Bocianie śniadanie na trawie. "Powiedziałem synowi, żeby spróbował je policzyć, ale nie dał rady"
Reporterowi 24 - panu Dariuszowi - udało się nagrać ogromną gromadę bocianów. Ptaki żerowały na łąkach w powiecie nidzickim. - Było to zaskakujące, bo zwykle można zobaczyć kilka: pięć, może siedem, a czasami dziesięć, ale tyle naraz wcześniej nie widziałem - przekazał.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać kilkadziesiąt bocianów żerujących na łąkach w powiecie nidzickim. Pan Dariusz, autor filmu, powiedział, że nietypowy bociani zlot zaobserwował we wtorek rano, około godziny 10.
- To było między miejscowościami Róg i Baranowo. Akurat jechałem z synem kosić trawę, kiedy zobaczyliśmy, jak się tam zleciały. Było to zaskakujące, bo zwykle można zobaczyć kilka: pięć, może siedem, a czasami dziesięć, ale tyle naraz wcześniej nie widziałem - przyznał. - Powiedziałem synowi, żeby spróbował je policzyć, ale nie dał rady. Bardzo rzadki widok. Chodziły tam jakieś dwie godziny, przynajmniej tyle czasu je widziałem. Możliwe, że mają w pobliżu swoje gniazda, ale nie wiem - powiedział.
Poznajcie bociana
Bocian biały (Ciconia ciconia) jest jednym z najstarszych gatunków synantropijnych (żyjącym blisko ludzkich siedzib). Szacuje się, że w naszym kraju żyje około 50 tysięcy par ptaków. Najczęściej zakładają one gniazda na dachach budynków, słupach czy platformach.
Bociania dieta jest bardzo zróżnicowana - żywią się owadami, dżdżownicami, gadami, płazami, a nawet małymi ssakami, takimi jak nornice czy ryjówki. Podczas żerowania i migracji często tworzą stada.
Polskę zamieszkuje także bocian czarny (Ciconia nigra), jest jednak o wiele rzadziej spotykany. Obydwa gatunki podlegają ścisłej ochronie w naszym kraju.
Autor:kw, est
Źródło: Kontakt 24, lasy.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Darecki / Kontakt 24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
IMGW ostrzega przed gęstą mgłą w województwie lubuskim. W nocy z czwartku na piątek widzialność może spadać tam nawet do 100 metrów.
Gęsta mgła. Żółte alerty dla części kraju
Intensywne opady śniegu doprowadziły w Budapeszcie do licznych utrudnień w kursowaniu komunikacji miejskiej. Wstrzymano ruch wybranych linii autobusowych i tramwajowych, część przekierowano na nowe trasy. Szczególnie trudna sytuacja występuje na kolei.
Powalone drzewa, duże utrudnienia na kolei. Śnieżyca sparaliżowała miasto
Jedno z miast w Pakistanie, Lahaur, spowiła warstwa gęstego smogu. Metropolia zajmowała w czwartek przed południem drugie miejsce w rankingu miast o najgorszej jakości powietrza. Lokalne przychodnie pediatryczne notują wzrost liczby pacjentów.
Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują
Prognozuje się, że w Poznaniu stężenie pyłu PM10 w powietrzu w czwartek wyniesie nawet 138 µg/m3. To ponad trzy razy więcej niż wynosi norma dobowa wskazana przez WHO. Magistrat utrzymał na terenie metropolii zakaz korzystania z niektórych sposobów ogrzewania.
W Poznaniu nie wolno dziś korzystać z niektórych sposobów ogrzewania
Pierwszy tydzień grudnia przyniósł w Bawarii obfite opady śniegu. W Monachium głębokość pokrywy śnieżnej miejscami wynosiła do 50 cm. Aura wywołała w mieście paraliż komunikacyjny, do teraz występują utrudnienia. Miasto nadal przykrywa gruba warstwa śniegu.
Zasypane śniegiem Monachium na zdjęciach satelitarnych
Gdy 10-miesięczna suczka Luna zniknęła z oczu właścicieli, nikt nie spodziewał się, że należy szukać jej nie na ziemi, ale nad jej powierzchnią. Dokładnie na wysokości ośmiu metrów, na jednym z drzew, owczarka niemieckiego wypatrzył przyjaciel rodziny.
