Prognoza na Wszystkich Świętych. Nadciągnie niż znad Morza Północnego

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky
wideo 2/2
Pogoda na pięć dni 27.10-31.10

Na koniec października synoptycy zapowiadają pogodę z dużą ilością słońca i dość wysoką temperaturą, wiatr będzie jednak mocno się rozpędzał. Zmiany zajdą we Wszystkich Świętych, kiedy do Polski wkroczy front atmosferyczny, przynosząc opady deszczu. Na początku listopada także zacznie robić się chłodniej.

Polska znajdzie się pod wpływem rozległego wyżu z kilkoma centrami, rozciągającego się od Azorów po Morze Czarne i Rosję. Tylko północne regiony kraju pozostaną na skraju pochmurnego niżu z ciepłym frontem atmosferycznym. Z południa będzie napływać ciepłe powietrze.

Centrum wyżu mające dla nas największe znaczenie ulokuje się w ciągu kolejnych dni najpierw nad Bałkanami, później nad wschodnią Europą. W tym czasie rozwinie się potężny wir powietrza nad Atlantykiem. Polska znajdzie się pomiędzy tymi układami, które zaciągać będą z południa łagodne masy powietrza. W ostatnie dni października czeka nas pogoda przyjemna, choć wietrzna - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Temperatura nawet do 18 stopni, porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę

W środę na południu kraju będzie słonecznie, a poza tym czeka nas pochmurna aura z rozpogodzeniami. Na Wybrzeżu i Kaszubach pojawią się słabe opady deszczu lub mżawki - ich suma nie powinna przekroczyć 2 litrów wody na metr kwadratowy. Temperatura maksymalna wyniesie od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 14 st. C w centrum kraju, do 16 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie zachodni i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny. W porywach osiągnie prędkość do 50 kilometrów na godzinę, a na północy do 70 km/h.

Prognoza pogody na czwartek i piątektvnmeteo.pl

Czwartek zapowiada się pogodnie, jedynie w północnych regionach będzie więcej chmur. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 14 st. C na północnym wschodzie, przez 16 st. C w centrum kraju, do 18 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr powieje z kierunku południowego i zachodniego, słabo i umiarkowanie.

Na piątek synoptycy prognozują małe i umiarkowane zachmurzenie. Temperatura maksymalna sięgnie od 15 st. C na północy, przez 16 st. C w centrum kraju, do 17 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50 km/h.

Prognozowana temperatura w ciągu kolejnych pięciu dni
Prognozowana temperatura w ciągu kolejnych pięciu dniVentusky

Prognoza pogody na weekend

W sobotę czeka nas na ogół małe zachmurzenie. Termometry pokażą maksymalnie od 15 st. C na Pomorzu, przez 16 st. C w centrum kraju, do 18 st. C na Podkarpaciu. Będzie wiać południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny wiatr. W porywach rozpędzi się do 50 km/h.

Drugiego dnia weekendu zachmurzenie małe i umiarkowane w zachodnich regionach będzie wzrastać do dużego. Na Pomorzu wystąpią słabe opady deszczu do 5 l/mkw. Temperatura maksymalna wyniesie od 13 st. C na Podlasiu, przez 15 st. C w centrum kraju, do 17 st. C na Podkarpaciu. Powieje południowy, umiarkowany, okresami dość silny wiatr, w porywach do 50-80 km/h.

Prognoza pogody na sobotę i niedzielętvnmeteo.pl

Prognoza pogody na Wszystkich Świętych

1 listopada Polska ma się znaleźć pod wpływem niżu znad Morza Północnego, w strefie frontu atmosferycznego przemieszczającego się z zachodu na wschód. Nadal pozostanie jednak w przyjemnej, dość ciepłej masie powietrza, dopiero we wtorek z północy popłyną chłodne masy.

We Wszystkich Świętych z zachodu na wschód będą przemieszczać się przelotne opady deszczu do 5 l/mkw. Rano temperatura minimalna sięgnie od 5 st. C na północnym wschodzie, przez 7 st. C w centrum, do 11 st. C na Ziemi Lubuskiej. W najcieplejszym momencie na termometrach zobaczymy od 12 st. C na Warmii, przez 14 w centralnej części kraju, do 17 st. na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny. Na północy kraju w porywach osiągnie prędkość do 50 km/h.

