W okolicach Santa Cruz w Boliwii pojawi艂y si臋 po偶ary. W艂adze szacuj膮, 偶e ogie艅 pojawi艂 si臋 w 12 miejscach. Zagro偶one s膮 tereny jednego z park贸w narodowych. Sytuacja jest bardzo dynamiczna.
Okolice boliwijskiego miasta Santa Cruz w sobot臋 by艂y trawione przez rozleg艂e po偶ary. Jak przekaza艂y w艂adze, w regionie odnotowano co najmniej 12 miejsc, gdzie rozprzestrzeniaj膮 si臋 p艂omienie.
Z uwagi na porywisty wiatr, w niekt贸rych miejscach pojawi艂y si臋 nawet wiry z dymu, przypominaj膮ce tr膮by powietrzne.
P艂omienie strawi艂y g艂贸wnie obszary Parku Narodowego Noel Kempff. Przedstawiciele grupy etnicznej Tacana musieli porzuci膰 sw贸j dobytek, gdy w sobot臋 ogie艅 zbli偶y艂 si臋 niebezpiecznie blisko ich spo艂eczno艣ci.
Apele o聽pomoc
Urz臋dnicy Santa Cruz zaapelowali do w艂adz kraju o u偶yczenie 艣mig艂owca i wsparcie wojska w walce z ogniem.
- 呕膮damy od wiceministra obrony cywilnej zaprzestania biurokracji i wys艂ania wojska ze 艣mig艂owcem, o kt贸ry prosili艣my, aby pom贸c w po偶arach. Jest to po偶ar o du偶ej skali, poch艂aniaj膮cy wiele hektar贸w - powiedzia艂 Paulo Sauto, sekretarz zr贸wnowa偶onego rozwoju i 艣rodowiska.
P艂omienie szala艂y nie tylko w regionie Santa Cruz. W niedziel臋 walka z ogniem trwa艂a m in. w Parku Narodowym Madidi na p贸艂nocy kraju. Urz膮d Obrony Terytori贸w Rdzennej Rdzennej i Obszar贸w Chronionych zaapelowa艂 do w艂adz o wprowadzenie stanu kl臋ski 偶ywio艂owej.
- Chc臋 poprosi膰 rz膮d i spo艂eczno艣膰 mi臋dzynarodow膮 o przy艂膮czenie si臋 do tej walki. Ogie艅 pali wszystko, flor臋 i faun臋 - zaapelowa艂a Veronica Marupa, przedstawicielka rdzennych mieszkanek Boliwii.
Autorka/Autor:kw/dd
殴r贸d艂o:聽Reuters, Los Tiempos
Podziel si臋
- Podziel si臋
- Tweetnij
- Wy艣lij znajomemu
Trz臋sienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobli偶u p贸艂nocno-wschodniego wybrze偶a Krety. Z tego powodu wszystkie s艂u偶by na greckiej wyspie zosta艂y postawione w stan najwy偶szej gotowo艣ci, a lokalne w艂adze og艂osi艂y ostrze偶enie przed tsunami. To kolejne silne wstrz膮sy, jakie odnotowano w tym rejonie w ostatnim czasie.
Pogoda na dzi艣. Czwartek 22.05 w ca艂ym kraju przyniesie pochmurn膮, deszczow膮 aur臋 - miejscami mog膮 nawet pojawi膰 si臋 burze. Na termometrach zobaczymy od 14 do 22 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne w wi臋kszo艣ci region贸w nie b臋d膮 nam sprzyja膰.
Pogoda na聽dzi艣 - czwartek 22.05. W聽ca艂ym kraju popada, lokalnie zagrzmi
Alergia to choroba XXI wieku. Wed艂ug 艢wiatowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji 艣wiata wyst臋puje co najmniej jedno ze schorze艅 alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, 偶e z alergi膮 zmaga si臋 blisko po艂owa Polak贸w. Najcz臋stszym czynnikiem, kt贸ry j膮 wywo艂uje, s膮 py艂ki ro艣lin. Jak radzi膰 sobie z uci膮偶liwymi objawami?聽
W nadchodz膮cych dniach nad Polsk膮 w臋drowa膰 maj膮 r贸偶ne masy powietrza - od tych ciep艂ych po ch艂odne i wilgotne. Nic zatem dziwnego, 偶e aura w naszym kraju b臋dzie zmienna. W najcieplejsze dni na termometrach zobaczymy nawet 22 stopnie Celsjusza, a w te najch艂odniejsze temperatura nie przekroczy 16 stopni.
Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. 艢rednia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dzi艣 zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy 艣rednio w maju osi膮ga oko艂o 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciep艂ych dniach maja, kt贸re napompowa艂y t臋 warto艣膰, notujemy nieub艂agany spadek. Wiry ni偶owe, nurkuj膮ce z rejon贸w podbiegunowych nad wschodni膮 i 艣rodkow膮 Europ臋, wt艂oczy艂y kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniaj膮c maj w marzec.
Upa艂 po聽koszmarnie zimnym maju? Co m贸wi膮 prognozy
Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania p艂ywowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skr贸cie TDE) przez masywn膮 czarn膮 dziur臋 znajduj膮c膮 si臋 daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwyk艂y uk艂ad oddalony o 600 milion贸w lat 艣wietlnych od Ziemi zawiera nie jedn膮, a dwie supermasywne czarne dziury.
Po聽tej聽galaktyce kr膮偶y wyj膮tkowo rzadka czarna dziura
W 2024 roku bezpowrotnie stracili艣my 6,7 miliona hektar贸w dziewiczych las贸w tropikalnych - to niemal tyle, ile wynosi powierzchnia ca艂ej Panamy. Jak wynika z opracowania Global Forest Watch, to rekordowy wynik, najwy偶szy od co najmniej 20 lat.
Mieszka艅cy po艂udniowo-wschodnich region贸w Australii zmagaj膮 si臋 z ekstremaln膮 powodzi膮. W niekt贸rych miejscach w ci膮gu dw贸ch dni spad艂a ilo艣膰 wody odpowiadaj膮ca pi臋ciu miesi膮com opad贸w. Media informuj膮 o tysi膮cach os贸b odci臋tych od 艣wiata i czekaj膮cych na pomoc ratownik贸w.
Szukaj膮 schronienia na聽dachach. Wielka woda odcina miasta
Fale upa艂贸w nie odpuszczaj膮 w Meksyku. W wielu stanach temperatury si臋gaj膮 ponad 40 stopni Celsjusza, a skutki s膮 tragiczne - od pocz膮tku roku potwierdzono ju偶 sze艣膰 zgon贸w i 400 przypadk贸w udaru s艂onecznego. S艂u偶by meteorologiczne i sanitarne apeluj膮 o ostro偶no艣膰.
Sze艣膰 ofiar 艣miertelnych fal upa艂贸w, kilkaset przypadk贸w udaru
Gwa艂towne burze nawiedzi艂y w nocy z poniedzia艂ku na wtorek po艂udniowe departamenty Francji. W wyniku gwa艂townej aury co najmniej trzy osoby zgin臋艂y, a dwie s膮 poszukiwane - przekaza艂a francuska 偶andarmeria. S艂u偶by wprowadzi艂y pomara艅czowy poziom alertu pogodowego, drugi najwy偶szy w skali zagro偶enia. Niebezpieczna aura ma utrzyma膰 si臋 nad regionem tak偶e dzisiaj.
Strumyk wezbra艂 i聽porwa艂 samoch贸d. Nie聽偶yje para
Temperatura maksymalna na Grenlandii by艂a w poniedzia艂ek wy偶sza ni偶 w Polsce. Termometry w po艂udniowej cz臋艣ci wyspy pokaza艂y prawie 20 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej jest na Islandii, gdzie niedawno pad艂 majowy rekord temperatury.
Na聽Grenlandii cieplej ni偶 w聽Polsce, na聽Islandii padaj膮 rekordy
Gromy d藕wi臋kowe powstaj膮ce podczas startu rakiet SpaceX mog膮 przypomina膰 niewielkie trz臋sienia ziemi. Jak wynika z bada艅 ameryka艅skich naukowc贸w, moment startu bywa s艂yszalny - lub odczuwalny - nie tylko w s膮siedztwie bazy kosmicznej. Typ gromu zale偶y od wielu czynnik贸w.
Starty rakiet SpaceX mog膮 by膰 odczuwane jak trz臋sienie ziemi
Organizacja non profit CEEW opublikowa艂a we wtorek niepokoj膮cy raport. Wynika z niego, 偶e blisko 60 procent indyjskich dystrykt贸w, zamieszkanych przez trzy czwarte ludno艣ci kraju, jest nara偶onych na wysokie lub bardzo wysokie ryzyko zwi膮zane z ekstremalnymi upa艂ami. Rosn膮ca temperatura powietrza i wilgotno艣膰 wzgl臋dna mog膮 negatywnie wp艂yn膮膰 na zdrowie mieszka艅c贸w Indii.
Niepokoj膮cy raport o聽ekstremalnych upa艂ach
Ponad 700 stra偶ak贸w walczy z po偶arem Greer Fire, jaki wybuch艂 na p贸艂nocnym wschodzie Arizony. Do tej pory ogie艅 strawi艂 ju偶 ponad osiem tysi臋cy hektar贸w terenu. W regionie obowi膮zuj膮 lokalne stany wyj膮tkowe. S艂u偶by ewakuuj膮 mieszka艅c贸w najbardziej zagro偶onych teren贸w.
Tysi膮ce hektar贸w w聽ogniu. Og艂oszono stan wyj膮tkowy
Mikroplastik mo偶e zak艂贸ca膰 dzia艂anie uk艂adu odporno艣ciowego. Jak ustalili badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu, malutkie cz膮stki tworzyw sztucznych, kt贸re trafi膮 do uk艂adu oddechowego, os艂abiaj膮 dzia艂anie obecnych w p艂ucach makrofag贸w - kom贸rek poch艂aniaj膮cych patogeny. Zaburzenia w ich pracy wp艂ywaj膮 nie tylko na p艂uca.
Wdychamy je codziennie. Mog膮 by膰 szkodliwe dla ca艂ego organizmu
W hrabstwie Laurel w stanie Kentucky trwa sprz膮tanie po przej艣ciu tornada. 呕ywio艂 wyrz膮dzi艂 spore zniszczenia na lotnisku, kt贸re jest kluczowe dla us艂ug transportu medycznego. Jak donosz膮 ameryka艅skie media, silny wiatr podnosi艂 艣mig艂owce i rzuca艂 nimi jak zabawkami.
Tornado zdewastowa艂o lotnisko. Nagrania
Ulewne opady deszczu doprowadzi艂y do powstania gwa艂townych powodzi w mie艣cie Bengaluru w Indiach. Ludzi ewakuowano z zalanych dom贸w za pomoc膮 ponton贸w. - Woda wdar艂a si臋 do ponad stu dom贸w - powiedzia艂 Neelufar Ahmad, jeden z mieszka艅c贸w.
Zalane domy i聽ulice. Ludzi ewakuowano za聽pomoc膮 ponton贸w
Co najmniej sze艣膰 os贸b zgin臋艂o na skutek ulew, kt贸re nawiedzi艂y po艂udniowe Chiny. W prowincji Guangdong osuwisko uszkodzi艂o trzypi臋trowy blok mieszkalny - 偶ycia trzech mieszka艅c贸w nie uda艂o si臋 uratowa膰. Trwaj膮 poszukiwania jednej osoby.
Masy b艂ota osun臋艂y si臋 na聽budynek. Tragiczny bilans ulew
Rzeka Kuiseb pojawi艂a si臋 na pustyni Namib. Ciek ten rozdziela dwa r贸偶ne ekosystemy - "morze piask贸w" na po艂udniu i kamieniste bezdro偶a p贸艂nocy. Co ciekawe, rzeka zazwyczaj pojawia si臋 tylko na kilka miesi臋cy w roku, a czasami nie wida膰 jej wcale.
Rozdziela dwa r贸偶ne 艣wiaty, ale聽znika po聽kilku miesi膮cach
Choroby przenoszone przez komary egipskie mog膮 sta膰 si臋 endemiczne dla Europy. Wed艂ug bada艅 niemieckich i szwedzkich naukowc贸w, do 2060 roku na Starym Kontynencie b臋dzie dochodzi艂o do regularnych wybuch贸w epidemii dengi i czikunguni. Liczba przypadk贸w mo偶e wzrosn膮膰 nawet pi臋ciokrotnie.
Choroby tropikalne coraz cz臋stsze na聽po艂udniu Europy. Jeden winowajca
Co najmniej jedna osoba nie 偶yje, a dwie s膮 poszukiwane w wyniku powodzi, jaka nawiedzi艂a region Buenos Aires w Argentynie. Kataklizm wywo艂a艂y ekstremalne opady deszczu. Lokalne media poda艂y, 偶e swoje domy musia艂o opu艣ci膰 ponad 7500 os贸b.