W miniony weekend strażacy walczyli z ponad trzema tysiącami pożarów traw. Zginęły w nich trzy osoby. W niemal całej Polsce obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Państwowa Straż Pożarna przypomina, że wypalanie prowadzi do nieodwracalnych i niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym.
W weekend strażacy gasili w całym kraju aż 3066 pożarów traw, z czego w sobotę miały miejsce 1624 pożary, a w niedzielę - 1442. Najwięcej odnotowano ich na terenie województwa mazowieckiego - 479, dolnośląskiego - 340, podkarpackiego - 332, małopolskiego - 321, śląskiego - 313 oraz świętokrzyskiego - 252. W wyniku pożarów traw trzy osoby straciły życie, a sześć osób odniosło obrażenia - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski. Strażacy szacują straty na ponad 608 tysięcy złotych.
Ofiary śmiertelne pożarów
Jak poinformowała PSP, w sobotę we wsi Chełmo (województwo łódzkie), zgłoszono pożar nieużytków. W wyniku pożaru zginęła jedna osoba. Kolejna osoba zginęła tego samego dnia w miejscowości Zaczarnie (woj. małopolskie), gdzie zgłoszono pożar nieużytków rolnych. Z kolei w niedzielę w miejscowości Czekanów (woj. mazowieckie) zgłoszono pożar suchej trawy i lasu. Strażacy na miejscu znaleźli ciało jednej osoby.
Z danych PSP wynika, że tylko przez ostatnie siedem dni, od 14 do 21 marca, strażacy odnotowali aż 7634 pożary traw, najwięcej na terenie woj. mazowieckiego - 1066, małopolskiego - 882, śląskiego - 843, podkarpackiego - 833, dolnośląskiego - 799 oraz świętokrzyskiego - 749.
W całym 2022 roku strażacy interweniowali 14 435 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych, z czego tylko w marcu - 12 780 razy. Do największej liczby pożarów doszło na terenie woj. mazowieckiego - 1965, dolnośląskiego - 1894, śląskiego - 1543, małopolskiego - 1458, świętokrzyskiego - 1355 oraz podkarpackiego - 1206. Odnotowano sześć ofiar śmiertelnych oraz 33 osoby ranne. Straty pożarowe oszacowano na 1,274 miliona złotych.
Państwowa Straż Pożarna przypomniała, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Ostrzegła również, że wypalanie traw jest niedozwolone, o czym mówi między innymi ustawa o ochronie przyrody. Zgodnie z regulacją, wypalanie m.in. łąk, pastwisk i nieużytków, podlega karze aresztu albo grzywny.
Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego niemal w całym kraju
Instytut Badawczy Leśnictwa opublikował w poniedziałek najnowszą mapę zagrożenia pożarowego w lasach. Czerwony kolor, oznaczający najwyższy stopień tego niebezpieczeństwa, obowiązywał na terenie niemal całego kraju.
W części województwa podlaskiego obowiązywał niższy, średni stopień, oznaczony kolorem żółtym.
Jak mierzone jest zagrożenie pożarowe
Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.
Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.
Źródło: PAP, IBL
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock