TVN Meteo | Świat

La Nina. Szanse na pojawienie się zjawiska tej zimy sięgają 90 procent

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw/dd
Źródło:
cpc.ncep.noaa.gov, climate.gov
Na czym polegają zjawiska La Nina i El Nino
Na czym polegają zjawiska La Nina i El NinoNOAA
wideo 2/9
NOAANa czym polegają zjawiska La Nina i El Nino

Jak podało amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu, w okresie od grudnia 2021 do lutego 2022, czyli tej zimy, szanse na pojawienie się zjawiska La Nina sięgają 90 procent.

Naukowcy z amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu (Climate Prediction Center), będącego agendą Narodowej Służby Pogodowej poinformowali, że w centralnej i wschodniej części Pacyfiku od tygodni pojawiają się niższe niż zazwyczaj wartości temperatury. Oprócz tego występują sprzyjające zjawisku porywy wiatru - przez ostatni miesiąc wiatr w pobliżu równika utrzymywał się na niskim poziomie. Tak zwane passaty, które zwykle wieją ze wschodu na zachód, były silniejsze niż zazwyczaj. Podobnie było w przypadku porywów w wyższych partiach atmosfery.

Patrząc po dostępnych wskaźnikach, zdaniem specjalistów wszystko wskazuje na to, że podobne warunki będą utrzymywać się, a może i umacniać także w kolejnych miesiącach. Obecnie szanse na to, że La Nina będzie mieć wpływ na pogodę od grudnia 2021 do lutego 2022 szacuje się na 87 procent.

Wstępne prognozy podają, że powrotu do normalnych warunków na oceanie należy spodziewać się dopiero w okolicach marca i maja.

Anomalie temperatury powierzchni wody na Oceanie Spokojnym 6 października 2021 rokuCPC

Czym jest La Nina?

Zjawisko La Nina występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.

Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), przez co wpływa na pogodę na świecie. La Nina wzmaga napływ zimnego powietrza znad Kanady do Stanów Zjednoczonych, co powoduje ochłodzenie zim w tym regionie. Przyczynia się też między innymi do wystąpienia w Indiach silniejszych monsunowych opadów deszczu.

La Nina może też wpływać na pogodę w Europie, ale z uwagi na dużą odległość od Pacyfiku najtrudniej jest przewidzieć te zależności. To odwrotne zjawisko do El Nino, podczas którego Pacyfik jest cieplejszy, a pasaty zanikają.

Dokładniejszych prognoz dotyczących pogody w zimę w Stanach Zjednoczonych należy spodziewać się w przyszłym tygodniu.

Autor:kw/dd

Źródło: cpc.ncep.noaa.gov, climate.gov

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock