Kilka dni temu Tatrzański Park Narodowy (TPN) wydał decyzje o zamknięciu szlaku wiodącego z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki w kierunku Doliny Gąsienicowej. Przyczyną było pojawienie się w rejonie niedźwiedzicy z młodymi. Ponieważ niedźwiedzia rodzina przeniosła się w inne miejsce, turyści znów mogą korzystać z trasy.
Jak poinformował Tatrzański Park Narodowy, popularny żółty szlak turystyczny z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki w kierunku Doliny Gąsienicowej został ponownie otwarty. Bytująca w pobliżu szlaku niedźwiedzica z młodymi przeniosła się w inny rejon.
Aby zapewnić spokój niedźwiedziej rodzinie, która pojawiła się w Dolinie Jaworzynki, przebiegający tamtędy żółty szlak był zamknięty 21 kwietnia.
>>> Czytaj dalej: "Ciągle mamy do czynienia z zimą". Toprowcy ostrzegają
Niedźwiedzie w Tatrach
Niedźwiedzie żywią się przeważnie roślinami - leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów, ale także padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tak zwaną gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca.
Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od jednego do trzech młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą około 300 kilogramów i żyją do 50 lat.
W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady.
Oko w oko z niedźwiedziem - co robić
Obecnie podczas wędrówek tatrzańskimi dolinami można spotkać niedźwiedzie. W przypadku takiej sytuacji warto pamiętać o kilku zasadach. Należy oddalić się cicho i spokojnie. Nie powinno się uciekać, gdyż niedźwiedź może potraktować człowieka jak zdobycz.
Jeśli natrafisz na młode, wycofaj się szczególnie ostrożnie. W pobliżu może być samica, która w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
Niedźwiedzi nie można dokarmiać, a odwiedzając tatrzańskie szlaki powinno się pamiętać o niezostawianiu resztek jedzenia czy opakowań, które mogą je zainteresować. Nie należy też do nich podchodzić, żeby zrobić zdjęcie czy nagrać film - błysk flesza czy świecenie latarką mogą je rozdrażnić.
Jeśli staniesz oko w oko z niedźwiedziem, delikatnie rozepnij pas biodrowy plecaka, aby móc go zrzucić - to może zainteresować drapieżnika. Nie wykonuj jednak gwałtownych ruchów i kontroluj jego zachowanie. Nie patrz mu w oczy. Szczególnie niebezpiecznie jest, kiedy niedźwiedź cię obserwuje i ma położone do tyłu uszy. Wtedy zachowaj szczególną ostrożność, nie wykonuj gwałtownych ruchów, wycofuj się bardzo powoli. Jeżeli niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz. W większości przypadków zostawi cię w spokoju, w najgorszym razie - powinien najwyżej podrapać.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock