Zagrożenie pożarowe w polskich lasach rośnie z powodu bezopadowej i słonecznej pogody - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niedzielę prawie w całym kraju jest ono określane jako wysokie. W poniedziałek na północy prognozowany jest wzrost ryzyka do ekstremalnego.
"Brak albo jedynie lokalne opady w ostatnich dniach spowodowały wzrost zagrożenia pożarowego do wysokiego w niemal w całym kraju" - czytamy w niedzielnym wpisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w mediach społecznościowych.
Z danych IMGW wynika, że w ciągu doby, od godziny 8 w sobotę do 8 w niedzielę, w całym kraju nigdzie nie zanotowano opadów deszczu. Podobnie ma wyglądać sytuacja w kolejnych dniach.
Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, w poniedziałek słabo i przelotnie popadać może na Mazurach i Podlasiu oraz, również we wtorek, na południowo-wschodnich krańcach Polski. Później w piątek słabe opady możliwe są w północno-wschodniej części kraju. Będzie przeważać słoneczna pogoda.
Zagrożenie pożarowe w niedzielę i poniedziałek
W niedzielę po południu zagrożenie pożarowe na przeważającym obszarze Polski określane było jako wysokie. Bardzo wysokie ryzyko występowało lokalnie na krańcach północnych. Średnie zagrożenie było w niektórych miejscach na południu i południowym wschodzie kraju.
W poniedziałek, z wyjątkiem tych regionów, zwłaszcza na północy kraju ma ono wzrosnąć. Miejscami w północnej części Pomorza oraz Warmii i Mazur prognozowane jest zagrożenie pożarowe na poziomie ekstremalnym, rozszerzyć ma się także obszar wysokiego ryzyka na północy Polski, a także na zachodzie, zwłaszcza na w rejonie Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej.
IBL: wysokie zagrożenie w większości Polski
O zagrożeniu pożarowym informuje również Instytut Badawczy Leśnictwa. W niedzielę po południu najwyższy poziom zagrożenia obowiązuje na przeważającym obszarze kraju. Ryzyko wybuchu ognia jest określane jako średnie w województwach małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim oraz częściowo w województwach: lubelskim, śląskim, dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i zachodniopomorskim.
Prognoza zagrożenia pożarowego prezentowana przez IBL jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.
Widzisz? Zareaguj
Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lasach. W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z nr alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z nr alarmowym 112.
Źródło: IMGW, IBL, tvnmeteo.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock