Zagrożenie pożarowe w polskich lasach utrzymuje się na wysokim poziomie. W czwartek najwyższy poziom zagrożenia Instytut Badawczy Leśnictwa ogłosił w większości województw.
Zagrożenie pożarowe określane jako duże, według danych na godzinę 13 w czwartek, obowiązywało na całym obszarze województw podlaskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego, w większości woj. warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, a także częściowo w woj. lubuskim, dolnośląskim oraz śląskim.
W większości pozostałych regionów zagrożenie było średnie. Najmniejsze ryzyko wybuchu pożaru panowało w woj. zachodniopomorskim, w zachodniej części woj. pomorskiego oraz na północy woj. wielkopolskiego.
Jak mierzone jest zagrożenie pożarowe
Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.
Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.
Jest sucho
Jak wynika z map wilgotności gleby publikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najbardziej sucho jest w zachodniej części kraju. W warstwie 0-7 cm wskaźnik wilgotności gleby w wielu miejscach spada poniżej 25 procent. Niewiele lepiej jest w warstwie 7-28 cm.
Źródło: IBL, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IBL