Fiona i Ian zostały wycofane z listy nazewnictwa huraganów. Decyzję podjęła Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) po tym, jak niszczycielskie żywioły o tych nazwach zabiły w ubiegłym roku dziesiątki ludzi i wyrządziły szkody warte miliardy dolarów.
Zwyczaj nadawania imion huraganom lub burzom tropikalnym sięga roku 1953, co miało na celu uproszczenie ostrzeżeń i relacjonowania ich skutków w mediach. Zdaniem Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), ludzie szybciej i lepiej zapamiętują imiona niż liczby czy dane techniczne. Huragany są nazywane w kolejności alfabetycznej, imiona są zwykle uaktualniane co sześć lat.
Dlaczego niektóre nazwy są usuwane z listy? Dzieje się tak, kiedy huragan okazuje się naprawdę niszczycielski i wyrządza ogromne szkody. Zastępcza nazwa jest wybierana w czasie zebrania WMO. Tak stało się w środę, kiedy wykreślono Fionę i Iana.
"W przyszłości imię Fiona będzie zastąpione przez Farrah, a Ian przez imię Idrisa" - podała WMO.
Huragan Fiona i Ian
Huragan Fiona uderzył w Portoryko we wrześniu 2022 roku. Żywioł przyniósł tam niszczycielskie powodzie. Huragan najpierw nawiedził Małe Antyle, Portoryko, Dominikanę i terytorium zależne Turks i Caicos, później dotarł do Kanady jako posttropiklany cyklon, niosący śmierć i spustoszenie. W wyniku żywiołu w Kanadzie i na Karaibach zginęło co najmniej 31 osób.
Ian uformował się na Oceanie Atlantyckim mniej niż dwa tygodnie później, zabijając co najmniej 160 osób, gdy przechodził przez Kubę i amerykańskie stany Floryda, Karolina Południowa, Karolina Północna i Wirginia.
Sezon huraganowy 2022
Sezon huraganowy na Atlantyku oficjalnie trwa od 1 czerwca do 30 listopada. Na północno-wschodnim Pacyfiku zaczyna się wcześniej, 15 maja.
W 2022 roku na Atlantyku uformowało się łącznie 14 burz tropikalnych z wiatrem sięgającym 63 kilometrów na godzinę lub więcej. Osiem z nich stało się huraganami o prędkości wiatru wynoszącej 119 km/h lub większej. Dwa żywioły nasiliły się do poważnych huraganów, były to Fiona i Ian. Podczas nich wiatr osiągał ponad 178 km/h.
Źródło: Reuters, WMO, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: worldview.earthdata.nasa.gov