Co z przyrodą w Ukrainie? Ekolodzy alarmują, że część ekosystemów się nie odrodzi

Źródło:
PAP, Ukrainska Pravda, Blesk.cz

Oprócz gigantycznej katastrofy humanitarnej, agresja Rosji na Ukrainę to także katastrofa przyrodnicza. Jak wskazują ukraińscy i czescy ekolodzy, odbudowanie niektórych ekosystemów potrwa przynajmniej kilka dekad, a niektóre populacje roślin i zwierząt zostały zniszczone do tego stopnia, że już się nie odnowią.

Według ekspertów, katastrofa ekologiczna trwa od początku inwazji - od momentu, kiedy rozpoczęły się walki, ostrzał i pożary w budynkach przemysłowych.

Miejsce najcięższych walk, Donbas, to jednocześnie najbardziej uprzemysłowiony region Ukrainy - znajdują się tam zakłady chemiczne, huty i składowiska odpadów przemysłowych. Jak zaznacza rzecznik czeskiego oddziału Greenpeace Lukasz Hrabek, wybuchy, pożary lub podtopienia na tych terenach zanieczyszczają wodę, powietrze i glebę niebezpiecznymi substancjami, które mogą pozostawać w środowisku przez dziesięciolecia.

Ukraiński ekolog Ołeksij Anhurec dodaje, że w rejonach Siewierodoniecka i Charkowa doszło do kilku ataków na zakłady przemysłowe i wycieku niebezpiecznych substancji. Szacunkowa wielkość emisji zanieczyszczeń w wyniku bombardowań i ostrzału magazynów ropy od początku wojny przekroczyła już 290 tysięcy ton, czyli tyle, ile emituje duża huta metalurgiczna w ciągu 1,5 roku. Zanieczyszczone powietrze to nie tylko problem Ukrainy, ale w zależności od warunków meteorologicznych, może również przenosić się na inne kraje.

- Wszystkie toksyczne substancje w glebie mogą przedostawać się bezpośrednio do żywności lub łańcucha pokarmowego - wyjaśnia Marcela Czernochova z czeskiej organizacji ekologicznej Arnika. - Ukraina jest nazywana spichlerzem świata, więc wojna odbije się bardzo boleśnie na niektórych biedniejszych krajach, gdzie istnieje realne zagrożenie głodem.

Młode jelenie znalezione w Ukrainie. Zwierzęta chowały się przed hukiem pocisków - zdjęcie z czerwca 2022Twitter@TpyxaNews

Cios w środowisko to cios w ludzi

Zespół ekspertów szacuje, że odbudowanie strat przyrodniczych potrwa przynajmniej kilka dekad. Jak zaznacza Czernochova, różne ekosystemy mają różne czasy odbudowy

- Szacuje się, że odtworzenie pierwotnego stepu na chronionych obszarach na południu Ukrainy potrwa pięćdziesiąt lat - wskazuje.

Jak wskazuje ekspertka, niektóre ekosystemy, a także populacje zwierząt i roślin zostały tak mocno uszkodzone, że mogą już nigdy się nie odnowić. Zagrożone są między innymi szlaki migracyjne wielu gatunków ptaków. Według ukraińskiego Ministerstwa Środowiska w wyniku działań wojennych zniszczonych zostało już ponad milion hektarów rezerwatów przyrody.

W wyniku działań wojennych cierpią zwierzęta zamieszkujące ukraińskie lasy, ale nie tylko. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę naukowcy zauważyli zwiększoną śmiertelność wśród delfinów i morświnów z Morza Czarnego. Morskie ssaki giną w wyniku urazów akustycznych i podwodnego hałasu, jak również padają ofiarą wybuchów bomb fosforowych.

Doktor Maksym Soroka z projektu Czyste Powietrze dla Ukrainy podkreśla, że zbrodnie, jakie dokonywane są na przyrodzie, są także zbrodniami na ludzkości i na narodzie ukraińskim.

