W Tatrach mocno sypnęło śniegiem. Na Kasprowym Wierzchu leży go niemal metr, trudne warunki po opadach występują na drogach Zakopanego. Od wtorku po górskich szlakach można poruszać się na nartach, ale jak ostrzegają toprowcy, w wyższych partiach gór warunki turystyczne są "bardzo trudne". Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
Po ostatnich intensywnych opadach śniegu we wtorek na Kasprowym Wierchu leży 90 centymetrów śniegu. Temperatura spadła tam do -15 stopni Celsjusza.
Na odpowiednią pokrywę naturalnego śniegu w Tatrach czekali miłośnicy turystyki narciarskiej, czyli skitouringu. Śnieg przykrył roślinność i wystające kamienie, jednak - jak informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN) - na razie warunki dla uprawiania turystyki narciarskiej w wyższych partiach, czyli powyżej górskich schronisk, są bardzo trudne. "Miejscami śnieg na trasach narciarskich i szlakach jest wywiany i wystają kamienie" - czytamy w komunikacie TPN. "Szlaki przysypane są warstwą śniegu i w wielu miejscach występują głębokie zaspy utworzone przez wiatr. Większość szlaków powyżej górnej granicy lasu jest nieprzetarta i ich przebieg jest niewidoczny" - informuje TPN.
"Bardzo trudne warunki"
- Warunki turystyczne są bardzo trudne. W zasadzie każde wyjście powyżej lasu, a nawet w lesie, jeżeli się idzie w butach, to niestety człowiek się zapada nawet do pasa - przestrzegał w rozmowie z reporterem TVN24 ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Edward Lichota. - Wyżej jest ograniczona widzialność - dodał.
Turystykę narciarską w Tatrach można uprawiać na wszystkich oznakowanych szlakach turystycznych oraz szlakach wyłącznie narciarskich, których gęsta sieć znajduje się w Dolinie Goryczkowej i Kondratowej. Jednak skitouring może być uprawiany tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna zabezpiecza roślinność i glebę przed oddziaływaniem narciarstwa.
Zagrożenie lawinowe w Tatrach
W poniedziałek poinformowano, że wysoko w Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.
Lawinowa "dwójka" oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Jak czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.
TPN apeluje o niewchodzenie na tafle tatrzańskich jezior i stawów. Lód w wielu miejscach jest cienki i może się załamać.
Aplikacja "Ratunek"
Wybierając się w góry, należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Planując wyjście w góry, trzeba brać pod uwagę, że zmrok zapada wcześnie. GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.
Powinniśmy zabrać ze sobą kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki, zapasowe rękawiczki, czapkę, skarpety.
Źródło: PAP, TOPR, TVN24