Trzech mężczyzn próbowało ukraść posąg egipskiego faraona Ramzesa II na terenie wykopalisk w Asuanie - we wtorek poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Egiptu. Niedoszli złodzieje mieli ze sobą specjalistyczny sprzęt, za pomocą którego chcieli podnieść 10-tonowy zabytek. Mężczyźni zostali zatrzymani, grozi im kara do 25 lat pozbawienia wolności.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Egiptu 10 stycznia poinformowało, że zatrzymano trzech mężczyzn, którzy próbowali ukraść 10-tonowy posąg faraona. Mieli oni włamać się na teren wykopalisk w Asuanie na południu kraju i przy użyciu "ręcznych narzędzi do kopania" oraz dźwigu próbowali podnieść leżący posąg Ramzesa II, jednego z najsłynniejszych egipskich faraonów.
Egipska gazeta "Al-Ahram" dodaje, że mężczyźni zostali "złapani na gorącym uczynku" w niedzielę, a po oględzinach na miejscu zdarzenia znaleziono m.in. ślady wiercenia w posągu. Cytowana przez lokalne media egipska prokuratura przekazała, że posąg, który próbowano ukraść, mierzy 3 metry wysokości, metr szerokości i waży około 10 ton. MSW Egiptu opublikowało w Internecie także dwa zdjęcia, na których widać kradziony posąg oraz zatrzymane w tej sprawie trzy osoby.
Oprócz trzech mężczyzn w prowadzonym śledztwie pojawiły się także inne osoby mogące mieć związek z próbą kradzieży. "Po sprawdzeniu ich telefonów komórkowych prokuratura znalazła nagrania udostępniane za pośrednictwem portali społecznościowych, na których widać inne prace wykopaliskowe", cytuje egipskie władze "The National News". Niewykluczone więc, że podejmowane były także inne próby kradzieży.
Nielegalne wykopaliska w Egipcie
Niedoszli złodzieje zostali zatrzymani w miejscu bogatym w skarby z czasów starożytnych. To także obszar podlegający ustawie o ochronie zabytków i jest on własnością egipskiego rządu. W regionie Asuanu, jednego z najważniejszych ośrodków miejskich starożytnego Egiptu, znajdują się obecnie jedne z najbardziej cenionych stanowisk archeologicznych w tym kraju.
Nielegalne wykopaliska i kradzież antyków w Egipcie są stosunkowo częstym zjawiskiem, zwłaszcza wzdłuż Nilu. W ciągu ostatnich 10 lat zwróconych Kairowi zostało ponad 29 tys. antyków nielegalnie wywiezionych za granicę. "Al-Ahram" podaje, że za przestępstwa związane z nielegalnym wydobywaniem antyków zgodnie z egipskim kodeksem karnym grozi kara 25-letniego pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny.
Źródło: Al-Ahram, The National News, Le Figaro
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/moiegy