Egipt. Archeologowie odkryli mumie ze złotymi językami. Tak żegnano zmarłych 

Autor:
anw//rzw
Źródło:
ScienceAlert, tvnmeteo.pl
Mumie ze złotymi językami
Mumie ze złotymi językami
Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities
Egyptian Ministry of Tourism and AntiquitiesMumie ze złotymi językami

Archeologowie znaleźli na terenie wykopalisk w Egipcie kilka starożytnych mumii, które w miejscu, w którym powinny znajdować się ich języki, miały złote monety kształtem przypominające ten organ. Zdaniem ekspertów taki obrządek miał pomóc zmarłym porozumieć się z Ozyrysem, bogiem śmierci. Jedno pytanie nie daje jednak badaczom spokoju.

Mumie ze złotymi "językami" zostały znalezione na terenie kompleksu archeologicznego Qwaisana, w pobliżu miasta Kuwajsina w północno-wschodniej części muhafazy (prowincji) Al-Minufijja. Znajdowały się w nowo odkrytym rozszerzeniu kompleksu, gdzie pochowano wielu zmarłych z różnych okresów egipskiej starożytności.

Niektóre z odkopanych tam szkieletów miały pokryte złotem kości, w pobliżu innych znaleziono złote ozdoby w kształcie skarabeuszy i kwiatów lotosu. Najbardziej tajemnicze są jednak złote "języki".

Mumie ze złotymi językami odkryte w Egipcie Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Złote języki mumii

Złote języki stanowią dla archeologów pewną zagadkę. Mimo iż były już wcześniej znajdowane na terenie egipskich wykopalisk, to nie zdarza się to często. Na początku 2021 roku badacze odkryli na terenie Taposiris Magna - starożytnego portu ze świątyniami poświęconymi bogom Ozyrysowi oraz jego żonie i siostrze Izydzie - czaszkę z błyszczącym ornamentem w kształcie języka. Pod koniec 2021 roku znaleziono natomiast liczące sobie ponad 2500 lat mumie mężczyzny, kobiety i dziecka ze złotymi językami.

Zdaniem ekspertów z egipskiego ministerstwa turystyki i starożytności, złote monety umieszczone w miejscach języków miały sprawić, że zmarłe osoby łatwiej odnajdą się w życiu pozagrobowym, wkupiwszy się w łaski boga śmierci - Ozyrysa. 

Mumie ze złotymi językami odkryte w Egipcie Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities
Mumie ze "złotymi językami" zostały znalezione na terenie kompleksu archeologicznego QwaisanaEgyptian Ministry of Tourism and Antiquities

Ozyrys zwany "Panem Ciszy"

Podobnie jak grecki Hades, egipski Ozyrys rządził krainą zmarłych, gdzie obowiązywał nakaz milczenia. Jego królestwo było nazywane "Krainą Ciszy", a on sam - "Panem Ciszy". Naukowcy uważają, że podczas staroegipskich ceremonii pogrzebowych także panowała cisza. Dopiero gdy usta mumii były otwierane w ramach przygotowań do przejścia w zaświaty, rozlegały się dźwięki muzyki.

Archeolodzy przypuszczają, że złoty język miał pozwolić mumiom rozmawiać z Ozyrysem bez wydawania "ziemskich" dźwięków. Ale jeśli tak było, to dlaczego tylko niektóre mumie, nawet te żegnane "na bogato", pochowano ze złotymi językami? - zastanawiają się badacze.

Mumie ze "złotymi językami" zostały znalezione na terenie kompleksu archeologicznego QwaisanaEgyptian Ministry of Tourism and Antiquities
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:anw//rzw

Źródło: ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities