Ekstremalnie silny wiatr i niedobory wody związane ze zmianami klimatu są głównymi przyczynami obumierania lasów równikowych w południowej Amazonii - informuje zespół brazylijskich i brytyjskich naukowców.
Badanie przeprowadzone przez brazylijskich i brytyjskich naukowców ujawniło, że ponad 70 procent obumierających w południowej części puszczy amazońskiej drzew już wiele lat przed tym procesem miało poważnie uszkodzone korony z powodu zmian klimatu. Co więcej, odsetek drzew, które obumierają w tym rejonie jest większy niż gdziekolwiek indziej w Amazonii - wynosi około 54 procent.
Wnioski opublikowane w czasopiśmie "Journal of Ecology" i są one pierwszą próbą oceny, na jak dużą skalę obumierają lasy w południowej Amazonii.
Amazonia. Obumieranie drzew
Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds, Uniwersytetu w Oxfordzie i Uniwersytetu Stanowego Mato Grosso (UNEMAT) w Brazylii zbadali przyczynę obumarcia prawie 15 tysięcy drzew z 19 powierzchni badawczych rozmieszczonych w lasach na południowym skraju Amazonii. Region ten jest najsuchszy, najgorętszy i najbardziej rozczłonkowany w Amazonii, w ostatnim czasie doświadczył kilku dotkliwych susz.
- Szkody wyrządzane przez ekstremalne warunki klimatyczne, zwłaszcza silny wiatr i suszę, stanowią wyjątkowe obciążenie dla drzew południowej Amazonii - powiedział profesor Oliver Phillips z University of Leeds School of Geography, jeden z autorów.
- Złamanie korony drzewa ogromnie zwiększa ryzyko jego obumarcia. Po złamaniu ryzyko to jest znacznie większe, zwłaszcza gdy złamana jest jej duża część - tłumaczyła główna autor badań, doktor Simone Matias Reis z UNEMAT. - Ma to również wpływ na wzrost złamanych drzew, ponieważ tracą one zdolność do fotosyntezy, a więc pobierają mniej węgla, co z kolei zwiększa ryzyko obumarcia - dodała.
Jaka będzie przyszłość
Naukowcy uważają, że na deficyt wody znacząco wpływają zmiany klimatu, a bez niej drzewa będą obumierać. Z modeli klimatycznych wynika, że ocieplanie się klimatu spowoduje niespotykane dotąd obumieranie drzew południowej Amazonii. Profesor Beatriz S. Marimon z UNEMAT, kierująca badaniami, powiedziała, że ten region już teraz ma najwyższe wskaźniki obumierania w całej Amazonii, więc ustalenie, dlaczego drzewa umierają tu tak licznie, ma kluczowe znaczenie.
- Wyniki naszych badań dają wgląd w to, jak może wyglądać przyszłość dużych obszarów Amazonii, jeśli zmiany klimatyczne i fragmentacja nadal będą niszczyć amazońskie lasy deszczowe - mówiła Marimon.
Źródło: phys.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock