Po długim okresie gorącej i suchej pogody przed nami dni obfitujące w opady deszczu. Najbardziej intensywnie ma padać w weekend w południowej i południowo-zachodniej Polsce - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Sytuacja będzie na tyle niebezpieczna, że synoptycy IMGW planują wydać ostrzeżenia najwyższego stopnia.
Ulewy w drugiej połowie tygodnia przyjdą do Polski za sprawą tak zwanego niżu genueńskiego znad południowej Europy. Na południu i południowym zachodzie kraju suma opadów ma sięgnąć nawet około 100 litrów na metr kwadratowy. Tak obfite opady mogą doprowadzić do zalań, podtopień i powodzi błyskawicznych.
Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń pogodowych na kolejne dni.
Prognoza zagrożeń IMGW na środę
W środę intensywne opady deszczu mogą pojawić się w południowych powiatach województwa śląskiego. IMGW w związku z tym planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia.
Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek
Następnego dnia deszcz ma padać obficie w pasie od północy po południe Polski. Ostrzeżenia najniższego stopnia będą dotyczyć prawdopodobnie województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wschodnich i południowych powiatów województwa wielkopolskiego, wschodniej części województwa dolnośląskiego, a także prawie całego województwa opolskiego (z wyjątkiem wschodnich powiatów).
Prognoza zagrożeń IMGW na piątek
W piątek w związku z intensywnymi opadami deszczu synoptycy mogą ogłosić ostrzeżenia drugiego stopnia dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Natomiast w województwach: świętokrzyskim, łódzkim, wielkopolskim oraz lubuskim będą obowiązywać prawdopodobnie ostrzeżenia niższego stopnia.
Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę
Pierwszego dnia weekendu opady mają być najsilniejsze. W związku z tym województwie dolnośląskim możliwe są ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia, a w województwach: opolskim, śląskim, małopolskim, łódzkim i wielkopolskim powinny obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia. Mieszkańcy woj. lubuskiego i świętokrzyskiego powinni spodziewać się z kolei ostrzeżeń najniższego stopnia.
Według IMGW w województwie podkarpackim intensywnym opadom deszczu mogą towarzyszyć burze. Region ten zostanie objęty prawdopodobnie ostrzeżeniami pierwszego stopnia.
W sobotę na dużym obszarze Polski ma również niebezpiecznie mocno wiać. Najsilniejszy wiatr jest przewidywany w nadmorskich powiatach woj. pomorskiego, gdzie możliwe są ostrzeżenia drugiego stopnia. Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą obowiązywać w województwach: zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, dolnośląskim oraz opolskim.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW trzeciego stopnia
Ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń IMGW
Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock