W Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W związku z trudnymi warunkami zimowymi zamknięte są niektóre odcinki szlaków na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.
"Tablice ostrzegające o lawinach są już umieszczone na zamykanych szlakach" - napisał w komunikacie Karkonoski Park Narodowy.
Zamknięte szlaki. Lista
Zamknięte zostały następujące szlaki: szlak czerwony przez Kocioł pod Śnieżką (Kocioł Łomniczki) na odcinku od schroniska Nad Łomniczką do schroniska Dom Śląski; szlak niebieski - tzw. Droga Jubileuszowa, od skrzyżowania ze szlakiem czerwonym tzw. zakosami do Czarnego Grzbietu; szlak niebieski od Domku Myśliwskiego przez Kocioł Małego Stawu do schroniska Samotnia - zimowy wariant szlaku prowadzi drogą transportową; szlak żółty przez niszę niwalną Białego Jaru od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym tzw. Śląską Drogą - zimowy wariant prowadzi szlakiem niebieskim przez Spaloną Strażnicę i dalej głównym grzbietem do skrzyżowania ze szlakiem czarnym. Niedostępne są też szlaki: żółty od Mokrego Rozdroża do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy Śnieżnych Kotłach - zimowy wariant prowadzi szlakiem niebieskim tzw. Czeską Ścieżką do szlaku czerwonego na głównym grzbiecie Karkonoszy; szlak zielony od Mokrego Rozdroża przez Śnieżne Kotły do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem - zimowy wariant prowadzi szlakiem niebieskim tzw. Czeską Ścieżką do szlaku czerwonego na głównym grzbiecie Karkonoszy lub szlakiem czerwonym od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wlk. Szyszakiem; szlak zielony nad Kotłem Szrenickim od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do Mokrej Przełęczy - do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym.
>>> CZYTAJ: Lawinowa "jedynka" w Tatrach
Mróz i mgła
W Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna.
W górnych partiach Karkonoszy termometry pokazały w niedzielę przed południem -6 stopni Celsjusza. Występuje też mgła ograniczająca widzialność do 30 metrów. "Silny wiatr z kierunków zmiennych powoduje przenoszenie śniegu i odkładanie go w depozytach po stronach zawietrznych. W górnych partiach żlebów kotłów polodowcowych, za przełamaniami terenu oraz w zagłębieniach, tworzą się deski śnieżne o zwartej strukturze" - napisano na stronie GOPR.
Źródło: PAP, GOPR
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock