IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W pięciu województwach obowiązują alerty przed przymrozkami. Synoptycy opublikowali również prognozę zagrożeń.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia oraz prognozę zagrożeń na kolejne dni.
Alerty IMGW - przymrozki
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami obowiązują w województwach:
- pomorskim (w powiatach południowych);
- warmińsko-mazurskim (z wyłączeniem powiatów południowo-zachodnich);
- podlaskim;
- mazowieckim (w powiatach północno-wschodnich i wschodnich);
- lubelskim (w powiatach północnych).
Do poniedziałku nocą i nad ranem termometry mogą pokazywać od około -2 do około -5 stopni Celsjusza, przy gruncie natomiast będzie do -7 st. C.
Ostrzeżenia stracą ważność o godzinie 8 w poniedziałek.
Prognoza ostrzeżeń na poniedziałek
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami może zostać wydane także w poniedziałek w województwie podlaskim (powiaty: suwalski, Suwałki, sejneński, augustowski, sokólski).
Prognoza ostrzeżeń na czwartek
Po odpoczynku od przymrozków we wtorek i środę, alerty przed nimi mogą wejść w życie w czwartek. Synoptycy planują ogłosić je w województwach: małopolskim i podkarpackim.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock