Pogoda na weekend. "Wahnięcie się wiru polarnego". Nadchodzi siarczysty mróz, nocami nawet -15 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza temperatury na kolejne dni
Prognoza temperatury na kolejne dniventusky.com
wideo 2/2
Pogoda na pięć dni

Pogoda w najbliższych dniach wciąż będzie dynamiczna. Stanie się to za sprawą walki wyżu i niżu o pogodową dominację nad naszym krajem. Spodziewane są kolejne intensywne opady śniegu, silniejsze porywy wiatru, a także ujemne temperatury. W przyszłym tygodniu będą poranki, które przyniosą nam wartości rzędu nawet -15 stopni Celsjusza.

Polska pozostanie w nocy jeszcze w zasięgu wiru niżowego Pit z centrum przemieszczającym się znad Podkarpacia w kierunku Rumunii i Morza Czarnego - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Nad krajem zalega strefa aktywnego frontu atmosferycznego z obfitymi opadami mokrego śniegu, stopniowo do rana słabnącymi.

W sobotę kraj zacznie od zachodu dostawać się pod wpływ układów wyżowych znad południowej Skandynawii oraz zachodniej Francji. Wbije się jednak w ten obszar wyżowy słabo aktywny chłodny front atmosferyczny, niosąc przelotne opady śniegu od Pomorza po Śląsk i Podkarpacie. W górach popada obficie. Prosto z północy, znad Arktyki napłynie mroźne powietrze.

W kolejnych dniach pogodę kształtować będzie potężny wał wyżowy, rozciągający się od Rosji przez Europę Środkową po Atlantyk - zapowiedziała synoptyk. Po opadach deszczu i śniegu w wilgotnym powietrzu rozwinie się nisko zalegająca warstwa chmur, w której okresami pojawiać się będą pęknięcia. W mroźnym powietrzu arktycznym przy rozpogodzeniach temperatura spadać będzie coraz mocniej, nocami i o poranku do -10/-15 stopni Celsjusza. W dzień na przeważającym obszarem kraju temperatura nie będzie wzrastać powyżej 0 st. C.

>>> Czytaj dalej: IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą

Mapa - Polska między wyżem a niżemDWD

Idzie mróz. "Wahnięcie się wiru polarnego"

- Spływ chłodu związany jest z lekkim wahnięciem się wiru polarnego w kierunku Europy i zsunięciem zimna z rejonów okołobiegunowych. Ta sytuacja wpłynie na przebudowę pola barycznego, sprzyjającemu utrzymywaniu się chłodu przez dłuższy okres. Tym samym zima może utrzymać się w Polsce od dwóch do pięciu tygodni, oczywiście z pewnymi przerwami - dodała Unton-Pyziołek.

Mapa - prognoza na 7 lutego. Zimno znad bieguna, przesunięte w kierunku Europy na wysokości 30 kilometrów. Dane według modelu GFS/tropicaltidbits.comtropicaltidbits.com

Pogoda na weekend

W sobotę możemy spodziewać się pochmurnej aury z przejaśnieniami - przekazała Unton-Pyziołek. Na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej nie powinno padać. W pozostałej części kraju okresami wystąpią opady śniegu do 1-5 centymetrów. W górach może dopadać warstwa o grubości do 10 cm. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od -3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez -1 st. C w centrum kraju, do 3 st. C na Ziemi Lubuskiej. Wiatr z północy powieje umiarkowanie i okresami dość silnie - w porywach do 50-60 kilometrów na godzinę, powodujący zawieje śnieżne. W górach powieje jeszcze silniej - do nawet 90 km/h.

Niedziela przyniesie nam duże zachmurzenie z niewielkimi przejaśnieniami. Na Podkarpaciu i w Małopolsce pojawią się słabe opady śniegu do 2 cm. Rano termometry pokażą od -11/-12 st. C w centrum kraju, przez -9/-10 st. C na wschodzie i południu, do -6 st. C na Pomorzu. W ciągu dnia temperatura maksymalna sięgnie od -4/-5 st. C na wschodzie i południowym wschodzie, przez -3 st. C w centrum kraju, do 0 st. C na Pomorzu Zachodnim. Na zachodzie powieje z południa, a w pozostałych regionach z północy, wiatr będzie słaby i umiarkowany - dodała synoptyk.

>>> Czytaj też: Alert RCB dla części kraju. Gdzie rozesłano SMS-owe komunikaty?

Prognozowana temperatura w ciągu kolejnych nocy
Prognozowana temperatura w ciągu kolejnych nocyVentusky

Pogoda w kolejnym tygodniu

Poniedziałek upłynie pod znakiem pochmurnej aury z przejaśnieniami. Na wschodzie wystąpią słabe opady śniegu do 1 cm. W godzinach porannych temperatura sięgnie od -12 st. na południu kraju, przez -10 st. w centrum, do -8 st. na zachodzie. W najcieplejszej chwili dnia na termometrach zobaczymy od -5 st. C na Podkarpaciu, przez -3 st. C w centrum kraju, do 1 st. C na Pomorzu Zachodnim. Słaby i umiarkowany wiatr powieje z północy.

