TVN Meteo | Świat

Rekordowa fala upałów. Temperatura może sięgnąć 40 stopni

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
PAP, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Meteorolodzy we Francji i Hiszpanii zapowiadają rekordowe upały w tym tygodniu. Według prognoz temperatura może być najwyższa od 20 lat w maju.

Do zachodniej Europy już napłynęło gorące powietrze. W środę we Francji temperatura w wielu miejscach, zwłaszcza w jej południowej części, osiągała ponad 30 stopni Celsjusza. Najwyższą wartość zmierzono w miejscowości Lège-Cap-Ferret na zachodnim wybrzeżu Francji, gdzie było 35 st. C.

Jeszcze bardziej upalnie jest w Hiszpanii. W środę temperatura maksymalna przekraczała tam nawet 37 st. C. Tak gorąco było w Kordobie.

Termometry mogą pokazać 40 stopni

Zgodnie z prognozami na nadchodzące dni w obu krajach temperatura może być najwyższa od 20 lat dla tego miesiąca. Niewykluczone, że osiągnie wartości notowane zwykle w sierpniu.

Według hiszpańskiej agencji meteorologicznej AEMET temperatura pod koniec tygodnia będzie wyższa od 10 do 15 stopni niż średnia sezonowa w dużej części Hiszpanii, a w Sewilli, Kordobie czy Badajoz może sięgnąć nawet 40 stopni.

Nie tylko upały

Wraz z upałami mogą pojawić się również gwałtowne zjawiska. Na zachodzie i południu Francji spodziewane są burze, gradobicia i porywisty wiatr. Z powodu upałów i prognozowanych burz obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne.

Temperatura maksymalna odnotowana w środę we Francjiwetteronline.de
Temperatura maksymalna odnotowana w środę w Hiszpaniiwetteronline.de

Autor:ps

Źródło: PAP, wetteronline.de, tvnmeteo.pl