Co z przyrodą w Ukrainie? Ekolodzy alarmują, że część ekosystemów się nie odrodzi

Źródło:
PAP, Ukrainska Pravda, Blesk.cz

Oprócz gigantycznej katastrofy humanitarnej, agresja Rosji na Ukrainę to także katastrofa przyrodnicza. Jak wskazują ukraińscy i czescy ekolodzy, odbudowanie niektórych ekosystemów potrwa przynajmniej kilka dekad, a niektóre populacje roślin i zwierząt zostały zniszczone do tego stopnia, że już się nie odnowią.

Według ekspertów, katastrofa ekologiczna trwa od początku inwazji - od momentu, kiedy rozpoczęły się walki, ostrzał i pożary w budynkach przemysłowych.

Miejsce najcięższych walk, Donbas, to jednocześnie najbardziej uprzemysłowiony region Ukrainy - znajdują się tam zakłady chemiczne, huty i składowiska odpadów przemysłowych. Jak zaznacza rzecznik czeskiego oddziału Greenpeace Lukasz Hrabek, wybuchy, pożary lub podtopienia na tych terenach zanieczyszczają wodę, powietrze i glebę niebezpiecznymi substancjami, które mogą pozostawać w środowisku przez dziesięciolecia.

Ukraiński ekolog Ołeksij Anhurec dodaje, że w rejonach Siewierodoniecka i Charkowa doszło do kilku ataków na zakłady przemysłowe i wycieku niebezpiecznych substancji. Szacunkowa wielkość emisji zanieczyszczeń w wyniku bombardowań i ostrzału magazynów ropy od początku wojny przekroczyła już 290 tysięcy ton, czyli tyle, ile emituje duża huta metalurgiczna w ciągu 1,5 roku. Zanieczyszczone powietrze to nie tylko problem Ukrainy, ale w zależności od warunków meteorologicznych, może również przenosić się na inne kraje.

- Wszystkie toksyczne substancje w glebie mogą przedostawać się bezpośrednio do żywności lub łańcucha pokarmowego - wyjaśnia Marcela Czernochova z czeskiej organizacji ekologicznej Arnika. - Ukraina jest nazywana spichlerzem świata, więc wojna odbije się bardzo boleśnie na niektórych biedniejszych krajach, gdzie istnieje realne zagrożenie głodem.

Młode jelenie znalezione w Ukrainie. Zwierzęta chowały się przed hukiem pocisków - zdjęcie z czerwca 2022Twitter@TpyxaNews

Cios w środowisko to cios w ludzi

Zespół ekspertów szacuje, że odbudowanie strat przyrodniczych potrwa przynajmniej kilka dekad. Jak zaznacza Czernochova, różne ekosystemy mają różne czasy odbudowy

- Szacuje się, że odtworzenie pierwotnego stepu na chronionych obszarach na południu Ukrainy potrwa pięćdziesiąt lat - wskazuje.

Jak wskazuje ekspertka, niektóre ekosystemy, a także populacje zwierząt i roślin zostały tak mocno uszkodzone, że mogą już nigdy się nie odnowić. Zagrożone są między innymi szlaki migracyjne wielu gatunków ptaków. Według ukraińskiego Ministerstwa Środowiska w wyniku działań wojennych zniszczonych zostało już ponad milion hektarów rezerwatów przyrody.

W wyniku działań wojennych cierpią zwierzęta zamieszkujące ukraińskie lasy, ale nie tylko. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę naukowcy zauważyli zwiększoną śmiertelność wśród delfinów i morświnów z Morza Czarnego. Morskie ssaki giną w wyniku urazów akustycznych i podwodnego hałasu, jak również padają ofiarą wybuchów bomb fosforowych.

Doktor Maksym Soroka z projektu Czyste Powietrze dla Ukrainy podkreśla, że zbrodnie, jakie dokonywane są na przyrodzie, są także zbrodniami na ludzkości i na narodzie ukraińskim.

- Środowisko i przyroda Ukrainy są celowo niszczone w celu wyrządzenia krzywdy ludziom, niszczenia ich domów i uniemożliwiania im życia w ich kraju - mówi Soroka. - Ukraińcy, zwłaszcza na wsi i w mniejszych miejscowościach, mają bardzo głęboki związek ze swoim krajem, z miejscem, w którym się urodzili, gdzie mieszkają. Oprócz wszystkich okropności wojny i utraty bliskich muszą patrzeć na niszczenie swoich pól, gospodarki, swojego regionu - dodaje.

Morświny z Morza Czarnego, które odniosły poważne rany w wyniku działań wojennych - zdjęcie z maja 2022Kosta Atanasov

Ekologia a ekonomia

Jak informowały wcześniej ukraińskie władze i media, rosyjskie wojska podejmują działania wymierzone w sektor żywnościowy Ukrainy. Siły najeźdźcy miały dotąd zagrabić co najmniej 25 procent zasobów zboża zebranego przed rozpoczęciem inwazji. Ponadto rosyjskie okręty blokowały w ostatnich tygodniach miliony ton ukraińskiego ziarna składowanego w portach na wybrzeżu Morza Czarnego.

W połowie lipca stacja CNN przekazała za władzami w Kijowie, że siły najeźdźcy celowo bombardują uprawy zbóż pociskami zapalającymi, by wywołać globalny kryzys żywnościowy. W ten sposób spłonęły setki hektarów pszenicy, jęczmienia i innych zbóż.

- By uratować choć część plonów, mieszkańcy wsi pracują z maszynami obok ściany ognia, a Rosjanie celowo nie pozwalają gasić pożarów - wskazano w komunikacie policji obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.

Autorka/Autor:as

Źródło: PAP, Ukrainska Pravda, Blesk.cz

Pozostałe wiadomości

Zima wróci do Polski. Arleta Unton-Pyziołek z tvnmeteo.pl przedstawiła najnowsze prognozy na początek lutego. Ekspertka spodziewa się znacznego ochłodzenia, a także opadów śniegu. Na jak długo zostanie z nami zima?

Zima wróci do Polski. "Temperatura spadnie na łeb na szyję"

Zima wróci do Polski. "Temperatura spadnie na łeb na szyję"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na środę 29.01. Zarówno w nocy, jak i za dnia będą regiony, w których należy spodziewać się opadów deszczu. Uwaga - może również silniej powiać. W najcieplejszej chwili dnia termometry mogą wskazać 12 stopni.

Pogoda na jutro - środa, 29.01. Silny wiatr, lokalnie deszcz i aż 12 stopni

Pogoda na jutro - środa, 29.01. Silny wiatr, lokalnie deszcz i aż 12 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najwyższy szczyt Ekwadoru i jego okolice pokryła gruba pokrywa śnieżna. Ten widok przyciągnął sporo turystów, którzy skorzystali z okazji, by spędzić czas wśród białych krajobrazów. Wulkan o nazwie Chimborazo to wyjątkowy punkt na mapie świata.

Śnieg przyciągnął tłumy w najbliższy gwiazdom punkt Ziemi

Śnieg przyciągnął tłumy w najbliższy gwiazdom punkt Ziemi

Źródło:
El Universo, NOAA

Asteroida 2024 PT5, która przez pewien czas była drugim księżycem Ziemi, prawdopodobnie pochodzi właśnie z Księżyca. Świadczyć o tym mają właściwości chemiczne obiektu. Malutka skała została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną tysiące lat temu - i nie jest jedynym obiektem tego typu.

Była naszym drugim księżycem. Mogła oderwać się od Srebrnego Globu

Była naszym drugim księżycem. Mogła oderwać się od Srebrnego Globu

Źródło:
CNN, NASA

Północna Francja walczy ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Najtrudniejsza sytuacja panuje w okolicach Rennes, stolicy Bretanii - pod wodą znalazły się całe miejscowości. W mieście Pont-Rean fale zaczęły wdzierać się do domów w środku nocy, a mieszkańcy mieli zaledwie kilka chwil, by zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. Kolejne dni mają przynieść dalsze opady.

