W Nigerii rozprzestrzenia się epidemia gorączki Lassa. W najnowszym komunikacie Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki choroby w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Według NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.
Nigeria zmaga się z epidemią gorączki Lassa od ubiegłego roku, kiedy odnotowano tam 1187 potwierdzonych przypadków. Obecnie już siedem z trzydziestu sześciu stanów zgłosiło potwierdzone przypadki tej choroby wirusowej, która według NCDC dotknęła głównie osoby młode w wieku od 21 do 30 lat.
Jak wynika z danych Nigeryjskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, tylko w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku zmarły 22 osoby, a u kolejnych 143 zdiagnozowano zakażenie. Zdaniem NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.
Zakażenia w innych krajach
Przypadki choroby oprócz Nigerii zostały też potwierdzona przez WHO w Beninie, Ghanie, Gwinei, Mali, Sierra Leone i w Liberii. Jesienią ubiegłego roku Departament Zdrowia i Opieki Społecznej stanu Iowa poinformował o śmiertelnym przypadku gorączki Lassa u pacjenta, który wcześniej wrócił z Afryki Zachodniej. W ciągu ostatnich 55 lat w Stanach Zjednoczonych odnotowano osiem przypadków wirusa Lassa związanych z podróżami. Wirus Lassa został po raz pierwszy zidentyfikowany w 1969 r. w Nigerii. Zakażenie rozprzestrzenia się poprzez kontakt z odchodami gryzoni i jest przenoszone z człowieka na człowieka. Może powodować śmiertelną gorączkę krwotoczną. W Afryce Zachodniej co roku odnotowuje się od 100 do 500 tysięcy przypadków gorączki Lassa i około 5 tys. zgonów związanych z tą chorobą.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Jarun Ontakrai/Shutterstock