W nocy z piątku na sobotę mogliśmy zaobserwować ciekawe zjawisko astronomiczne. Nad naszymi głowami przeleciały znajdujące się w maksimum meteory z roju Perseidów. Obserwację zjawiska utrudniał jednak Księżyc.
W nocy z piątku na sobotę przypadła "noc spadających gwiazd" - szczyt aktywności Perseidów. W idealnych warunkach można wtedy dostrzec nawet do około 100 spadających meteorów w ciągu godziny, tym razem jednak obserwacje utrudnił Księżyc, który w nocy z czwartku na piątek był w superpełni. Sytuację dodatkowo komplikowało zachmurzone niebo.
Nie oznacza to jednak, że całkowicie straciliśmy szanse na zobaczenie "spadających gwiazd" w tym roku. Chociaż szczyt aktywności roju minął, meteory wciąż widoczne będą na nocnym niebie. Jak zapowiada NASA, Perseidy zaczną słabnąć około 21-22 sierpnia, a do 1 września ustaną całkowicie.
W tym roku rój Perseidów był dobrze widoczny na przykład w Bośni.
Perseidy - co to?
Meteory, potocznie zwane spadającymi gwiazdami, to zjawiska powstające podczas przelotu przez atmosferę drobin skalnych z przestrzeni kosmicznej, zwanych meteoroidami. Zdecydowana ich większość ulega zniszczeniu w atmosferze. Wyjątkowo jasne meteory zwane są bolidami, a jeśli skała, która wleciała w atmosferę, zdołała przetrwać i dotrzeć do powierzchni Ziemi, to będziemy mieć do czynienia z meteorytem.
Perseidy zaś to pozostałości komety 109P/Swift-Tuttle, która pojawia się w pobliżu Słońca raz na 133 lata. Każda taka wizyta powoduje częściowe roztopienie się lodowego jądra komety i uwolnienie mnóstwa drobnych skalnych okruchów. Gdy Ziemia przechodzi przez chmurę kosmicznych pyłów, okruchy spalają się w atmosferze, czemu towarzyszy charakterystyczny rozbłysk.
Do ich obserwacji nie potrzeba teleskopów ani lornetek. Najlepiej wybrać miejsce, z którego widzimy spory obszar nieba, w miejscu oddalonym od miejskiego światła. Zasada jest prosta - im ciemniejsza okolica, tym lepiej.
Z Perseidami wiąże się kilka przesądów. Dawniej nazywane były Łzami św. Wawrzyńca, który zginął męczeńską śmiercią około 10 sierpnia. W niektórych kręgach kulturowych uważano, że każda spadająca gwiazda zwiastuje śmierć jakiegoś człowieka. Jest też przesąd, który na widok spadającej gwiazdy każe pomyśleć życzenie.
Źródło: PAP, Reuters, NASA
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock