TVN Meteo | Świat

Cumbre Vieja nie słabnie. Ewakuowano kolejne obszary

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw/dd
Źródło:
Reuters
Końca erupcji wulkanu Cumbre Vieja nie widać
Końca erupcji wulkanu Cumbre Vieja nie widaćENEX
wideo 2/20
ENEXKońca erupcji wulkanu Cumbre Vieja nie widać

Wulkan Cumbre Vieja wciąż jest wyjątkowo aktywny. Wypływająca lawa zagroziła kolejnym obszarom, dlatego konieczne były ewakuacje kilkuset mieszkańców. Nie wiadomo, kiedy żywioł zacznie się uspokajać.

300 kolejnych mieszkańców wyspy La Palma uciekało w popłochu ze swoich domów w czwartkowy poranek. Powodem były strumienie rozgrzanej lawy, która znów nadmiernie wylała się z wulkanu Cumbre Vieja, zagrażając setkom budynków.

Służby ratownicze dały kilka godzin mieszkańcom regionu między Tazacorte i La Laguna na zebranie swoich rzeczy, inwentarza i przeniesienie się do bezpiecznego punktu zbiorowego.

>>> Sytuacja zwierząt na La Palmie. Są wychudzone, spragnione i otoczone lawą

Rankiem wyspą znów wstrząsnęła seria trzęsień ziemi. Według hiszpańskiego Narodowego Instytutu Geograficznego, najsilniejsze miało magnitudę 4,5. Przez ostatnią dobę odnotowano 100 słabszych zdarzeń.

Erupcja Cumbre Vieja wciąż trwa

W niedzielę miną cztery tygodnie od początku erupcji. Nie wiadomo, kiedy wulkan wreszcie się uspokoi. Władzie podejrzewają, że strumień lawy będzie nadal rozprzestrzeniał się na północny zachód od wulkanu.

Spustoszonych jest już prawie 600 hektarów ziemi i około 1500 budynków. Lawa pochłonęła także cementownię oraz liczne plantacje bananów i awokado, które są kluczowe dla gospodarki wyspy.

Autor:kw/dd

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MIGUEL CALERO