Samochody pływające po ulicach, zerwane dachy. W czwartek pogoda w Polsce była gwałtowna

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP
Zalana ulica Tartakowa w miejscowości Lubomia
Zalana ulica Tartakowa w miejscowości LubomiaTVN24
wideo 2/4
Zalana ulica Tartakowa w miejscowości LubomiaTVN24

Czwartkowe burze zostawiły po sobie poważne szkody. Strażacy pomagali w usuwaniu wody z zalanych domów, piwnic i ulic. W niektórych regionach pogoda była tak gwałtowna, że niszczyła dachy.

Jak przekazała w piątek rano synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, minionej doby chłodny front atmosferyczny przyniósł burze i ulewy w pasie od Śląska i Małopolski, przez Kielecczyznę i Ziemię Łódzką po Warmię, Mazury i Suwalszczyznę. Podczas wyładowań suma opadów sięgała 20-30 litrów wody na metr kwadratowy, ale w rejonie Wielunia i Przedborza (południowa część woj. łódzkiego) odnotowano opady nawet do 40-50 l/mkw.

Także w piątek synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed burzami z gradem.

Sytuacja na Warmii i Mazurach

Strażacy z woj. warmińsko-mazurskiego przekazali w piątek rano, że w związku z burzami odnotowano ponad sto interwencji. Wyładowania przeszły nad regionem w nocy. Nie ma poważniejszych strat, nikt nie został ranny.

Burze o najmocniejszym natężeniu przeszły nocą nad powiatami gołdapskim, oleckim i giżyckim. To w tych okolicach strażacy odebrali najwięcej zgłoszeń z prośbą o interwencję - dotyczyły one połamanych konarów, zalanych dróg czy pomieszczeń. Burze z silnym deszczem przeszły także między innymi nad Olsztynem, ale nie odnotowano poważniejszych zdarzeń.

Zalania na Kujawach

W związku przejściem w nocy z czwartku na piątek przez województwo kujawsko-pomorskie frontu burzowego, strażacy interweniowali 140 razy. W większości wezwania dotyczyły zalania domów i posesji - poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

Zgłoszenia do komend straży pożarnej zaczęły napływać dopiero około godziny 21 w czwartek. Najczęściej interwencje strażaków były związane z obfitymi opadami deszczu i zalaniem domów, budynków gospodarczych i podwórek. Ratownicy usuwali również powalone drzewa i połamane konary z dróg.

Najwięcej zgłoszeń przyjęli strażacy z powiatów aleksandrowskiego - 65 i włocławskiego - 20.

Śląsk. Kilkuset mieszkańców bez prądu

Około 620 razy interweniowali do rana strażacy w woj. śląskim w związku z burzami i towarzyszącymi im gwałtownymi ulewami, które od czwartkowego popołudnia przechodziły nad regionem.

Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska przekazała, że najwięcej zgłoszeń było w powiecie gliwickim (131), będzińskim (72) i zawierciańskim (60).

- Główne działania, które powadzili strażacy, to wypompowywanie wody z zalanych piwnic, garaży oraz podtopionych ulic. We wszystkich działaniach brały udział prawie trzy tysiące strażaków zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i ochotniczych straży pożarnych - powiedziała Gołębiowska.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach poinformowało, że w Bobrownikach w powiecie będzińskim na jednym z budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych 60 metrów kwadratowych poszycia dachowego. Do godz. 6 w województwie odnotowano przerwy w dostawie prądu u ponad 560 odbiorców.

Obfite opady skutkowały podniesieniem poziomu wód w rzekach. Brynica w Brynicy o 24 centymetrów przekroczyła stan alarmowy, a w Kozłowej Górze - ostrzegawczy. Stan alarmowy przekroczyła też Przemsza na wodowskazie w Piwonii.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKP nie zgłaszają poważnych utrudnień w komunikacji.

Zalania w Wodzisławiu ŚląskimKP PSP Wodzisław Śląski
Zalania w Wodzisławiu ŚląskimKP PSP Wodzisław Śląski
Zalania w Wodzisławiu ŚląskimKP PSP Wodzisław Śląski
Interwencje po burzach w Wodzisławiu ŚląskimKP PSP Wodzisław Śląski
Zalania w Wodzisławiu ŚląskimKP PSP Wodzisław Śląski

Burze nie ominęły Podkarpacia

Ponad 60 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy do usuwania skutków burz, które w czwartek lokalnie przechodziły nad woj. podkarpackim. Usuwali głównie połamane konary, pompowali wodę z piwnic, udrożniali przepusty drogowe. Nikt nie ucierpiał.

