Pracownik Nadleśnictwa Olesno miał wyjątkowe szczęście. Podczas sobotniego spaceru natknął się na białego jelenia szlachetnego. Albinizm u tego gatunku zdarza się bardzo rzadko. Majestatyczne zwierzę uchwycono na nagraniu.
Białego jelenia zauważył podczas sobotniego spaceru pan Maksymilian Dobosz, jeden z pracowników Nadleśnictwa OIesno położonego w województwie opolskim.
- To ewenement i niewyobrażalne szczęście - powiedział Dariusz Kowalczyk z Nadleśnictwa Olesno. - Pracuję od 30 lat, ale pierwszy raz widzę białego jelenia. Albinizm lub białe umaszczenie u danieli czy saren zdarza się znacznie częściej. Spotkać na swej drodze białego jelenia szlachetnego to jak wygrać loterii - mówił.
Jak tłumaczył, na nagraniu widać, że jeleń dopiero co "nakłada poroże". Niedługo na jego głowie pojawi się wieniec, który na 99 procent również będzie biały. - Wtedy jeleń będzie wyglądał jeszcze bardziej okazale. Jelenie to zwierzęta wędrowne. Ponowne spotkanie go w tej okolicy będzie trudne lub wręcz niemożliwe - dodał.
Albinizm
Albinizm (bielactwo) objawia się u zwierząt nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przybierają kolor biały. Jak informują Lasy Państwowe, wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń. W przypadku jeleniowatych żyjących na terenie naszego kraju, białe ubarwienie jest najczęściej spotykane u danieli.
Eksperci wyróżniają trzy rodzaje albinizmu - prawdziwy, gdy występuje zupełny brak pigmentów w komórkach oraz tęczówce oczu, częściowy - w którym brak melaniny pojawia się tylko w niektórych partiach ciała oraz leucyjski - polegający na częściowej utracie barwy różnych fragmentów ciała za wyjątkiem oczu.
Źródło: Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Maksymilian Dobosz, Nadleśnictwo Olesno, Lasy Państwowe