Powódź przyszła w środku nocy. "Zabraliśmy najpotrzebniejsze rzeczy, ubrania, kota"

Powódź przyszła w środku nocy. "Zabraliśmy najpotrzebniejsze rzeczy, ubrania, kota"

Aktualizacja:
Źródło:
Francebleu, Reuters, Meteo France, Meteo Bretagne, TF1 Info

Mieszkańcy Toskanii i Ligurii we Włoszech mierzą się z powodzią wywołaną przez obfite opady deszczu. W niektórych miejscach w ciągu 24 godzin spadło 216 litrów wody na metr kwadratowy. Wielka woda wdziera się do miast, powodując poważne zniszczenia. W Genui zawalił się mur oporowy, służby na miejscu upewniają się, czy pod gruzami nie znajdują się ludzie.

"Bomba wodna" nad Włochami. "W niektórych wioskach sytuacja jest krytyczna"

"Bomba wodna" nad Włochami. "W niektórych wioskach sytuacja jest krytyczna"

Źródło:
ANSA, meteo.it

Gigantyczne opłaty czekały kierowców z Atlanty, którzy porzucili swoje auta na oblodzonych drogach. Wiele osób musiało opuścić swoje pojazdy podczas nietypowych dla tego regionu burz śnieżnych, które w zeszłym tygodniu nawiedziły południowo-wschodnie Stany Zjednoczone.

Porzucili auta na oblodzonych drogach, teraz muszą sporo za to zapłacić

Porzucili auta na oblodzonych drogach, teraz muszą sporo za to zapłacić

Źródło:
CNN, MotorBiscuit

Pogoda w tym tygodniu szykuje nam sporą zmianę. Po wielu dniach niemalże wiosennej aury do naszego kraju dotrze chłodny i wilgotny front, który przyniesie nam spadek temperatury i opady śniegu.

Ostatnie dni pod panowaniem wiosny. Kiedy wróci śnieg

Ostatnie dni pod panowaniem wiosny. Kiedy wróci śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ciężarówka wpadła do ogromnej dziury, która powstała na środku skrzyżowania w mieście Yashio w prefekturze Saitama niedaleko Tokio. Kierowca został ranny. Na miejscu musieli interweniować ratownicy.

Dziura na środku skrzyżowania połknęła ciężarówkę

Dziura na środku skrzyżowania połknęła ciężarówkę

Źródło:
ENEX, Kyodo News

Ostatnie dni stycznia przyniosły intensywne opady śniegu w Korei Południowej oraz Korei Północnej. Śnieżyce doprowadziły do wielu utrudnień komunikacyjnych w obu krajach. Załamanie pogody przyszło w okresie, gdy spora część osób podróżuje do rodzin w celu świętowania obchodzonego w Azji Księżycowego Nowego Roku.

Spadło ponad 60 cm śniegu. Odwołane loty, utrudnienia na kolei

Spadło ponad 60 cm śniegu. Odwołane loty, utrudnienia na kolei

Źródło:
Yonhap, Reuters

Po ponad ośmiu latach rozłąki pies rasy pinczer wrócił do swojego właściciela. W 2017 roku zwierzak wyślizgnął się ze smyczy podczas postoju w pobliżu Oklahoma City. Od tego czasu mężczyzna nieprzerwanie starał się odnaleźć swojego pupila. Wzruszający moment pierwszego spotkania po wielu latach został zarejestrowany na nagraniu.

Odnalazł swojego psa po ośmiu latach. Wzruszające nagranie

Odnalazł swojego psa po ośmiu latach. Wzruszające nagranie

Źródło:
CNN, KNXV

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,8 nawiedziło część Nowej Anglii na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Wstrząsy były odczuwalne między innymi w Bostonie. Amerykańskie służby uspokoiły, że nie ma zagrożenia dla ludności, ale nie wykluczyły pojawienia się kolejnych, mocniejszych wstrząsów.

"Jakby startował odrzutowiec. Całym domem trzęsło"

"Jakby startował odrzutowiec. Całym domem trzęsło"

Źródło:
CNN, PAP

W ostatnim czasie coraz częściej można zobaczyć na niebie przelatujące gęsi. Jak zauważył ornitolog profesor Cezary Mitrus z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, są to między innymi rodzime gęgawy, ale także gatunki ptaków pochodzące ze Skandynawii. Jeszcze kilka dekad temu migracje o tej porze roku były zaskakujące.