Jak poinformował w piątek rano rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, najwięcej interwencji odnotowano w powiecie strzyżowskim.

- Nasze działania polegały głównie na wypompowywaniu wody z piwnic, udrożnianiu przepustów drogowych i usuwaniu połamanych konarów i drzew leżących na jezdniach, ulicach i chodnikach. Na szczęście nikt nie ucierpiał - zaznaczył bryg. Betleja.

Działania strażaków trwały do późnych godzin wieczornych i nocnych.

W woj. łódzkim wciąż trwa sprzątanie po ulewach

Strażacy z woj. łódzkiego interweniowali 211 razy w związku z burzami, które przeszły nad regionem w nocy z czwartku na piątek. Jak podał rzecznik wojewódzkiej PSP Jędrzej Pawlak, pompowanie wody z zalanych obiektów i usuwanie połamanych drzew nadal trwa.

- Najczęściej, bo 126 razy, strażacy wyjeżdżali do pompowań wody z różnych obiektów. 43 razy usuwali wiatrołomy - dodał Pawlak.

Najwięcej zdarzeń związanych z nawałnicami odnotowano na południowych krańcach Łódzkiego; w powiecie pajęczańskim - 36, radomszczańskim - 34, piotrkowskim - 25 wieluńskim - 24 i wieruszowskim - 23. Na tych terenach strażacy nadal usuwają zniszczenia spowodowane przez burze

Nieprzejezdna ulica w Radomsku z powodu intensywnych opadów deszczuStraż Pożarna Radomsko
Nieprzejezdna ulica w Radomsku z powodu intensywnych opadów deszczuStraż Pożarna Radomsko

Interwencje na Opolszczyźnie

Jak poinformował nas dyżurny z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Opolu, w czwartek do godziny 18.15 były 22 interwencje związane z pogodą. 12 dotyczyło samego Opola, cztery powiatu kluczborskiego, pozostałe to "punktowe zdarzenia w innych powiatach". Także i tu większość zgłoszeń dotyczyła zalanych piwnic.

Zalana ulica Tartakowa w miejscowości Lubomia
Zalana ulica Tartakowa w miejscowości LubomiaTVN24

Odwołane zawody lekkoatletyczne w Suwałkach

Ulewa przeszła przez Suwałki (województwo podlaskie).

Wieczorna czwartkowa sesja pierwszego dnia mistrzostw Polski w lekkoatletyce w Suwałkach została odwołana z powodu burzy i ulewy. Niemożliwe było rozgrywanie konkurencji w ogromnych kałużach. Program na kolejne dwa dni zostanie zaktualizowany.

Już podczas ceremonii otwarcia przed godziną 17 zaczęło padać. Potem nad stadionem rozpętała się prawdziwa nawałnica i konieczne było odwołanie całej wieczornej sesji, gdyż stadion pokryły ogromne kałuże.

Autorka/Autor:kw,anw//rzw

Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KP PSP Wodzisław Śląski

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Już jutro rozpoczyna się długi weekend czerwcowy. Czy pogoda dopisze? Sprawdź prognozę przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Daniela Kowalczyka.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Zapomnimy o gorącu, ale nie o burzach

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Zapomnimy o gorącu, ale nie o burzach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Erupcja wulkaniczna na półwyspie Reykjanes może zniszczyć wszystkie drogi do Grindaviku. Jak przekazali geolodzy, to największa i najgroźniejsza erupcja w tym cyklu wulkanicznym. Wcześniej konieczna była ewakuacja mieszkańców Grindaviku oraz turystów odwiedzających pobliskie kąpielisko termalne Błękitna Laguna.

Tej nocy lawa może odciąć miasto od świata

Tej nocy lawa może odciąć miasto od świata

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, RUV, PAP

IMGW wydał prognozę alarmów meteorologicznych. Kolejne dni przyniosą powrót gwałtownych zjawisk, a miejscami spodziewane jest ogłoszenie pomarańczowych ostrzeżeń przed burzami. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Długi weekend z pomarańczowymi alarmami

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Długi weekend z pomarańczowymi alarmami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 30.05. Przed nami pochmurne godziny - niebo nad Polską będzie zasnute w dużym i umiarkowanym stopniu, miejscami będzie padać deszcz i zagrzmi. W dzień termometry pokażą maksymalnie 26 stopni Celsjusza, ale w ciepłym powietrzu po południu mogą tworzyć się kolejne burze.

Pogoda na Boże Ciało. Nocą burze i opady wygasną, jednak powrócą w dzień

Pogoda na Boże Ciało. Nocą burze i opady wygasną, jednak powrócą w dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

W Indiach i Bangladeszu rośnie liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Remal, który w niedzielę uderzył w oba te kraje. Zniszczone są dziesiątki tysięcy domów. Straty w sektorze rybołówstwa w Bangladeszu sięgają blisko 15 miliardów dolarów - podały lokalne media.

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy korzystają ze sztucznej inteligencji w poszukiwaniu rodzaju żeńskiego dla sagowca Encephalartos woodii (E. woodii) w lasach Republiki Południowej Afryki. Choć to gatunek istniejący jeszcze przed dinozaurami, na całym świecie odkryto tylko jeden męski okaz, a obecnie znane egzemplarze są jego klonami.

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Źródło:
PAP, BBC, University of Southampton

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl

Z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską wynika, że tylko 55 procent kąpielisk w Polsce jest bardzo dobrej jakości. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej.

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Źródło:
PAP

We wtorek na zachodzie kraju przechodziły burze. Towarzyszyły im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającym się pożarem lasu w okolicach miasta Kearny w południowej Arizonie. Zniszczone zostały dwa budynki, część mieszkańców ewakuowano.

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Źródło:
Reuters, abc15.com, tvnmeteo.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Głównym celem misji jest badanie wpływu chmur i aerozoli na ochładzanie oraz ogrzewanie ziemskiej atmosfery, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie zmian klimatu na Ziemi.

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

Źródło:
PAP

Nawałnica przeszła we wtorek przez Wielkopolskę. Na skutek ulewnych opadów deszczu zalane zostały niektóre drogi. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

We wtorek różnica temperatury pomiędzy Piłą a Toruniem, które są od siebie oddalone o około 140 kilometrów, wyniosła prawie 14 stopni. Zapytaliśmy o to Tomasza Wasilewskiego, prezentera tvnmeteo.pl.

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza kamieniołomu w Indiach. Osuwisko zostało spowodowane przez ulewy związane z cyklonem Remal, który nadciągną nad południową Azję.

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India tvnmeteo.pl

Niedźwiedź wtargnął do domku w Arizonie, w którym przebywał 15-letni chłopiec, i zaatakował go, uderzając i drapiąc. Tylko dzięki reakcji starszego brata nie doszło do tragedii. Po ataku zwierzę miało "usiąść na werandzie na kanapie i się rozglądać".

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Źródło:
NBC News, AZGFD

Fiński Instytut Meteorologiczny wydał pierwsze w tym roku ostrzeżenia przed upałami. W ostatnie dni maja temperatura może lokalnie przekroczyć 30 stopni, a nawet pobić dotychczasowe rekordy. Meteorolodzy podkreślili, że upałom niestety nie towarzyszą wyczekiwane opady deszczu.

W weekend Finów czekają tropikalne noce

W weekend Finów czekają tropikalne noce

Źródło:
YLE, FMI, ess.fi

Osuwisko, które przyczyniło się do śmierci nawet dwóch tysięcy osób, zagraża kolejnym tysiącom mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W kraju ogłoszono stan klęski żywiołowej, zaś akcję poszukiwawczo-ratunkową mają wesprzeć australijscy ratownicy.

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Źródło:
PAP, postcourier.com.pg, tvnmeteo.pl

Tajfun Ewiniar szaleje na Pacyfiku. W południowych prowincjach Filipin, w które uderzył jako burza tropikalna, żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej siedmiu osób i wywołał niszczycielskie powodzie. Zjawisko nabiera intensywności, a w ciągu kilku dni może dotrzeć do Japonii.

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Źródło:
PAP, The Straits Times

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

, między innymi za sprawą zastąpienia anomalii pogodowej El Nino przez La Ninę. Amerykańska Narodowa Służba do spraw Oceanu i Atmosfery podała, że od czerwca do listopada możemy spodziewać się nawet 13 huraganów, z czego siedem może być silnych. Meteorolodzy ogłosili także listę imion dla tych zjawisk.

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

Źródło:
Reuters, NOAA, tvnmeteo.pl

Meksyk zmaga się z wielotygodniową falą upałów, przynoszącą rekordy temperatury. Zalegająca nad krajem masa gorącego powietrza przyczyniła się do śmierci prawie 50 osób. Kraj zmaga się także z uciążliwą suszą. W wielu miastach regularnie odcinane są dostawy wody, co doprowadziło do protestów ludności.

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP, Reuters, CONAGUA