- Środowisko i przyroda Ukrainy są celowo niszczone w celu wyrządzenia krzywdy ludziom, niszczenia ich domów i uniemożliwiania im życia w ich kraju - mówi Soroka. - Ukraińcy, zwłaszcza na wsi i w mniejszych miejscowościach, mają bardzo głęboki związek ze swoim krajem, z miejscem, w którym się urodzili, gdzie mieszkają. Oprócz wszystkich okropności wojny i utraty bliskich muszą patrzeć na niszczenie swoich pól, gospodarki, swojego regionu - dodaje.

Morświny z Morza Czarnego, które odniosły poważne rany w wyniku działań wojennych - zdjęcie z maja 2022Kosta Atanasov

Ekologia a ekonomia

Jak informowały wcześniej ukraińskie władze i media, rosyjskie wojska podejmują działania wymierzone w sektor żywnościowy Ukrainy. Siły najeźdźcy miały dotąd zagrabić co najmniej 25 procent zasobów zboża zebranego przed rozpoczęciem inwazji. Ponadto rosyjskie okręty blokowały w ostatnich tygodniach miliony ton ukraińskiego ziarna składowanego w portach na wybrzeżu Morza Czarnego.

W połowie lipca stacja CNN przekazała za władzami w Kijowie, że siły najeźdźcy celowo bombardują uprawy zbóż pociskami zapalającymi, by wywołać globalny kryzys żywnościowy. W ten sposób spłonęły setki hektarów pszenicy, jęczmienia i innych zbóż.

- By uratować choć część plonów, mieszkańcy wsi pracują z maszynami obok ściany ognia, a Rosjanie celowo nie pozwalają gasić pożarów - wskazano w komunikacie policji obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.

Autorka/Autor:as

Źródło: PAP, Ukrainska Pravda, Blesk.cz

Pozostałe wiadomości

Wiele wskazuje na to, że już niebawem pożegnamy mroźne noce i poranki. Jak opowiadał w programie "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, ciepło zostanie "zaproszone" do Europy Środkowej, w tym do naszego kraju. Kiedy możemy się go spodziewać?

Nadchodzi kres mrozu. "Zaczynają się dziać rzeczy, które przyniosą nam ocieplenie"

Nadchodzi kres mrozu. "Zaczynają się dziać rzeczy, które przyniosą nam ocieplenie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Późnym wieczorem w środę ma dojść do deorbitacji rosyjskiej rakiety Sojuz-2.1b - poinformował popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Prognozy co do dokładnego czasu wejścia obiektu w atmosferę nie są jeszcze do końca pewne, ale istnieje niewielkie ryzyko, że może się to stać nad Polską.

Możliwa deorbitacja rosyjskiego Sojuza nad Polską. Najnowsze prognozy

Możliwa deorbitacja rosyjskiego Sojuza nad Polską. Najnowsze prognozy

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Kolejne dni w pogodzie przyniosą stopniowe ocieplenie. W całej Polsce zaświeci słońce, a na termometrach zobaczymy ponad 15 stopni Celsjusza. A co z tak potrzebnymi o tej porze roku opadami deszczu?

Ciepło w drodze do Polski. A co z deszczem?

Ciepło w drodze do Polski. A co z deszczem?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza Laurence daje się we znaki w części Hiszpanii. W Andaluzji znaleziono ciało kobiety, której auto porwały wody powodziowe. Dwie osoby nadal są poszukiwane. Wezbrane rzeki wymusiły ewakuację kilkuset osób. Służby musiały ratować ludzi z zalanych samochodów, a także łodzi.

Znaleziono ciało, setki ewakuowanych, zalane domy

Znaleziono ciało, setki ewakuowanych, zalane domy

Źródło:
Reuters, El Pais

Zimy w tym roku w Polsce - poza obszarami górskimi - próżno było szukać. Brak pokrywy śnieżnej i małe opady deszczu w czasie tej pory roku to zły prognostyk na wiosnę, która w kalendarzu zacznie się już za kilka dni. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zwracają uwagę na dwa zjawiska, które mogą stanowić spore zagrożenie dla roślin w naszym kraju. Chodzi o wysmalanie i wypieranie.

Wysmalanie i wypieranie zagrażają roślinom w Polsce

Wysmalanie i wypieranie zagrażają roślinom w Polsce

Źródło:
IMGW-PIB, tvnmeteo.pl

Do Turcji zmierza bardzo zimne powietrze, pochodzące z bieguna północnego. Nie tylko mocno się ochłodzi - w najbliższych dniach pojawią się tam intensywne opady śniegu. Ich suma pod koniec tygodnia może sięgnąć 90 centymetrów.

Szykuje się potężny atak zimy na Turcję

Szykuje się potężny atak zimy na Turcję

Źródło:
tvnmeteo.pl, yenisafak.com, milliyet.com.tr

Stany Zjednoczone podsumowują miniony weekend, który upłynął pod znakiem niebezpiecznej pogody - tornad, burz i wichur. Potwierdzono, że wzrósł bilans ofiar śmiertelnych. Są miasta, w których z powierzchni Ziemi zniknęły całe dzielnice.

Załamanie pogody w USA. Nie żyje ponad 40 osób

Załamanie pogody w USA. Nie żyje ponad 40 osób

Źródło:
PAP

W ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych panowała bardzo niebezpieczna pogoda. Przez kraj przetaczały się nawałnice. Podróżujący z Tennessee do Teksasu mieli okazję zobaczyć, jak wygląda latanie samolotem w otoczeniu ciemnych chmur i błyskających co chwila piorunów.

Nagrał burzę z pokładu samolotu

Nagrał burzę z pokładu samolotu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Wtorek 18.03 upłynie pod znakiem słonecznej aury. Miejscami pojawią się chmury, a także i przelotne opady śniegu. Termometry wskażą maksymalnie 8 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 18.03. Sporo słońca, miejscami poprószy śnieg

Pogoda na dziś - wtorek 18.03. Sporo słońca, miejscami poprószy śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niebezpieczna burza Laurence przyczyniła się do wielu utrudnień na Półwyspie Iberyjskim. W Portugalii pojawiły się wichury i trąby powietrzne, ostrzega się także przed bardzo wysokimi falami. Miejscami konieczne było wstrzymanie ruchu samolotowego, na drogach panują utrudnienia w związku z walającymi drzewami, które powyrywał silny wiatr.

Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve

Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve

Źródło:
PAP

Suni Willimas i Butch Wilmore wracają do domu. Wczesnym rankiem astronauci, którzy niespodziewanie spędzili w kosmosie wiele miesięcy, opuścili pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i rozpoczęli lot kapsułą Dragon firmy SpaceX. Ich podróż będzie trwała 17 godzin.

Astronauci, na których patrzy cały świat, ruszyli w drogę na Ziemię

Astronauci, na których patrzy cały świat, ruszyli w drogę na Ziemię

Źródło:
NASA, BBC
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Za nami mroźna noc, Nadchodząca także zapowiada się chłodno - na tyle, że synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia przed przymrozkami dla całego kraju.

Jest i będzie zimno. Ostrzeżenia IMGW

Jest i będzie zimno. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Burza Laurence uderzyła w poniedziałek w Półwysep Iberyjski. Przyniosła ze sobą intensywne opady deszczu. Po ulewach rzeka Guadiamar wylała, pod wodą znalazła się część gminy Sanlúcar la Mayor w prowincji Sewilla. Lokalna policja i Gwardia Cywilna ewakuowały stamtąd 40-osobową ekipę filmową, która kręciła sceny w pobliżu rzeki.

Po ulewach wylała rzeka, ewakuowano ekipę filmową

Po ulewach wylała rzeka, ewakuowano ekipę filmową

Źródło:
elmundo.es, elconfidencial.com, larazon.es

Mocno sypnęło śniegiem w centralnej i północnej części Korei Południowej. Trudne warunki atmosferyczne spowodowały, że część dróg została zamknięta. Miejscami spadło ponad 40 centymetrów śniegu.

Zamknięte drogi, auta uwięzione w zaspach. Atak zimy

Zamknięte drogi, auta uwięzione w zaspach. Atak zimy

Źródło:
koreaherald.com, koreajoongangdaily.joins.com

Jeden z mieszkańców Alabamy uchwycił na nagraniu, jak trąba powietrzna wyrzuca w powietrze budynki. Mitch Norred, autor tego wideo, powiedział w rozmowie ze stacją CNN, że tornado zbliżyło się do niego na odległość blisko 100 metrów i zwaliło z nóg.

Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie

Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie

Źródło:
CNN

Psy zaprzęgowe biegnące po roztopionym lodzie mogą wkrótce stać się coraz częstszym widokiem. Wykonane prawie sześć lat temu zdjęcie pokazuje skalę problemu, jakim jest utrata arktycznego i antarktycznego lodu - wyjaśnił jego autor Steffen Olsen w rozmowie z BBC. Od lat na świecie maleje powierzchnia lodu morskiego.

"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"

"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Do norweskiej rzeki Sandvikselva wyciekły toksyczne substancje. Władze wezwały mieszkańców do powstrzymania się od kąpieli, a także wędkowania. Ekolodzy obawiają się o dobrostan pobliskiego rezerwatu przyrody. Za przyczynę zdarzenia uważa się awarię stacji transformatorowej.

Toksyczne chemikalia wyciekły do rzeki. Zakaz kąpieli, zagrożony rezerwat przyrody

Toksyczne chemikalia wyciekły do rzeki. Zakaz kąpieli, zagrożony rezerwat przyrody

Źródło:
PAP, TV2

Bilans ofiar śmiertelnych serii tornad, jaka przeszła nad Stanami Zjednoczonymi, wzrósł do co najmniej 39. Najsilniejszej trąbie, zaobserwowanej w Arkansas, towarzyszyły porywy powyżej 300 kilometrów na godzinę. Mieszkańcy dotkniętych terenów rozpoczęli niełatwy proces sprzątania po burzach.

Wiatr rozpędzał się do ponad 300 km/h. "Przykryliśmy dzieci własnymi ciałami, byliśmy przerażeni"

Wiatr rozpędzał się do ponad 300 km/h. "Przykryliśmy dzieci własnymi ciałami, byliśmy przerażeni"

Źródło:
CNN, CBS News, WJTV

W Bieszczadach utworzono nowy rezerwat przyrody o nazwie Dziurkowiec. Jego powierzchnia wynosi ponad 189 hektarów, na jego terenie rosną traworośla i ziołorośla połoninowe oraz buczyna karpacka. To najwyżej położony rezerwat przyrody na Podkarpaciu.

Podkarpacie ma nowy rezerwat przyrody

Podkarpacie ma nowy rezerwat przyrody

Źródło:
PAP

Poniedziałek powitał mieszkańców części kraju zabielonymi krajobrazami. Według prognoz, w ciągu dnia nadal możemy spodziewać się przelotnych opadów śniegu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy pogodowe relacje.

Zima nie odpuszcza. W tych miejscach zrobiło się biało

Zima nie odpuszcza. W tych miejscach zrobiło się biało

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Butch Wilmore i Suni Williams są już o krok od powrotu na Ziemię. Wodowanie statku kosmicznego, w którym przebywają od niedzieli, zostało przyspieszone z uwagi na niesprzyjające prognozy pogody na kolejne dni. Astronauci już we wtorek będą mieli szansę spotkać się z bliskimi, z którymi nie widzieli się od dziewięciu miesięcy.

"Kosmiczna odyseja" dobiega końca. Utknęli na ISS; wiadomo, kiedy wrócą na Ziemię

"Kosmiczna odyseja" dobiega końca. Utknęli na ISS; wiadomo, kiedy wrócą na Ziemię

Źródło:
AFP

Żubry spacerujące w promieniach wschodzącego słońca - takie wideo otrzymaliśmy na Kontakt24. W Puszczy Knyszyńskiej, gdzie wykonane zostało nagranie, żyje ponad trzystu przedstawicieli tego majestatycznego gatunku.

Żubry witają wschód słońca. Wyjątkowe nagranie

Żubry witają wschód słońca. Wyjątkowe nagranie

Źródło:
Kontakt24, Nadleśnictwo Supraśl, tvnmeteo.pl

Nad Europą zaczyna się tworzyć bariera wyżowa, której skutki odczujemy od razu po weekendzie. Jakie wartości na termometrach nam przyniesie? Sprawdź długoterminową pogodę na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silny wiatr i wysokie fale spowodowały w poniedziałek tymczasowe wstrzymanie przeprawy promowej przy moście Siennickim w Gdańsku. Podmuchy w Zatoce Gdańskiej wynoszą 70 kilometrów na godzinę. W poniedziałek na Pomorzu obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne IMGW.

Wietrzna turbulencja nad Polską. Wstrzymano przeprawę promową

Wietrzna turbulencja nad Polską. Wstrzymano przeprawę promową

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Już w tym tygodniu przywitamy astronomiczną i kalendarzową wiosnę. Kiedy dokładnie przypadnie moment równonocy wiosennej? Koniec marca to także doskonały czas na prowadzenie obserwacji nieba - nie tylko nocą.

Początek astronomicznej wiosny tuż-tuż. Warto będzie spojrzeć w niebo

Początek astronomicznej wiosny tuż-tuż. Warto będzie spojrzeć w niebo

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

We włoskich Dolomitach w niedzielę zeszła potężna lawina. Żywioł porwał czteroosobową grupę narciarzy. Dwie osoby są w stanie krytycznym.

Lawina w Dolomitach porwała grupę narciarzy

Lawina w Dolomitach porwała grupę narciarzy

Źródło:
Reuters

Stany Zjednoczone w weekend mierzyły się z gwałtownymi burzami i serią tornad. Jeden z żywiołów, który pojawił się w Alabamie porwał autobus szkolny. Pojazd uderzył w budynek liceum.

Tornada w USA. Autobus szkolny uderzył w budynek liceum

Tornada w USA. Autobus szkolny uderzył w budynek liceum

Źródło:
Reuters, CNN

Z uwagi na coraz wyższą temperaturę podczas spacerów możemy natknąć się na żaby. Zwierzęta te powoli wybudzają się z zimowego snu i rozpoczynają gody. Wiele z nich w drodze do miejsc lęgów musi przebrnąć przez ulice, po których poruszają się samochody i bardzo często źle się do dla nich kończy.

Żaby rozpoczynają gody. Jak o nie zadbać

Żaby rozpoczynają gody. Jak o nie zadbać

Źródło:
TVN24

Rybak przetrwał 95 dni na Oceanie Spokojnym po tym, jak silny wiatr porwał jego łódź daleko od brzegu. Peruwiańczykowi udało się przeżyć dzięki wodzie deszczowej i zwierzętom, które udało mu się złapać. W sobotę mężczyzna po raz pierwszy od długiego czasu zobaczył swoją rodzinę.

Przeżył 95 dni na Pacyfiku. "Jadłem karaluchy, ptaki, żółwie"

Przeżył 95 dni na Pacyfiku. "Jadłem karaluchy, ptaki, żółwie"

Źródło:
Reuters, Latina Noticias

Biały daniel został zaobserwowany przez Reporterkę24. Zwierzę pasło się przy drodze w towarzystwie osobników o ciemniejszym futrze. Jak podkreślają leśnicy, nie mamy tu jednak do czynienia z albinosem.

Zobaczyła przy drodze niezwykłe zwierzę. "To na pewno na szczęście"

Zobaczyła przy drodze niezwykłe zwierzę. "To na pewno na szczęście"

Źródło:
Kontakt24, parkilodzkie.pl

Marzec na razie przynosi w Grecji niespotykane ciepło. W wielu miastach padły rekordy temperatury. Meteorolodzy przestrzegają jednak, że już za kilka dni do kraju wróci zima, a na termometrach pojawią się wartości niewiele przekraczające 10 stopni.

Pogodowy "rollercoaster" w Grecji

Pogodowy "rollercoaster" w Grecji

Źródło:
AFP, topontiki.gr