IMGW ostrzega przed upałem. Jak wynika z prognozy zagrożeń na kolejne dni, w niektórych regionach gorąco utrzyma się naprawdę długo, a stopień alarmów może rosnąć. W części kraju spodziewane są również burze.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia drugiego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali oraz prognozę zagrożeń na kolejne dni.
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia - upał
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem wydano dla województw:
- podlaskiego, dla powiatów hajnowskiego i siemiatyckiego;
- mazowieckiego, dla wschodnich, południowych i środkowych powiatów;
- lubelskiego;
- podkarpackiego;
- małopolskiego, poza powiatami: nowosądeckim, Nowy sącz, nowotarskiego, tatrzańskiego;
- świętokrzyskiego;
- łódzkiego, poza powiatami północnymi i zachodnimi;
- śląskiego, poza powiatami cieszyńskim, żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała;
- opolskiego, poza powiatami: nyskim, prudnickim, głubczyckim;
- dolnośląskiego, dla wschodnich powiatów;
- wielkopolskiego, dla południowo-wschodniej i środkowej części województwa.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 30 do 35 stopni Celsjusza, a w nocy termometry wskażą minimalnie od 17 do 23 st. C.
Na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i części Ziemi Świętokrzyskiej ostrzeżenia będą ważne do godz. 20.30 w środę i tam spodziewana jest najwyższa temperatura. W pozostałych regionach ostrzeżenia wygasną o godz. 19 we wtorek.
Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia - upał
Ostrzeżenia niższego stopnia w związku z upałem obejmują województwa:
- wielkopolskie, powiaty: gnieźnieński, wągrowiecki, obornicki, chodzieski, pilski, złotowski;
- kujawsko-pomorskie;
- pomorskie, z wyjątkiem powiatu puckiego;
- mazowieckie, z wyjątkiem powiatów objętych alarmami wyższego stopnia;
- podlaskie, z wyjątkiem województw objętych alarmami wyższego stopnia;
- warmińsko-mazurskie;
- śląskie, powiaty: żywiecki, cieszyński, bielski, Bielsko-Biała;
- małopolskie, powiaty: nowotarski, nowosądecki, Nowy Sącz.
W tych miejscach temperatura w ciągu dnia osiągnie około 30-33 st. C. Ostrzeżenia będą ważne do wtorku do godz. 19.
Prognoza ostrzeżeń meteorologicznych na wtorek
Groźna aura spodziewana jest również we wtorek. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem mogą objąć swoim zasięgiem te same regiony, co w poniedziałek, jak również północ województwa mazowieckiego i woj. podlaskie.
Zagrożenie mogą stanowić także burze. Alarmy drugiego stopnia spodziewane są w województwach: podlaskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, śląskim, opolskim oraz we wschodnich powiatach woj. dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W pozostałej części tych województw oraz w woj. lubuskim mogą obowiązywać alarmy pierwszego stopnia.
Prognoza ostrzeżeń meteorologicznych na środę
Upał prognozowany jest również w środę. Alarmy drugiego stopnia przed nim mogą zostać wydane w województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim (na wschodzie regionu), świętokrzyskim (w powiatach wschodnich), mazowieckim (na południu i wschodzie województwa) oraz podlaskim (pow. hajnowski i siemiatycki).
Żółte ostrzeżenia przed burzami mogą natomiast obowiązywać na południu woj. małopolskiego oraz południu i wschodzie woj. podkarpackiego.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: akturer/Shutterstock