TVN Meteo | Prognoza

Alerty IMGW - silny wiatr, oblodzenie, zawieje lub zamiecie śnieżne. Niebezpiecznie w niemal całej Polsce

TVN Meteo | Prognoza

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps/dd
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na noc, 18/19.05
Prognoza pogody na noc, 18/19.05tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 20.01

IMGW ostrzega - w wielu regionach kraju pogoda będzie stanowić zagrożenie. Prognozowane są zawieje lub zamiecie śnieżne, silne porywy wiatru i oblodzenie. Sprawdź, gdzie wydano alarmy.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej rosnącej skali.

Alerty IMGW drugiego stopnia: zawieje i zamiecie śnieżne

Alerty drugiego stopnia przed zawiejami i zamieciami wydano dla województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości od 35 do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 80 km/h. Nad morzem wiatr może osiągać od 45 km/h do 60 km/h, a w porywach nawet do 100 km/h.

Alarmy będą obowiązywać od godziny 4 do godz. 13-14 w czwartek.

Alarmy pierwszego stopnia wydane zostały dla woj. warmińsko-mazurskiego. Prognozowane są zawieje i lokalne zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu oraz wiatrem o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich.

Ostrzeżenia będą ważne w godz. 4-14 w czwartek.

Alerty IMGW: silny wiatr

Wydano też alarmy przed silnym wiatrem. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed tym zjawiskiem obowiązują w powiatach nadmorskich w województwach zachodniopomorskim i pomorskim. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach rozpędzającego się do 100 km/h. Synoptycy IMGW nie wykluczają burz. Alarmy będą obowiązywać do godz. 12 w czwartek.

Wydano również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Obowiązują w województwach:

- zachodniopomorskim i pomorskim (poza powiatami, gdzie wydano alarmy drugiego stopnia); będą ważne od godz. 22-23 w środę do godz. 12-13 w czwartek;

- kujawsko-pomorskim i wielkopolskim, gdzie będą ważne od godz. 3 i do godz. 16 w czwartek;

- warmińsko-mazurskim, gdzie będą ważne w godz. 4-17 w czwartek;

- podlaskim, gdzie będą ważne w godz. 6-17 w czwartek;

- mazowieckim i łódzkim, gdzie będą ważne w godz. 7-17 w czwartek;

- lubuskim, gdzie będą ważne w godz. 3-14 w czwartek;

- dolnośląskim, gdzie będą ważne w godz. 9-18 w czwartek;

- śląskim, małopolskim i podkarpackim, w powiatach na południu województw groźnie będzie od godz. 18 w środę do godziny 10 w czwartek;

- opolskim, gdzie niebezpiecznie będzie w godz. 10-18 w czwartek.

Przewidywany jest silny wiatr o średniej prędkości od 25 do 45 km/h, w porywach do 75-80 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Na Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Ziemi Łódzkiej możliwe są burze.

Alerty IMGW: oblodzenie

Synoptycy IMGW ostrzegają też przed oblodzeniem w województwach:

- zachodniopomorskim i pomorskim, gdzie ślisko będzie między godz. 2 a 10 w czwartek;

- kujawsko-pomorskim, gdzie alarmy będą ważne w godz. 3-8 w czwartek;

- wielkopolskim i lubuskim, gdzie alerty będą ważne w godz. 4-10 w czwartek;

- łódzkim, gdzie alerty będą ważne w godz. 6-12 w czwartek.

Ostrzeżenia IMGWIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń

Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Zabezpiecz się przed wichurąRCB
Jak powstaje "szklanka" na drogachPAP

Autor:kw, ps/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości