsu (36 lat). Obaj są debiutującymi chińskimi astronautami.
Danio pręgowany poleciał w kosmos
Wraz z tajkonautami na stację trafi danio pręgowany, czyli słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych. Chińscy naukowcy wybrali ją do eksperymentów przyrodniczych w kosmosie, ponieważ stworzenie to jest jednym z najczęściej wykorzystywanych do badań genetycznych i rozwojowych organizmów. Ryba ta posiada tkanki i narządy podobne do ludzkich, ma niesamowite zdolności regeneracyjne, a składane przez nią jaja są przezroczyste, co pozwala naukowcom bezpośrednio obserwować proces rozwoju embrionalnego.
Dzięki danio pręgowanemu chińscy naukowcy mają nadzieję poznać wpływ mikrograwitacji na wzrost ryb i dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.
Stacja orbitalna Tiangong
Załoga spędzi na stacji około sześciu miesięcy. Na terenie Tiangongu znajduje się trójka tajkonautów z misji Shenzhou 17, którzy kończą swój sześciomiesięczny pobyt na orbicie.
Chińska stacja orbitalna Tiangong składa się z trzech elementów: modułu głównego Tianhe, który został wystrzelony w kwietniu 2021 r., oraz modułów laboratoryjnych Wentian i Mengtian, wystrzelonych w 2022 r.
Źródło: space.com, Reuters