TVN Meteo | Świat

La Palma. Erupcja wulkanu Cumbre Vieja najbardziej kosztowną katastrofą naturalną w historii Hiszpanii

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw/dd
Źródło:
PAP

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja, położonego na kanaryjskiej wyspie La Palma, doprowadziła do największych strat ze wszystkich katastrof naturalnych w historii Hiszpanii. Władze regionu szacują je wstępnie na ponad 840 milionów euro.

Wartość szkód wyrządzonych przez Cumbre Vieja, jak podał w sobotę portal Voz Populi, została określona w grudniowym sprawozdaniu komisji działającej w ramach rządu wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich. Portal wskazał, że w listopadzie rząd hiszpańskiego archipelagu szacował straty spowodowane przez wulkan na ponad 900 milionów euro, ale zaznaczył, że z biegiem czasu wysokość szkód została oceniona precyzyjniej i obniżona. Ostatecznie są szacowane na 842 milionów euro.

Wulkan Cumbre Vieja. Trwa ocena strat na wyspie

W najbliższych tygodniach na La Palmie prowadzona będzie dalsza ocena strat spowodowanych przez wulkan, który 19 września wszedł w fazę erupcji. W precyzyjnym określeniu szkód może pomóc wygaśnięcie aktywności Cumbre Vieja, które nastąpiło w poniedziałek.

Wulkan wygasł?

Wulkanolodzy z hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) zapowiedzieli, że uznają Cumbre Vieja za wygasły wulkan, jeśli do 25 grudnia nie wznowi on swojej aktywności. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że do sobotniego popołudnia potwierdzono zniszczenie na La Palmie w efekcie erupcji wulkanu 1304 budynków mieszkalnych, a także zalanie lawą 360 hektarów pól uprawnych. Kataklizm zmusił do opuszczenia swoich domów ponad siedem tysięcy osób.

Autor:anw/dd

Źródło: PAP