Środek zimy, a na niebie ptasie klucze. "Powinniśmy się przyzwyczaić do takiego widoku"

Środek zimy, a na niebie ptasie klucze. "Powinniśmy się przyzwyczaić do takiego widoku"

Źródło:
PAP

Południowe regiony Polski zmagają się z silnym wiatrem, którego porywy mogą sięgać nawet 85 kilometrów na godzinę. Z powodu niebezpiecznych warunków wstrzymane zostało kursowanie gondolowych kolei linowych na Szyndzielnię w Bielsku-Białej oraz Halę Skrzyczeńską w Szczyrku - poinformowali właściciele wyciągów.

Trudne warunki na stokach. Nie kursuje kolej linowa

Trudne warunki na stokach. Nie kursuje kolej linowa

Źródło:
PAP

W Walencji termometry w poniedziałek pokazały prawie 27 stopni Celsjusza. To najwyższa w ponad stuletniej historii pomiarów temperatura w styczniu. Miejscami było jeszcze goręcej. Niezwykłe ciepło jest związane z burzą Herminia, która zaledwie kilkaset kilometrów dalej przyniosła intensywne opady śniegu.

Prawie 27 stopni w środku zimy. Padł styczniowy rekord

Prawie 27 stopni w środku zimy. Padł styczniowy rekord

Źródło:
Daria de Leon, Leonoticias, ENEX, Las Provincias

Nad Półwyspem Iberyjskim szaleje burza Herminia. W poniedziałek w prawie całej Hiszpanii obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne, a w Galicji miały one najwyższy stopień. Czerwone alerty wzdłuż wybrzeża obowiązują także w Portugalii.

Fale sięgają 14 metrów, czerwone alerty w dwóch krajach

Fale sięgają 14 metrów, czerwone alerty w dwóch krajach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Sic Noticias, IPMA, AEMET, La Razon

Jacht zatonął w sobotę u wybrzeży Francji. Jak poinformowały francuskie służby, pływająca pod brytyjską banderą jednostka została rozerwana na kawałki, a jej kapitana nie udało się odnaleźć. Francję nawiedza obecnie burza Herminia, która powoli sunie w stronę Wysp Brytyjskich.

Szalejące fale rozerwały jacht na kawałki. Kapitana nie udało się odnaleźć

Szalejące fale rozerwały jacht na kawałki. Kapitana nie udało się odnaleźć

Źródło:
BBC

Krokodyl pojawił się na plaży w australijskim stanie Queensland. Nietypowy gość wywołał spore zamieszanie wśród plażowiczów - zwierzęta te dość rzadko zapuszczają się tak daleko na południe stanu. Gad szybko znikł ludziom z oczu, a lokalne służby starają się go znaleźć i zabezpieczyć.

Nietypowy widok na plaży. "Nie mogłam uwierzyć własnym oczom"

Nietypowy widok na plaży. "Nie mogłam uwierzyć własnym oczom"

Źródło:
ABC News

Ostrzeżenia przed powodziami błyskawicznymi zostały wydane w niedzielę w Kalifornii. Ulewny deszcz nawiedził okolice Los Angeles zniszczone w pożarach, powodując zejście licznych osuwisk. Masy błota i popiołów opadły na ulice i pojazdy, wiele dróg zostało zablokowanych.

Ulewy nad zwęgloną ziemią. "To sytuacja zagrażająca życiu"

Ulewy nad zwęgloną ziemią. "To sytuacja zagrażająca życiu"

Źródło:
CBS News, Caltrans District 7

W najbliższych dniach może być nawet 15 stopni Celsjusza. Czy to już koniec zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Młody płetwal antarktyczny (Balaenoptera bonaerensis) pojawił się w rejonie południowych wód Sydney. Ssak podążał za promem przez kilka minut, dzięki czemu wiele osób mogło go dostrzec. Naukowcy przekazali, że takie sytuacje nie zdarzają się często.

