Zjawisko nazywane La Nina, które rozwinęło się w drugiej połowie 2021 roku, pozostaje aktywne w strefie równikowej Pacyfiku. Zdaniem ekspertów ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) pojawiają się oznaki jego słabnięcia.
Jak poinformowali we wtorek (1 marca) eksperci ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), zjawisko La Nina jest wciąż aktywne. Temperatura powierzchni wody w strefie równikowej środkowo-wschodniego Pacyfiku jest 0,5-1 stopnia poniżej średniej. Według prognoz istnieje około 65 procent szans na kontynuację La Nina w miesiącach marzec-maj tego roku.
Według WMO zjawisko powoli słabnie. Istnieje 50-60-procentowe prawdopodobieństwo, że od kwietnia do czerwca stanie się neutralne. Krajowe Służby Meteorologiczne i Hydrologiczne (NMHS) na bieżąco monitorują sytuację.
Czym jest La Nina?
La Nina to zjawisko, które występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.
Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), przez co wpływa na pogodę na świecie. La Nina wzmaga napływ zimnego powietrza znad Kanady do Stanów Zjednoczonych, co powoduje ochłodzenie zim w tym regionie. Przyczynia się też między innymi do wystąpienia w Indiach silniejszych monsunowych opadów deszczu.
La Nina może też wpływać na pogodę w Europie, ale z uwagi na dużą odległość od Pacyfiku najtrudniej jest przewidzieć te zależności. To odwrotne zjawisko do El Nino, podczas którego Pacyfik jest cieplejszy, a pasaty zanikają.
Należy pamiętać, że El Nino i La Nina nie są jedynymi czynnikami, które kształtują pogodę globalnie i regionalnie.
Źródło: WMO
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, WMO