W Tatrach obowiązuje drugi - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są trudne. W górnych partiach Beskidów pokrywa śnieżna wynosi 80 centymetrów. - Można też napotkać trochę lodu - poinformował ratownik dyżurny GOPR ze stacji w Szczyrku.
Na szlakach turystycznych w Beskidach panują trudne warunki - ocenili w sobotę ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W wyższych partiach zalega do 80 centymetrów śniegu, a niżej jest błotniście. Powyżej 1000 metrów nad poziomem morza widzialność była rano ograniczona nawet do 50 metrów.
- W górnych partiach zalega pokrywa śnieżna do 80 centymetrów. Na dole go nie ma, więc są momenty "przejściowe", gdy trzeba iść po błocie pośniegowym. Można też napotkać trochę lodu - poinformował ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku.
Temperatura w sobotę rano wynosiła od 5 stopni Celsjusza w dolinach do -1 st. C w partiach szczytowych.
Zagrożenie lawinowe. Karkonosze, Babia Góra i Bieszczady
Na Babiej Górze, w Karkonoszach i Bieszczadach nadal obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Występuje ono jedynie na bardzo stromych stokach, głównie w miejscach odłożenia większych ilości śniegu.
Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, muszą odpowiednio się ubrać. Ważne jest obuwie. Warto zaopatrzyć się też w kijki, które pomogą zachować równowagę. Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank, a także termos z ciepłą herbatą.
GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.
Lawinowa dwójka w Tatrach
W Tatrach obowiązuje drugi - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są trudne.
"Gęsta mgła oraz niski pułap chmur w połączeniu z mżawką znacznie ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może prowadzić do pobłądzeń. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana. Śnieg jest miejscami twardy i zmrożony, zwłaszcza w godzinach porannych oraz w miejscach na ogół zacienionych i w żlebach po stronie północnej" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po południu, jak podaje TPN, śnieg robi się mokry (przemoczony), grząski i przepadający. "Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - podkreśla TPN.
Źródło: PAP, TPN, TOPR, GOPR
Źródło zdjęcia głównego: TOPR