TVN Meteo | Świat

Śnieg w Arabii Saudyjskiej. W prowincji Tabuk na cześć śniegu wykonano tradycyjny taniec dabke

TVN Meteo | Świat

Autor:
rzw
Źródło:
Reuters, arabnews.com, tvnmeteo.pl

Śnieg w saudyjskiej prowincji Tabuk w północno-zachodniej części kraju nie jest czymś niespotykanym. To obszar leżący u podnóża gór i zimowa pogoda w sezonie zdarza się tam całkiem często. Wyjątkowy jest natomiast widok ludzi wykonujących na cześć śniegu tradycyjny taniec.

Śnieg przykrył góry w saudyjskiej prowincji Tabuk w sobotę rano. Poprzedniej nocy doszło tam do ogromnego spadku temperatury. Filmy pokazujące śnieżyce i cieszących się z tego ludzi pojawiły się w mediach społecznościowych. Na jednym z takich nagrań widać grupę mężczyzn śpiewających, klaszczących w ręce i wykonujących tradycyjny taniec dabke na śniegu.

Radość ze śniegu w Arabii Saudyjskiej

Śnieg w Tabuku w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej nie jest czymś niespotykanym - zwraca uwagę Agencja Reutera. To obszar leżący u podnóża gór Harrat al-Uwajrid i zimowa pogoda zdarza się tam całkiem często. Jak napisał portal Arabnews.com, każdego roku opady śniegu przyciągają do Tabuku turystów z całego Królestwa i z zagranicy, w tym z Kataru, choć w ostatnich latach pandemia COVID-19 ograniczyła liczbę przybywających.

Wyjątkowy jest natomiast widok ludzi wykonujących na cześć śniegu tradycyjny taniec dabke.

Dabke łączy taniec w kręgu i w szeregu. Powszechnie wykonuje się go na weselach i przy innych radosnych okazjach. Jest popularny w różnych częściach Bliskiego Wschodu, a jego odmiany można spotkać w Palestynie, Libanie, Syrii, Iraku, Jordanii, północnej Arabii Saudyjskiej i Jemenie.

Internauci komentowali

Zimowy krajobraz Tabuku wzbudził zachwyt internautów w całym regionie. "Co za zapierająca dech w piersiach scena" - napisał jeden z nich. Inny skomentował: "Co za cudowny widok, zupełnie jak z Europy".

Saudyjskie Narodowe Centrum Meteorologii prognozuje na najbliższy okres burze z silnym wiatrem w prowincjach i miastach: Asir, Dżizan, Medyna, Hail, Al-Dżauf, a także nadal w Tabuku, gdzie na wyżej położonych terenach może dosypać śniegu.

Google Maps

Śnieg także w Egipcie

Śnieg pojawił się w weekend także w Egipcie, oddzielonym od saudyjskiego Tabuku Morzem Czerwonym. Zazwyczaj ciepły kurort Hurghada doświadczył rzadkich tam opadów śniegu i gradu. Jak podały lokalne media, miejscami kule gradowe miały wielkość kurzych jaj. Wcześniej przez miasto przetoczyła się silna burza.

Autor:rzw

Źródło: Reuters, arabnews.com, tvnmeteo.pl