Coraz bliżej odkrycia grobowca Kleopatry i jej kochanka. Pod ziemią znaleziono tunel

Autor:
kgo//mm
Źródło:
Ministry of Tourism and Antiquities of Egypt, ancient-origin.com
Świątynia Taposiris Magna w Aleksandrii
Świątynia Taposiris Magna w AleksandriiReuters Archiwum
wideo 2/6
Reuters ArchiwumŚwiątynia Taposiris Magna w Aleksandrii

W pobliżu świątyni Taposiris Magna w Aleksandrii archeolodzy odkryli długi na ponad kilometr podziemny tunel - w sobotę przekazało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności. Korytarz znajduje się 13 metrów pod powierzchnią ziemi. Zespół prowadzący wykopaliska twierdzi, że jest coraz bliżej odnalezienia zaginionego grobowca Kleopatry, a odkryty właśnie tunel może do niego prowadzić.

O odkryciu egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności poinformowało w mediach społecznościowych 5 listopada. Tunel znajduje się 13 metrów pod ziemią, a jego długość to ponad 1300 metrów. Odkryli go członkowie egipsko-dominikańskiej misji archeologicznej z Uniwersytetu w San Domingo kierowanej przez dr Kathleen Martinez.

Jak opisuje zajmujący się historią starożytną portal Ancient Origins, w trakcie prac wykopaliskowych w tunelu znaleziono wiele ceramicznych naczyń i garnków, prostokątny blok wapienia oraz dwie wykonane z alabastru figury przedstawiające ludzkie głowy. Jedna z nich według archeologów pochodzi z okresu ptolemejskiego, który trwał w Egipcie od IV do I wieku p.n.e.

ZOBACZ TEŻ: U podnóża piramidy w Sakkarze odnaleziono starożytne grobowce

Grobowiec Kleopatry

Archeolodzy na razie nie ustalili, kiedy zbudowany został sam tunel. Znajdująca się nad nim świątynia Taposiris Magna powstała w latach 280-270 p.n.e. Została wzniesiona na cześć boga Ozyrysa czczonego przez rządzącego wówczas Egiptem faraona Ptolemeusza II z hellenistycznej dynastii ptolemejskiej. Część tunelu zalana jest wodą, co może być spowodowane silnymi trzęsieniami ziemi, które miały miejsce między IV a XIV wiekiem naszej ery w rejonie egipskiego wybrzeża.

Zdaniem dr Kathleen Martinez, która od kilkunastu lat stoi na czele prac wykopaliskowych w rejonie egipskiej świątyni Taposiris Magna, tunel może prowadzić do długo poszukiwanego grobowca Kleopatry. Miejsce, w którym słynna królowa hellenistycznego Egiptu została pochowana razem ze swoim kochankiem - rzymskim wodzem Markiem Antoniuszem - jest od dekad przedmiotem poszukiwań archeologów.

Dr Martinez jest zdania, że jej kolejne odkrycia świadczą, że jest już blisko odkrycia tego zaginionego grobowca. Kilka lat temu w pobliżu świątyni znaleziono cmentarz z 22 mumiami, wszystkimi z głową zwrócona w stronę Taposiris Magna. Zdaniem dr Martinez może to świadczyć o tym, że w świątyni lub jej okolicach pochowano kogoś wyjątkowo ważnego. Podczas wykopalisk odkryte zostały również monety z wizerunkiem Kleopatry oraz jej popiersie.

ZOBACZ TEŻ: Odczytali inskrypcje na nagrobkach, przejrzeli archiwa. "To był prawdopodobnie ostatni moment"

Autor:kgo//mm

Źródło: Ministry of Tourism and Antiquities of Egypt, ancient-origin.com

Źródło zdjęcia głównego: Ministry of Tourism and Antiquities/Ttwitter