Prognozowane opady w ciągu kolejnych pięciu dni
Prognozowane opady w ciągu kolejnych pięciu dniVentusky

We wtorek, 2 listopada, mieszkańcy wschodnich i południowo-wschodnich regionów mogą spodziewać się opadów deszczu lub mżawki do 5-10 l/mkw. W godzinach porannych termometry pokażą minimalnie od 4 st. C na Pomorzu, przez 7 st. C w centrum do 9 st. C na południu. W najcieplejszej chwili dnia temperatura wyniesie natomiast od 11 st. C na Podkarpaciu, przez 12 st. C w centrum, do 14 st. C. na Dolnym Śląsku. Z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego wiatr powieje słabo i umiarkowanie, okresami dość silnie.

Prognozowane porywy wiatru w ciągu kolejnych pięciu dni
Prognozowane porywy wiatru w ciągu kolejnych pięciu dniVentusky

Autorka/Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Do naszego kraju na przełomie lutego i marca nieprzerwanie będzie płynąć ciepłe powietrze. W pierwszy weekend kolejnego miesiąca nawet na północy kraju, w tym na Suwalszczyźnie, temperatura sięgnie kilkunastu stopni Celsjusza. W niektórych regionach pojawią się opady deszczu, ale będą słabe i przelotne.

Pogoda na 5 dni. Fala ciepła obejmie całą Polskę. Taki będzie początek marca

Pogoda na 5 dni. Fala ciepła obejmie całą Polskę. Taki będzie początek marca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na terenie dwóch województw w północnej Polsce obowiązują alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy ostrzegają przed gęstą mgłą.

Niebezpiecznie w części kraju. Alerty IMGW

Niebezpiecznie w części kraju. Alerty IMGW

Źródło:
IMGW

Do środkowej Europy, w tym do Polski, napływa wyjątkowo ciepłe powietrze. We wtorek na południu kraju temperatura przekraczała aż 19 stopni Celsjusza, a w kilku miastach odnotowano rekordy. W Warszawie było cieplej niż w stolicy Hiszpanii.

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, wetteronline.de

Pogoda na jutro. Środa 28.02 w wielu regionach Polski przyniesie opady deszczu. Najcieplej będzie na południowym wschodzie kraju. Temperatura w rejonie Podkarpacia osiągnie aż 18 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 28.02. Na termometrach będzie od 7 do 18 stopni

Pogoda na jutro - środa 28.02. Na termometrach będzie od 7 do 18 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pokazano kolejne zdjęcia z historycznego lądowania na Księżycu, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Widać na nich powierzchnię naturalnego satelity Ziemi z bliskiej odległosci. Pozostały już prawdopodobnie tylko godziny, zanim sonda Odyseusz przestanie działać.

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Źródło:
space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

Pierwszy bocian przyleciał do wsi Krutyń na Mazurach - poinformował we wtorek w mediach społecznościowych Mazurski Park Krajobrazowy. To ptak, który od trzech lat zjawia się w tej miejscowości wcześniej niż inne bociany.

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Metalową bliznę zauważono na powierzchni białego karła WD 0816-310. Dawniej obiekt ten był wielkości naszego Słońca, jednak zakończył swoje życie pochłaniając otaczające go planety i planetoidy. To właśnie ten proces pozostawił po sobie unikatowy ślad.

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Źródło:
ESO

Pożary lasu szaleją w stanie Missisipi. W poniedziałek strażacy walczyli z ogniem, który pochłonął ponad 600 hektarów lasu. Funkcjonariusze apelowali do mieszkańców o powstrzymanie się od rozpalania ognia w wietrzne dni.

Od trzech dni walczą z żywiołem

Od trzech dni walczą z żywiołem

Źródło:
Reuters, MS Forestry Commission

Dzud - zjawisko uniemożliwiające wypas zwierząt - opanował około 80 procent terenu Mongolii. Do tej pory przyczynił się on do śmierci ponad 2,9 milionów sztuk bydła. Wszystko wskazuje na to, że przez zmiany klimatyczne do podobnych katastrof będzie dochodziło coraz częściej.

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

Źródło:
PAP, Daily Sabah

Osuwisko całkowicie pogrzebało wioskę w środkowej Boliwii. Do zdarzenia doszło, gdy woda przelała się przez tamę pobliskiego zbiornika wodnego. To nie jedyne miejsce w kraju, gdzie obfite opady deszczu

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Źródło:
Reuters, opinion.com.bo, urgente.bo

Ariane 6, nowa rakieta nośna Europejskiej Agencji Kosmicznej, dotarła do Gujany Francuskiej. Budowana przez kilkaset firm z 13 krajów konstrukcja ma zapewnić Europie niezależność w dostępie do orbity. Pierwszy lot zapowiadany jest na lato bieżącego roku.