"Nigdy nie słyszałam, żeby płetwal antarktyczny zachowywał się w taki sposób"

"Nigdy nie słyszałam, żeby płetwal antarktyczny zachowywał się w taki sposób"

Źródło:
The Guardian

Tysiące formacji skalnych znajdujących się w pobliżu naturalnej granicy między północną a południową półkulą Marsa mogą być kolejnym dowodem na istnienie wody na tej planecie - twierdzą naukowcy. Najnowsze badania sugerują, że ten obszar Czerwonej Planety mógł zostać ukształtowany przez erozję wodną kilka miliardów temu.

"To jak próba zrozumienia fabuły książki, w której brakuje większości stron"

"To jak próba zrozumienia fabuły książki, w której brakuje większości stron"

Źródło:
CNN

Władze Australii niepokoją się potencjalnymi konsekwencjami trwającej fali upałów, która ogarnęła południowo-wschodnie regiony. W niektórych miejscach temperatura może osiągnąć ponad 40 stopni Celsjusza. Istnieje duże ryzyko, że powtórzy się scenariusz sprzed pięciu lat, kiedy to kraj zmagał się z rozległymi pożarami buszu.

Temperatura ma sięgnąć ponad 40 stopni. Australia boi się powtórki sprzed pięciu lat

Temperatura ma sięgnąć ponad 40 stopni. Australia boi się powtórki sprzed pięciu lat

Źródło:
Reuters

Lód pękł pod mężczyzną w stanie Wisconsin w USA. Jak poinformowała miejscowa policja, 61-latek wjechał na zamarzniętą taflę jeziora lekkim pojazdem terenowym. Mimo szybkiej reakcji ratowników nie udało się go uratować.

Załamał się pod nim lód. Spędził ponad pół godziny w lodowatej wodzie

Załamał się pod nim lód. Spędził ponad pół godziny w lodowatej wodzie

Źródło:
Milwaukee Journal Sentinel, Newsbreak

Do dwóch wzrósł bilans ofiar śmiertelnych burzy Eowyn, która w piątek i sobotę przetaczała się nad Wyspami Brytyjskimi. W niedzielę brytyjskie media poinformowały o śmierci 19-latka ze Szkocji, na którego auto w piątek przewróciło się drzewo - mimo wysiłków lekarzy zmarł on w sobotę.

Druga ofiara śmiertelna największej burzy od dekady

Druga ofiara śmiertelna największej burzy od dekady

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Odczyn wody może wpływać na płeć ostryg. Według najnowszych badań, w kwaśnym środowisku pojawia się więcej samic, co może zagrozić stabilności populacji. Naukowcy odkryli również, że zmiany genetyczne wywołane przez zakwaszone środowisko ujawniają się także w kolejnych pokoleniach, nawet wtedy, gdy żyją one w czystej wodzie.

Samce tego gatunku mogą zniknąć przez zmiany klimatyczne. Badacze wiedzą, dlaczego

Samce tego gatunku mogą zniknąć przez zmiany klimatyczne. Badacze wiedzą, dlaczego

Źródło:
American Chemical Society

Tatrzańskie sokoły szykują się do okresu lęgowego. W tym roku prawdopodobnie zacznie się on wyjątkowo wcześnie, co zmusiło władze Tatrzańskiego Parku Narodowego do ogłoszenia wcześniejszego zamknięcia niektórych tras. Młode opuszczą gniazda dopiero w lipcu.

Te ptaki mają zacząć lęgi. O miesiąc wcześniej

Te ptaki mają zacząć lęgi. O miesiąc wcześniej

Źródło:
PAP

Słoń zaatakował turystę i stratował go na śmierć. Do tragicznego wypadku doszło w Parku Narodowym Krugera w Republice Południowej Afryki. Służby badają okoliczności zdarzenia.

Słoń stratował turystę na śmierć

Słoń stratował turystę na śmierć

Źródło:
PAP, citizen.co.za

Piorun trafił w ogon stojącego na międzynarodowym lotnisku Sao Paulo-Guarulhos w Brazylii samolotu. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Źródło:
Reuters

Wszystkie autostrady międzystanowe, drogi szybkiego ruchu oraz mosty zostały ponownie otwarte - poinformowały służby w Nowym Orleanie w amerykańskim stanie Luizjana. Wcześniej z powodu ekstremalnej burzy śnieżnej większość dróg była nieczynna przez kilka dni.

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Źródło:
NOLA, NWS

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian