Przełom grudnia i stycznia przyniósł Brazylii silne burze z ulewnymi opadami. Wcześniej kraj zmagał się z największą od ponad 90 lat suszą. Eksperci z brazylijskiego Krajowego Instytutu Meteorologii (INMET) wskazali, że niebezpieczna pogoda to konsekwencja zjawiska La Nina oraz wylesiania Amazonii.
Większość ubiegłego roku upłynęła mieszkańcom Brazylii pod znakiem najgorszej od ponad 90 lat suszy. Pod koniec 2021 i na początku 2022 kraj nawiedziły gwałtowne burze i ulewy, które spowodowały powodzie. Zginęło w nich blisko 100 osób, a ponad 150 tysięcy ewakuowano.
Do najpoważniejszych zjawisk doszło w stanach takich jak Bahia, Minas Gerais i Sao Paulo, w których mieszkają 83 miliony z 214 milionów Brazylijczyków. Na skutek opadów doszło do powodzi, a także obsunięć gruntu i lawin błotnych.
Najnowszy raport
Brazylijski Krajowy Instytut Meteorologii (INMET) stwierdził w najnowszym komunikacie: "Ekstremalne anomalie pogodowe związane między innymi z oddziaływaniem zjawiska La Nina, wśród nich niezwykle intensywne ulewy, nastąpiły bezpośrednio po tym jak Brazylia przeżyła suszę, jedną z najgorszych w ciągu ostatnich dziesięcioleci".
Susze powtarzają się w Brazylii coraz częściej. Eksperci w kolejnych swych raportach uważają, że ma to także bezpośredni związek z wylesianiem Amazonii, które postępuje w ciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej intensywnie.
INMET podkreśla w swym najnowszym komunikacie, iż administracja rządowa nie uwzględnia w sposób wystarczający w swej polityce tego, że 70 procent energii elektrycznej wytwarzanej w Brazylii pochodzi z elektrowni wodnych usytuowanych w południowo-wschodniej i środkowo-wschodniej części kraju. "Tymczasem poziom wody w zbiornikach jest obecnie najniższy od 2001 roku" - czytamy w komunikacie.
Gospodarka może ucierpieć
W tej sytuacji rząd brazylijski był zmuszony podwyższyć opłaty za energię, aby uniknąć jej racjonowania. Prezydent Jair Bolsonaro apelował do rodaków o oszczędzanie wody i energii elektrycznej.
Wskutek niezwykle dotkliwych anomalii pogodowych w tej części Ameryki Południowej poważnie ucierpiała także Argentyna i częściowo Paragwaj. W Argentynie, podobnie jak w Brazylii - odnotowano największą suszę od przeszło 90 lat.
Poziom wody w rzece Parana przepływającej przez Brazylię i pięć stanów Argentyny jest obecnie najniższy od 1930 roku. Przerwy w dostawach prądu zagrażają jednej z najważniejszych gałęzi argentyńskiej gospodarki: eksportowi mięsa i produktów rolnych.
Źródło: PAP