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Źródło:
PAP, ESA

Fala zimna dotknęła w weekend Hiszpanię. Temperatura gwałtownie się obniżyła, a w północnej części kraju spadł śnieg. W efekcie obfitych opadów drogi łączące północne regiony ze środkową częścią kraju zostały zamknięte dla ciężarówek. Hiszpanie zmagają się też z intensywnymi opadami deszczu i z silnym wiatrem.

Śnieg spadł w Hiszpanii

Śnieg spadł w Hiszpanii

Źródło:
ENEX, El Pais, elobservador.com.uy, AEMET

Zima w tym roku przypomina wiosnę, a przyroda zaczęła budzić się do życia z wyprzedzeniem. Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, natura wcale nie dała się całkowicie wyprowadzić w pole ciepłej aurze. Niewykluczone także, że w tym roku jeszcze liźnie nas jęzor zimna "Bestii ze Wschodu".

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Japoński lądownik SLIM przetrwał noc księżycową, choć nie był zaprojektowany do "przeżycia" w tak ekstremalnych warunkach - poinformowała w poniedziałek agencja kosmiczna JAXA. To pierwszy w historii lądownik, który precyzyjnie wylądował na powierzchni Srebrnego Globu.

Na Księżycu stał się "cud"

Na Księżycu stał się "cud"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy wsi Piasek pod Cedynią (województwo zachodniopomorskie) proszą o pomoc, ponieważ wody opadowe i gruntowe zatrzymują się na ich podwórkach, a niektórym zalewa też piwnice. Jak zaznaczają, to przez nową zaporę przeciwpowodziową. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie mówi, że "wał został wykonany zgodnie z dokumentacją projektową".

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, IMGW

Zanieczyszczenia powietrza mają przełożenie na ilość opadów. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, znajdujące się w atmosferze cząsteczki sprawiają, że powietrze staje się chłodniejsze i suchsze. Zjawisko to może maskować pełną skalę zmian klimatycznych poprzez ukrywanie ekstremalnych opadów związanych z ocieplaniem się planety.

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Źródło:
Berkeley Lab

Pająk Joro, inwazyjny gatunek z Japonii, bardzo dobrze radzi sobie w miastach. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badanie wykazało, że stawonogom tym nie przeszkadzają silne wibracje związane z ruchem drogowym. Ta cecha prawdopodobnie ułatwi im w przyszłości opanowanie kolejnych regionów.

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Źródło:
CNN, UGA Today

Przed nami absolutnie niezwykła temperatura w ostatnich dniach lutego. A jak zacznie się marzec? Czy będzie równie wyjątkowo ciepło, czy jednak zima wróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osuwisko porwało dwoje dzieci w Kalifornii. Jak poinformowała policja, do tragedii doszło na polu namiotowym w pobliżu zapory na rzece Sacramento. Chociaż do akcji natychmiast wkroczyły służby ratunkowe, dzieci nie udało się uratować.

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
San Francisco, ABC 7 News

Nowe księżyce Urana i Neptuna zostały zaobserwowane przez astronomów. Jak wyjaśnili odkrywcy, to prawdopodobnie najciemniejsze obiekty tego typu, jakie da się zaobserwować za pomocą ziemskich teleskopów. Ich znalezienie wymagało wykorzystania specjalnej techniki obróbki obrazu.

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Źródło:
Carnegie Science

Na plaży na włoskiej wyspie Lido, oddzielającej Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego, znaleziono zwłoki ogromnej ryby. Mierzyła 2,5 metra i ważyła tonę.

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl

Lawina śnieżna zeszła w niedzielę w masywie Sancy położonym we francuskim departamencie Puy-de-Dome. W wyniku żywiołu zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
PAP, francetvinfo.fr

Gdyby kraje Unii Europejskiej przestrzegały wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dotyczących norm zanieczyszczonego powietrza, to można by ograniczyć liczbę przedwczesnych zgonów o blisko 240 tysięcy rocznie. Badania na ten temat przeprowadzili eksperci z Cyprus Institute i niemieckiego Towarzystwa Maxa Plancka.

Dzięki temu można by uratować życie 238 tysięcy osób rocznie

Dzięki temu można by uratować życie 238 tysięcy osób rocznie

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl, WHO

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) planuje wysłać na Marsa swojego drona. Misja zaplanowana jest na początek lat trzydziestych XXI wieku. Czy pionierski wiropłat Ingenuity od amerykańskiej agencji kosmicznej NASA doczeka się następcy?

Ingenuity będzie mieć swojego następcę?

Ingenuity będzie mieć swojego następcę?

Źródło:
space.com, indiatoday.in