Archeolodzy znaleźli w Gruzji ludzki ząb sprzed 1,8 miliona lat. Znalezisko dostarcza kolejnych dowodów na to, że obszar ten był jednym z pierwszych miejsc, gdzie osiedlili się prehistoryczni ludzie migrujący z Afryki - twierdzą eksperci.
Odkrycia dokonano w pobliżu wsi Kvemo Orozmani. To około 100 kilometrów na południowy zachód od stolicy kraju, Tbilisi. W leżącej nieopodal miejscowości Dmanisi w późnych latach 90. i w pierwszych latach obecnego wieku znaleziono ludzkie czaszki również datowane na 1,8 miliona lat. Pochodzące stamtąd odkrycia to najstarsze tego typu znaleziska na świecie poza Afryką, które zmieniły rozumienie przez naukowców wczesnej ewolucji i wzorców migracji człowieka.
Autorzy odkryć twierdzą, że ząb należał do przedstawiciela jednego z najwcześniejszych gatunków ludzi - homo erectus, który rozwinął się wkrótce po wyodrębnieniu od australopiteków.
Badacze są zdania, że najnowsze odkrycie dostarcza jeszcze więcej dowodów na to, że region południowego Kaukazu to najprawdopodobniej jedno z pierwszych miejsc, gdzie osiedlali się ludzie migrujący z kontynentu afrykańskiego. Narodowe Centrum Badań Archeologii i Prehistorii Gruzji, ogłaszając w czwartek odkrycie, podkreśliło, że okolice obu miejscowości uważane są za jedne z najstarszych osad na świecie poza Afryką.
"Nowy rozdział"
- To nowy rozdział w historii ewolucji na naszej planecie. Mamy jeszcze jedno miejsce obok Dmanisi, gdzie znaleziono jedne z najstarszych ludzkich szczątków - powiedział archeolog Nikoloz Waniszwili.
Wykopaliska w tym miejscu trwają od roku i zaowocowały odnalezieniem kamiennych narzędzi używanych przez homo erectusa oraz szczątków wymarłych zwierząt.
Giorgi Bidzinaszwili, kierujący wykopaliskami, ocenił, że ząb należał do "kuzyna" jednego z przedstawicieli wczesnych ludzi, których czaszki odkryto w miejscowości Dmanisi.
Według naukowców gatunek homo erectus zaczął migrować z Afryki prawdopodobnie około dwóch milionów lat temu. Najstarsze skamieliny rodzaju Homo pochodzą sprzed około 2,8 mln lat. Wśród nich jest szczęka odkryta na terenach dzisiejszej Etiopii.
Źródło: Reuters, agenda.ge
Źródło zdjęcia głównego: Reuters