Na nagraniu udostępnionym przez naukowców z Uniwersytetu Kolorado możemy się przekonać, z czym wiąże się spłukiwanie wody w toalecie bez opuszczenia klapy. - Kiedy zobaczysz ten film, już nigdy nie będziesz myślał o spłuczce w ten sam sposób - powiedział autor badania.
Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, za pomocą zielonego lasera, podświetlali aerozole, które powstawały podczas spuszczania wody w toalecie. W przypadku, kiedy klapa była otwarta, w powietrze wystrzeliwały kropelki wody. Podświetlono je i sfilmowano, jak przemieszczają się i jak daleko się rozprzestrzeniają.
Chmura mikroskopijnych kropli nad muszlą
Kiedy spuszczamy wodę w toalecie, przyczyniamy się do uwolnienia mikroskopijnych kropli wody zawierających szkodliwe patogeny znajdujące się w kale, w tym bakterie i wirusy, które mogą pozostać w muszli klozetowej nawet po kilku spłukaniach. O swoim odkryciu badacze napisali na łamach "Scientific Reports".
- Jeśli czegoś nie widzimy, to udajemy, że nie istnieje - powiedział główny autor badania John Crimaldi. - Kiedy zobaczysz ten film, już nigdy nie będziesz myślał o spłuczce w ten sam sposób - dodał.
Naukowcy już od prawie 60 lat wiedzą, że niezamknięte muszle toaletowe emitują aerozole, a wcześniejsze badania pozwalały określić, jak daleko mogą one potencjalnie sięgać. Jednak do tej pory tajemnicą pozostawało to, jak dokładnie formowały się pióropusze aerozoli, jak szybko się one przemieszczały, i jak długo utrzymywały się w powietrzu.
Nowe filmy ujawniły, że unoszące się w powietrzu cząsteczki wystrzeliwują z prędkością dwóch metrów na sekundę. Ta prędkość pozwala im osiągnąć wysokość aż 1,5 metra nad toaletą w ciągu ośmiu sekund. - Spodziewaliśmy się, że te cząstki aerozolu będą po prostu jakby unosiły się w górę, ale one wylatywały jak startująca rakieta - powiedział Crimaldi.
Niebezpieczne patogeny
Eksperyment udowodnił również to, że rozmiar cząstek może wpływać na to, jak długo pozostają one zawieszone w powietrzu. Podczas gdy największe kropelki mają tendencję do osiadania na powierzchniach w ciągu kilku sekund, mniejsze cząsteczki, o średnicy poniżej pięciu mikronów, mogą pozostawać zawieszone w powietrzu przez minuty lub dłużej, jak napisali naukowcy.
Patogeny, które zawierają się w kale, to bakterie takie jak E. coli i C. difficile, a także norowirusy i adenowirusy, które mogą powodować poważne problemy żołądkowe i jelitowe.
Zespół ma nadzieję, że filmy uświadomią ludziom ryzyko związane z korzystaniem z publicznych toalet i mogą przekonać projektantów budynków, aby w przyszłości spróbowali dodać pokrywy do publicznych toalet.
Źródło: llivescience.com
Źródło zdjęcia głównego: University of Colorado Boulder