Aż 803 nietoperze przezimowały na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Według przeprowadzonych obserwacji były to osobniki kilku różnych gatunków. Jak mówią pracownicy Parku, liczba zwierząt była większa, gdyż do preferowanych przez nie warunków przystosowano więcej piwnic.
Rekordową liczbę ponad 800 hibernujących nietoperzy stwierdzono w tym roku w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej (woj. warmińsko-mazurskie). Zimujących nietoperzy jest tam coraz więcej, dzięki przystosowaniu na ich potrzeby kilkudziesięciu piwniczek.
Kilka różnych gatunków
Jak wynika z inwentaryzacji przeprowadzonej w miejscach zimowania nietoperzy przez pracowników Parku Krajobrazowego, naliczono łącznie 803 osobniki, wśród których najwięcej było mopków zachodnich. Stwierdzono też obecność mroczka pozłocistego, nocka Branta i nocka wąsatka, nocka rudego, nocka Natterera i gacka brunatnego.
Park Krajobrazowy od prawie 20 lat zajmuje się czynną ochroną tych ssaków. W tym czasie wyremontowano i dostosowano do potrzeb zimujących nietoperzy około 40 piwnic. Liczebność zimujących tam nietoperzy systematycznie rośnie. Jeszcze w 2005 roku zinwentaryzowano jedynie 45 osobników, trzy lata później było ich 132, a w 2021 r. zimowało już 708 sztuk.
- Nietoperze mają to do siebie, że jak przygotowane jest jakieś zimowisko z odpowiednimi warunkami, to trafiają tam co roku kolejne osobniki. Stąd ich liczba wzrasta - powiedział dyrektor Parku Jaromir Krajewski.
Są objęte ochroną
Jak poinformował, w tym roku za pieniądze z Unii Europejskiej na potrzeby hibernujących nietoperzy zostanie wyremontowanych 31 piwniczek i pięć schronów przeciwlotniczych w dawnej kwaterze głównej dowódcy Luftwaffe Hermanna Goeringa w lesie Kumiecie.
Zimą nietoperze chronią się w kryjówkach i zapadają w stan hibernacji. Wybierają zwykle różnego rodzaju podziemia. Musi tam panować wysoka wilgotność oraz stabilna, niska temperatura, która nie spada jednak poniżej zera stopni Celsjusza.
Na Warmii i Mazurach duże zimowiska nietoperzy znajdują się również w jednym z podziemnych kanałów burzowych w Olsztynie, a także w kompleksach bunkrów z czasów II wojny światowej.
Nietoperze są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock - zdjęcie poglądowe