Od poniedziałku w Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Warunki są trudne, w wielu miejscach szlaki są nieprzetarte. W Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka".
Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. W wielu miejscach wysokogórskie szlaki są nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. Wybierając się w wyższe partie, konieczne jest posiadanie zimowego sprzętu turystycznego takiego jak raki, czekan, kask i lawinowego ABC - to jest detektora, sondy i łopatki.
"Silny wiatr połączony z opadem śniegu utworzył wiele świeżych depozytów we wszystkich formacjach wklęsłych - stromych żlebach i depresjach. Te miejsca należy traktować jako bardzo niebezpieczne. W niższych partiach jest prognozowany wzrost temperatury w ciągu dnia oraz niewielkie opady deszczu, co negatywnie wpłynie na stabilność pokrywy śnieżnej" - napisali w komunikacie lawinowym ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Tatrzański Park Narodowy przypomina, że podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
Lawinowa "dwójka"
W poniedziałek rano na Kasprowym Wierchu leżało 25 centymetrów śniegu, a prędkość wiatru na szczycie przekraczała 60 kilometrów na godzinę.
Lawinowa dwójka w Tatrach obowiązuje od wysokości 1700 metrów nad poziomem morza. Drugi, umiarkowany stopień zagrożenia oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Zagrożenie lawinowe jest definiowane w międzynarodowej, pięciostopniowej skali.
Warunki w Beskidach
W Karkonoszach obowiązuje pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego. "Śnieg z niewielkich opadów jest transportowany przez wiatr na strony zawietrzne i odkładany w niewielkie depozyty (poduszki śniegowe), które mogą być w miejscach odłożenia słabiej związane z podłożem. Dotyczy to niektórych górnych części żlebów w kotłach polodowcowych, miejsc za przełamaniami terenu, zagłębień terenowych. Na pozostałym terenie śnieg jest stabilizowany przez niską roślinność lub rumosz skalny" - pisze w komunikacie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Również na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka". Tam opady śniegu z towarzyszącym w partiach szczytowych silnym wiatrem doprowadziły do pojawienia się niewielkiego zagrożenia lawinowego.Zagrożenie występuje w głównie miejscach zwiększonego odłożenia śniegu na podłożu trawiastym. Pokrywa śnieżna jest nierównomierna, wzrasta wraz z wysokością.
Źródło: TOPR, TPN, PAP, GOPR
Źródło zdjęcia głównego: pogoda.topr.pl