We wtorek spodziewane jest duże zachmurzenie z przejaśnieniami. Rankiem temperatura wyniesie od -13/-15 st. C na południowym wschodzie kraju, przez -9/-11 st. C w centrum kraju i na Śląsku, do -6 st. na Pomorzu. W ciągu dnia termometry pokażą maksymalnie od -5 st. C na Podkarpaciu, przez -2 st. C w centrum kraju, do 3 st. C Pomorzu Zachodnim. Północny i wschodni wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Środa będzie pochmurna. Nad ranem termometry mogą wskazywać od -11/-10 st. na południu, przez -6 w centrum kraju, do -4 st. na Pomorzu. W ciągu dnia temperatura wzrośnie maksymalnie do -3 st. C na Podkarpaciu, 0 st. C w centrum kraju i 3 st. C na Pomorzu. Wiatr ze wschodu będzie słaby i umiarkowany - przekazała Unton-Pyziołek.

Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachVentusky

Czy mróz ustąpi?

Niskie wartości temperatury zostaną z nami co najmniej do piątku - podała Unton-Pyziołek. W czwartek rano na termometrach będziemy mogli zobaczyć od -10/-12 st. C na południu kraju, przez -5/-7 st. C w centrum kraju, do -3/-4 st. C na Pomorzu. W ciągu dnia powinno się ocieplić na tyle, by w większości regionów wartości przekroczyły 0 st. C. Tylko na wschodzie i południowym wschodzie będzie maksymalnie do -1/-2 st. C.

Niewiele cieplej zapowiada się piątkowy poranek. Rano termometry pokażą od -10/-8 st. C na południu kraju, przez -5/-8 st. C w centrum, do -2/-5 st. C na Pomorzu. W większości kraju temperatura maksymalna w ciągu dnia będzie wyższa niż 0 st. C. Wyjątkiem będą regiony południowo-wschodnie, gdzie na termometrach nadal utrzymywać się będzie maksymalnie -1/-2 st. C - podsumowała synoptyk.

Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniach
Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniachVentusky

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/tropicaltidbits.com

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami najbliższe dni przyniosą ciepłą i pogodną aurę. W piątek na termometrach zobaczymy 25 stopni Celsjusza. Tego dnia lokalnie mogą pojawić się burze. Druga część długiego weekendu będzie już nieco chłodniejsza i pochmurna.

Pogoda na majówkę. W części kraju zagrzmi i popada

Pogoda na majówkę. W części kraju zagrzmi i popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN, CBS News

Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Pogoda na dziś - środa, 30.04. Ostatni dzień kwietnie przyniesie słoneczną i pogodną aurę. Po południu w części kraju mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Termometry pokażą do 23 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 30.04. Ostatni dzień kwietnia będzie ciepły i pogodny

Pogoda na dziś - środa, 30.04. Ostatni dzień kwietnia będzie ciepły i pogodny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Peruwiańskie władze potwierdziły śmierć dwójki dzieci w wyniku powodzi w pobliżu miasta Huaraz na wschodzie kraju. Kataklizm wywołało osunięcie się zbocza góry Vallunaraju, rzeka Casca wystąpiła z brzegów.

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
Reuters, WRadio

Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Źródło:
PAP, POLSA

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Źródło:
ENEX, Flandersnews

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że w trakcie długiego weekendu majowego w wielu regionach Polski mogą pojawić się burze oraz silny wiatr. Sprawdź szczegóły.

Burze, silny wiatr. Gdzie należy uważać w trakcie majówki

Burze, silny wiatr. Gdzie należy uważać w trakcie majówki

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorek z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystrzelono na orbitę satelitę Europejskiej Agencji Komicznej BIOMASS. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji o stanie lasów na Ziemi. W wieloletnich przygotowaniach misji brał udział zespół polskich inżynierów.

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Źródło:
PAP, Reuters

Strażacy walczą z pożarem, który szaleje w pobliżu miasta Taegu w Korei Południowej. Z powodu zagrożenia zamknięto kilka lokalnych szkół. Ogień strawił obszar o powierzchni około 260 hektarów.

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Źródło:
Reuters, The Korea Herald

Zespół jelita drażliwego, świąd skóry czy astma to w wielu przypadkach trudne do wyleczenia schorzenia. Ich wspólną cechą jest to, że są wywoływane przez nadmierną odpowiedź immunologiczną, która w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bonn zidentyfikował obiecujący, bioaktywny związek, który może skutecznie zmniejszyć objawy tych dolegliwości. Związek ten blokuje receptor na niektórych komórkach, zapobiegając w ten sposób silnej odpowiedzi immunologicznej.

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Źródło:
Science Daily

Wzrost temperatury powietrza powoduje, że w Tatrach powoli topnieje śnieg. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zawiesiło od wtorku wydawanie codziennych komunikatów lawinowych. Komunikaty zostaną wznowione, gdy ponownie pojawią się opady śniegu tworzące zagrożenie lawinowe.

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Źródło:
PAP

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl

Indyjskie miasto Byrnihat zostało okrzyknięte najbardziej zanieczyszczonym miastem 2024 roku na świecie. Mieszkańcy opowiadają o tym, jak żyje się w takim miejscu.

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Źródło:
Reuters, CNN, foxweather.com

Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Źródło:
PAP

Kilkumetrowa anakonda narobiła strachu pewnej rodzinie z brazylijskiego stanu Amazonas. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy schwytali pokaźnych rozmiarów zwierzę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Źródło:
Portaldo Holanda, The Reptarium, Amazon Agency

Pod powierzchnią Parku Narodowego Yellowstone leży superwulkan, który drzemie od setek tysięcy lat. Naukowcy odkryli pod nim twór o zaskakujących właściwościach.

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Źródło:
Live Science