Wielkanoc nie ma stałej daty. To święto ruchome. Jest jednak prosta zasada, która pozwala ustalić, kiedy wypada. Sprawdź, kiedy przypadają Święta Wielkanocne w 2022 roku i jakie towarzyszą im zwyczaje.
Wielkanoc 2022 - kiedy wypada?
Wielkanoc uznawana jest najważniejsze święto w kalendarzu chrześcijańskim. Inaczej nazywana jest Niedzielą Wielkanocną lub Wielką Niedzielą. To święto ruchome, co oznacza, że w odróżnieniu na przykład od Bożego Narodzenia, co roku wypada innego dnia. Święto to obchodzi się co roku w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.
W 2022 roku Wielkanoc przypada w niedzielę 17 kwietnia. Drugi dzień świąt - czyli Poniedziałek Wielkanocny - wypada 18 kwietnia. Dzień ten jest wolny od pracy.
Wielki Tydzień
Tydzień przed Wielkanocą, czyli w niedzielę, zaczyna się Wielki Tydzień. Za jego początek uważa się Niedzielę Palmową, która w tym roku przypadnie 10 kwietnia. Okresem od czwartku przed Niedzielą Wielkanocą do samej Wielkanocy jest Triduum Paschalne. Po Wielkanocy przychodzi oktawa wielkanocna, która - zgodnie z nazwą - trwa osiem dni.
Wielkanoc poprzedza 40-dniowy Wielki Post.
Wielkanoc. Najważniejsze zwyczaje
Z Wielkanocą związanych jest wiele zwyczajów i ludowych tradycji. W Niedzielę Palmową w kościołach katolickich odbywa się procesja z palmami. W Wielką Sobotę do kościołów zabieramy koszyczki wielkanocne, w którym święcimy pokarmy, a także pomalowane jajka - pisanki. Sposób na malowanie jajek jest wiele. Niektórzy gotują jajka w łupinach cebuli czy burakach, a inni malują je farbami.
W Wielką Niedzielę o świcie w kościele katolickim odbywa się uroczysta msza, zwana rezurekcją. Później spożywane jest wielkanocne śniadanie, na które składają się poświęcone dzień wcześniej pokarmy. Podczas tego posiłku nie może zabraknąć takich potraw, jak żur, biała kiełbasa, ale też mazurków czy bab wielkanocnych.
Wielki Poniedziałek zwany jest też Lanym Poniedziałkiem lub Śmigusem-Dyngusem. Towarzyszy mu tradycja polewania się wodą. Polewać możemy nie tylko bliskich, lecz także osoby nieznajome. Warto jednak pamiętać o tym, aby zachować w tym umiar.
Niedziele handlowe 2022
W 2022 roku - podobnie jak w rok temu - mamy siedem handlowych niedziel. Zakaz handlu nie obowiązuje podczas dwóch kolejnych niedziel poprzedzających Boże Narodzenie oraz jednej przed Wielkanocą (wypadającej w tym roku 10 kwietnia) oraz czterech ostatnich niedziel: stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Oznacza to, że do końca 2022 roku pozostało sześć niedziel handlowych.
Dni wolne w 2022 roku
A jak z dniami wolnymi i planowaniem urlopu? Święta wypadające w dni robocze dają możliwość przedłużenia wypoczynku. Można to zrobić, biorąc pojedyncze dni urlopowe i łącząc święta z weekendami. Warto jednak pamiętać, że za dzień ustawowo wolny od pracy wypadający w niedzielę nie przysługuje nam dodatkowy dzień wolnego. Inaczej jest w przypadku, gdy święto wypada w sobotę.
Źródło: tvnmeteo.pl, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock