Stado żubrów przechodzące przez drogę to widok zarezerwowany niemalże tylko dla Podlasia. Spotkanie z tymi ogromnymi zwierzętami uchwyciła na nagraniu pani Marta z Białegostoku. Grupa liczyła ponad dwadzieścia osobników, a wśród nich można było dostrzec także młode.
Żubr to największy ssak lądowy w Europie, dlatego nazywany jest królem puszczy. Pani Marta z Białegostoku miała wyjątkowe szczęście i spotkała całe stado tych majestatycznych zwierząt. Żubry spokojnie przechodziły przez drogę, co widać na nagraniu. Grupa liczyła ponad dwadzieścia osobników, wśród nich były też młode. Takie widoki zarezerwowane są praktycznie tylko dla Podlasia.
Biologia gatunku
Żubr europejski (Bos bonasus) należy do rzędu parzystokopytnych. Jest największym ssakiem lądowym występującym w Europie. Zarówno u samców, jak i u samic, występują rogi, które rosną przez całe życie. Żubry wykorzystują je do ataku, uderzając wroga bokiem głowy. Od wieków zwierzęta te zamieszkiwały puszcze, są doskonale przystosowane do życia w środowisku leśnym.
Mają zdolność do rozróżniania podłoża stabilnego od bagiennego za pomocą racic. Zimą podczas mrozów żubry łączą się w duże stada. Do pierwszej wojny światowej stado żubrów białowieskich (jedyne na świecie żyjące na wolności) liczyło 785 osobników. W 1919 r. zginął ostatni żubr żyjący na wolności. Istniejąca dzisiaj populacja, licząca nieco ponad 800 zwierząt, wyhodowana została z 12 żubrów żyjących w ogrodach zoologicznych Europy.
Źródło: tvnmeteo.pl, lasy.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Pani Marta z Białegostoku