Przez brazylijskie miasto Dourados, położone w południowo-zachodniej części kraju, przeszła burza piaskowa. Porywy wiatru przekraczały 80 kilometrów na godzinę. Uformował się tam wir pyłowy.
Jeden z mieszkańców brazylijskiego Dourados uchwycił na nagraniu potężny wir pyłowy, który uformował się w sobotę 16 października. Władze miasta ogłosiły stan wyjątkowy po tym, jak burza piaskowa doprowadziła do rozległych zniszczeń. Porywy wiatru przekraczały 80 kilometrów na godzinę.
Burze piaskowe pojawiają się w różnych stanach Brazylii już od kilku tygodni. Spowodowane są suszą oraz szalejącymi w kraju pożarami. Silny wiatr unosi w powietrzu duże ilości pyłu i piasku, tworząc ogromne chmury.
Czym jest wir pyłowy?
Wir pyłowy to zjawisko, które powstaje, kiedy nad powierzchnię Ziemi uniosą się cząsteczki pyłu lub piasku, niekiedy wraz z drobnymi przedmiotami. Ma on kształt wirującej kolumny o niewielkiej średnicy (do około 10 metrów). Powstaje podczas ciepłych, bezchmurnych dni.
Czas trwania typowego wiru pyłowego, nazywanego też diabełkiem pyłowym, to kilka, maksymalnie kilkadziesiąt minut. Można spotkać go praktycznie we wszystkich miejscach na świecie.
Czym to zjawisko różni się od trąby powietrznej? Trąba powietrzna, w odróżnieniu od wiru pyłowego, powstaje przy gwałtownej pogodzie, pod chmurą burzową.
Źródło: ENEX