Owczarek niemiecki utknął na drzewie
Mieszkańcy greckiej wioski Metamorfosi zagłosowali za jej przeniesieniem. Miejscowość trzy raz została zniszczona przez powódź, a ostatni raz do takiego kataklizmu doszło we wrześniu. - Można mieć nadzieję, że będziemy mieć bezpieczne domy - powiedział wójt Petros Kontogiannis.
Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin
Rok 2023 zapisze się w historii jako najcieplejszy, odkąd prowadzone są pomiary - informują naukowcy. Średnia temperatura w ostatnich jedenastu miesiącach w skali całej planety była aż o 1,46 stopnia Celsjusza wyższa niż przeciętnie przed epoką industrialną. Rekordowo ciepłe okazało się aż sześć tegorocznych miesięcy.
2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad pobił wszelkie rekordy
Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Michaung, który we wtorek uderzył w Indie i poprzedzających jego nadejście ulewnych deszczy, wzrosła do 13. Ewakuowanych zostało kilkanaście tysięcy mieszkańców terenów nizinnych. Wybrane szkoły, przedsiębiorstwa i urzędy pozostają zamknięte.
25 miejscowości znalazło się pod wodą
Toby, 14-letni kot z Wielkiej Brytanii, po 11 latach od zaginięcia wrócił do swoich właścicieli. W powrocie do rodzinnego domu pomógł mu lokalny oddział organizacji Cats Protection. - Nigdy, przenigdy nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę - przyznała jego właścicielka Justine Allan, nie kryjąc radości z ponownego spotkania z pupilem.
Zaginiony przed 11 laty kot wrócił do właścicieli. "Nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę"
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- BBC, La Stampa, TVN24.pl
Ponad 10 milionów mieszkańców zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych objęto alertem powodziowym po tym, jak region nawiedziła silna rzeka atmosferyczna. Żywioł doprowadził do śmierci jednej osoby. Opady nie ustają, a na weekend prognozowane jest nadejście kolejnej rzeki atmosferycznej.
Po niebie płynie rzeka, która zalewa zachód USA
Tragiczny bilans ofiar śmiertelnych erupcji indonezyjskiego wulkanu Marapi wzrósł we wtorek do 22 osób - poinformowała stacja BBC. Ratownicy przekazali, że w środę wznowią poszukiwania ostatniego zaginionego turysty. - Marapi jest nadal bardzo aktywny - zauważył Ahmad Rifandi, który monitoruje aktywność wulkanu.
"Mamo, pomóż. To kwestia życia i śmierci". 19-latka cudem przeżyła erupcję wulkanu
Ostatnie dni przyniosły w wybranych regionach Chorwacji delikatne opady śniegu. Poprószyło między innymi w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Zarejestrowane w niedzielę wideo ukazuje teren parku w zimowej, nieoczywistej dla nas odsłonie. - Gdy pada śnieg, jest tu naprawdę idealnie - oceniła jedna z turystek.
Krajobraz, który kochają Polacy, zmienił się nie do poznania
Astronautka NASA Jasmin Moghbeli uchwyciła na zdjęciu moment spalania się rosyjskiego statku kosmicznego Progress MS-23 w atmosferze ziemskiej. Widowisko porównała do fajerwerków. Było ono widoczne przez około 2-3 minuty, jak poinformowała astronautka w mediach społecznościowych.
Tak płonął rosyjski statek kosmiczny
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- TASS, Live Science, TVN24.pl
Sroga zima zapanowała w całej Rosji. W Moskwie w ciągu jednego dnia nasypało 35 centymetrów śniegu, a na północnym wschodzie Syberii temperatura spadła do blisko -60 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne prognozują jeszcze większe mrozy.
Temperatura spadła do -56 stopni. Będzie jeszcze gorzej
Spalanie paliw kopalnych przyczynia się do śmierci ponad pięciu milionów ludzi każdego roku. To około 61 procent wszystkich zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza - wynika z najnowszego badania. W ocenie jego autorów zwrot w stronę energii odnawialnej może przynieść "znacznie większe" korzyści zdrowotne niż wskazywały wcześniejsze analizy.
Zamieszkujące wybrzeża i wyspy Antarktyki pingwiny maskowe zasypiają ponad dziesięć tysięcy razy dziennie. Ich mikrodrzemki trwają zaledwie cztery sekundy - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców.