Pakistan od pewnego czasu zmaga się z falą upałów. Są miejsca, gdzie temperatura sięga blisko 50 stopni Celsjusza. Taka pogoda w dramatyczny sposób wpływa na mieszkańców - szpitale przyjmują setki osób z objawami udaru słonecznego. Według meteorologów spiekota ma utrzymać się jeszcze co najmniej tydzień.
Fala upałów dotknęła szczególnie mieszkańców miasta Lahaur we wschodniej części Pakistanu, a także miejscowości na południu, w prowincji Sindh. Wiele szpitali utworzyło centra reagowania kryzysowego, aby móc przyjąć większą liczbę osób potrzebujących pomocy. Karetki pogotowia ratunkowego przekazują wodę butelkowaną oraz lód osobom najbardziej potrzebującym pomocy.
Jak podała w czwartek agencja Associated Press, do szpitali w Lahaur trafiły setki osób z objawami udaru słonecznego. W placówkach medycznych w miastach Hajdarabad, Larkana oraz Jakobabad odnotowano dziesiątki podobnych przypadków.
Co najmniej tydzień spiekoty
Pakistańskie władze zaapelowały do obywateli, aby pozostali w domach, nawadniali się oraz unikali wyczerpujących podróży. Jak donosi AP, wielu robotników tłumaczy, że nie może opuścić miejsc pracy, gdyż muszą wyżywić swoje rodziny.
W środę w mieście Mohendżo-Daro temperatura osiągnęła 49 stopni Celsjusza. Meteorolodzy prognozują, że tak skrajne upały utrzymają się co najmniej przez tydzień. Temperatury w ciągu dnia gwałtownie rosną o 8 st. C, co budzi obawy klimatologów przed wystąpieniem powodzi z powodu topnienia lodowców w północno-zachodniej części Pakistanu.
Według prognoz pogody, na które powołuje się AP, w tym miesiącu temperatury mogą wzrosnąć nawet do 55 stopni Celsjusza.
Pakistan piąty na świecie
W kwietniu 2024 r. Pakistan dotknęły potężne powodzie. Był to najbardziej mokry miesiąc od 1961 r. Odnotowano dwukrotnie większe opady deszczu niż w latach ubiegłych. Ulewne deszcze doprowadziły do śmierci wielu osób, zniszczenia domów i pól uprawnych.
"Pakistan jest piątym krajem na świecie pod względem narażenia na skutki zmian klimatycznych. Byliśmy świadkami ponadprzeciętnych opadów i powodzi" - powiedziała na konferencji prasowej w Islamabadzie Romina Khurshid Alam, koordynatorka premiera Pakistanu ds. klimatu. Rząd twierdzi, że Pakistan przyczynia się do emisji dwutlenku węgla poniżej 1 proc., ale ponosi największy ciężar z powodu globalnych katastrof klimatycznych.
Źródło: PAP, AP, tvnmeteo.pl