Naukowcy z amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu (CPC) przedstawili najnowszą prognozę dotyczącą zjawiska nazywanego La Nina. Wynika z niej, że prawdopodobieństwo jego wpływu na pogodę podczas lata na półkuli północnej wynosi 53 procent.
Istnieje 53-procentowa szansa, że zjawisko La Nina utrzyma się latem (od czerwca do sierpnia) na półkuli północnej - poinformowało w czwartek amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu (CPC).
Jak podali naukowcy, na początku marca średnia temperatura powierzchni wody wynosiła kilka stopni poniżej średniej na środkowym i wschodnio-centralnym tropikalnym Pacyfiku.
Latem La Nina przynosi ulewne deszcze na obszarze między innymi Indii. Susze natomiast nawiedzają strefę środkowego Pacyfiku i południowo-wschodniej części Ameryki Południowej.
Zjawisko La Nina
La Nina występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - stałych wiatrów - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.
Zależność między oceanem a atmosferą wpływa na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), przez co kształtuje pogodę na świecie. La Nina to zjawisko odwrotne do El Nino, podczas którego Pacyfik jest cieplejszy, a pasaty zanikają.
Źródło: Reuters, www.cpc.ncep.noaa.gov
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock