Należy korzystać tylko z oznakowanych szlaków turystycznych i tras narciarskich. Konieczna jest znajomość stron świata oraz kierunków, w których biegną szlaki - przypomina o podstawowych zasadach w czasie wędrówek po górach naczelnik bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Szczurek. Jak dodaje, pomocne może okazać się śledzenie czasu marszu od chwili wyjścia.
Pogoda może zachęcać do wychodzenia w góry. W ciągu ostatnich dni mocno sypnęło śniegiem. Naczelnik bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Szczurek przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie wędrówek.
Jak podkreśla, "zawsze należy korzystać tylko i wyłącznie z oznakowanych szlaków turystycznych i tras narciarskich". - W trakcie wycieczki zawsze cały czas musimy się także orientować w terenie. Konieczna jest znajomość stron świata oraz kierunków, w których biegną szlaki turystyczne - podkreśla.
Naczelnik bieszczadzkiej GOPR zwraca uwagę, że w górach należy też śledzić czas marszu od chwili wyjścia. - Pozwoli nam to - jeżeli zajdzie taka potrzeba - podjąć decyzję o tym, czy zawrócić, skrócić trasę, czy też kontynuować wycieczkę - wyjaśnia. Przypomina, że w przypadku pogorszenia się pogody trzeba udać się do najbliższego miejsca schronienia. - Decydując się na odwrót wracajmy znakowanymi szlakami turystycznymi. Inne drogi powrotu mogą stać się dla nas pułapką - podkreśla. Zimą, w okresie zalegania śniegu w górach, jak zauważa Szczurek, "trzeba wystrzegać się stromych stoków i nie wchodzić do niebezpiecznych żlebów, którymi mogą zejść lawiny śnieżne". W Bieszczadach, jak i w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej, rosnącej skali.
Odpowiednie przygotowanie i naładowany telefon z aplikacją "Ratunek"
Do każdej wycieczki należy przygotować się sprzętowo i kondycyjnie. - Idąc w góry trzeba mieć dobrze wyposażony plecak; zabrać ze sobą kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki, zapasowe rękawiczki, czapkę, skarpety. Trzeba też mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację 'Ratunek'" - mówi.
Planując wyjście w góry, trzeba także brać pod uwagę, że zmrok zapada wcześnie. GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl