Prawie trzy tysiące interwencji, są ranni. Wstępny bilans piątkowych nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP
Skutki nawałnicy w Starym Polu
Skutki nawałnicy w Starym PoluTVN24
wideo 2/11
Skutki nawałnicy w Starym PoluTVN24

W piątek nad Polską od rana przechodzą gwałtowne burze, przynoszące ze sobą silne porywy wiatru i ulewny deszcz. W województwie pomorskim na samochód spadło drzewo, raniąc pięć osób. Do podobnego wypadku doszło w województwie zachodniopomorskim, gdzie ranna została jedna osoba.

Piątek to kolejny dzień z trudną, dynamiczną pogodą. Dzień wcześniej przez Polskę przechodziły silne burze z opadami deszczu, a miejscami również gradu. Przez całą dobę strażacy interweniowali ponad tysiąc razy. Trudna pogoda zmusiła również organizatorów festiwalu Open'er w gdyńskim Kosakowie do ewakuacji festiwalowiczów.

>>> Czytaj dalej: Ewakuacja na festiwalu Open'er

Od wielu dni w kraju utrzymuje się także upał. Zarówno przed skwarem, jak i burzami z gradem ostrzegają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty trzeciego i drugiego stopnia wydane zostały we wszystkich województwach w kraju.

>>> Czytaj dalej: Alerty IMGW - nieznośny upał, groźne burze z gradem. Alarmy trzeciego i drugiego stopnia

Niebezpieczne warunki, prognozowane na piątek, skłoniły ekspertów z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do wysłania SMS-owego alertu do wszystkich osób przebywających na terenie kraju. RCB ostrzegło nie tylko przed burzami, gradem oraz silnymi porywami wiatru, ale wspomniało także o możliwości pojawienia się trąb powietrznych w niektórych regionach Polski.

Interwencje w wielu województwach

Jak w piątkowy wieczór powiedział w rozmowie z TVN24 brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, do godziny 20 w całej Polsce przyjęto 2845 zgłoszeń związanych z likwidacją skutków nawałnic, a prośby o pomoc wpływają dalej. Strażacy najczęściej wyruszali do pomocy w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim - w każdym z nich zanotowano blisko 700 interwencji. Niebezpiecznie było również w województwie zachodniopomorskim (blisko 500 zgłoszeń) i wielkopolskim (ponad 400 zdarzeń). Prewencyjnie ewakuowano również uczestników 17 obozów pod namiotami.

Straż Pożarna była głównie wzywana do wypompowywania wody z ulic i piwnic oraz usuwania drzew, które przewróciły się na drogi. Rzadziej zdarzają się zgłoszenia dotyczące uszkodzeń budynków. Jak zaznacza Kierzkowski, zagrożenie jeszcze nie minęło: w godzinach nocnych zapowiadane są dalsze gwałtowne zjawiska pogodowe.

Pomorze: na samochód przewróciło się drzewo

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej potwierdził, że w miejscowości Wolność (pow. chojnicki) doszło do poważnego wypadku. Na samochód, którym podróżowało pięć osób, przewróciło się drzewo. Wszyscy pasażerowie trafili do szpitala, w tym dwójka dzieci.

Wieczorem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku poinformowała, że między Kościerzyną a miejscowością Korne na drodze krajowej nr 20 o godz. 19.30 doszło do wiatrołomu, który zablokował ruch. Do czasu zakończenia prac przez straż pożarną droga jest wyłączona z ruchu.

Przez gminę Stare Pole w województwie pomorskim w piątek po południu przetoczyła się silna nawałnica. Część linii energetycznych została zerwana, zaś droga krajowa 22 była przez pewien czas zablokowana z powodu wiatrołomu. Burza wyrządziła największe szkody w miejscowościach Stare Pole, Krzyżanowo i Kraszewo.

W piątkowej rozmowie z tvnmeteo.pl oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Malborku młodszy kapitan Adam Nosko powiedział, że we wczesnych godzinach popołudniowych usuwanie szkód jeszcze trwało. Do pracy zaangażowane były wszystkie jednostki malborskiej straży pożarnej.

Skutki nawałnicy w Starym Polu
Skutki nawałnicy w Starym PoluTVN24

Do lokalnych podtopień doszło również w Dźwirzynie. Kilka ulic zostało zalanych, co na pewien czas utrudniło ruch w mieście.

Zalane ulice w Dźwirzynie
Zalane ulice w DźwirzynieArtur Sempruch/miastokolobrzeg.pl

Utrudnienia na autostradzie A1

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla kierowców. Na autostradzie A1 kamera uchwyciła intensywne opady deszczu z gradem.

Deszcz i grad na A1
Deszcz i grad na A1TVN24
Deszcz i grad na A1
Deszcz i grad na A1TVN24

"Trasa grozy" na Kujawach

Burza zaskoczyła kierowców podróżujących drogą krajową 91 na odcinku Toruń - Włocławek w piątkowe popołudnie. W kilka sekund pojawiała się przed nimi ściana wody, a w dach i szyby aut uderzał grad, momentami bardzo pokaźnych rozmiarów. Sporo samochodów zostało uszkodzonych. Wiele osób wskazywało, że "to największe lecące z nieba kawałki lodu", jakie widzieli, jadąc kiedykolwiek samochodem po Polsce, a niektórzy określali swoją podróż mianem "trasy grozy". Na stacjach przestały działać systemy informatyczne, co uniemożliwiało zatankowanie. Komenda Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu ogłosiła, że w piątek po południu wpłynęło do nich 600 zgłoszeń. Strażacy wyjeżdżają głównie do zalanych domów, piwnic, wiatrołomów, które blokują drogi. Burze trwają w Toruniu i we Włocławku, gdzie na wielu ulicach utworzyły się ogromne kałuże.

Włocławek - oberwanie chmury
Włocławek - oberwanie chmuryTVN24

Gwałtowna pogoda na Pomorzu Zachodnim

W województwie zachodniopomorskim na drodze wojewódzkiej nr 151 między miejscowością Łobez i Węgorzyno drzewo spadło na maskę samochodu. Kobieta kierująca autem nie odniosła poważniejszych obrażeń, jednak została zabrana do szpitala na obserwację. Obecnie droga jest zablokowana z powodu powalonych drzew i gałęzi.

Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie poinformował o ewakuacji ponad 900 uczestników obozów harcerskich. Policjanci informują, że decyzja została podjęta wyprzedzająco, po otrzymaniu alertów. Osoby ewakuowane zostały przeniesione do Szczecinka i Bornego Sulinowa. Do podobnej sytuacji doszło w Próchnówku, gdzie ewakuowano 70 harcerzy.

Do incydentu doszło także w Czaplinku, gdzie na jeziorze Drawsko przewrócił się jacht typu Omega. Z wody podjęto sześć osób, w tym piątkę dzieci.

Do godz. 19 na terenie woj. odnotowano 694 zdarzeń atmosferycznych. Głównie są to zalane obiekty i drogi. Interwencje objęły powiaty: Szczecin - 154, stargardzki - 82, szczecinecki - 52, goleniowski - 52, drawski - 52, gryfiński - 48, koszaliński - 47, sławieński - 38, świdwiński - 34, myśliborski - 28, białogardzki - 25, pyrzycki - 19, policki - 18 i choszczeński - 8. W wielu miastach wystąpiły lokalne podtopienia, w tym w Szczecinku.

Skutki burz w Szczecinku
Skutki burz w SzczecinkuIreneusz Czerniawski

Ściana wody nad Szczecinem

W piątkowe popołudnie burze nawiedziły Szczecin. Nad stolicą Pomorza Zachodniego zebrały się ciężkie chmury, które przyniosły ze sobą obniżenie temperatury i ulewny deszcz. W ich wyniku niektóre ulice miasta wypełniły się wodą.

Zalane zostały dwa szpitale: przy ulicy Unii Lubelskiej oraz na Pomorzanach. Jak przekazali rzecznicy prasowi placówek, woda nie wyrządziła poważnych szkód i nie zagroziła bezpieczeństwu pacjentów.

Ulewa nad Szczecinem
Ulewa nad SzczecinemTVN24

Zalane ulice, podtopienia w piwnicach na Ziemi Lubuskiej

Jak poinformował oficer dyżurny lubuskiej Państwowej Straży Pożarnej, dotychczas strażacy przyjęli 74 zgłoszenia związane z likwidacją skutków gwałtownych burz. Najczęściej interwencje dotyczyły usuwania zerwanych konarów oraz wypompowywania wody z zalanych ulic i posesji. Nie było informacji, by ktoś został ranny.

W piątkowe popołudnie burza z ulewnymi opadami deszczu uderzyła w Gorzów Wielkopolski i północną część województwa lubuskiego. Intensywne opady wdarły się do piwnic i garażów. W samym Gorzowie nieprzejezdnych było kilka ulic. Problem stanowił również silny wiatr, który zrywał gałęzie z drzew. 

Podtopienia po ulewach w Gorzowie (materiał z 01.07.2022)
Podtopienia po ulewach w GorzowieMarcin Kluwak

Wielkopolska częściowo bez prądu

Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, w regionie strażacy wyruszyli do 200 interwencji związanych z trudnymi warunkami pogodowymi. Najwięcej zgłoszeń zostało zarejestrowanych w powiatach: chodzieskim, wągrowieckim, gnieźnieńskim i kolskim. Przede wszystkim interwencje dotyczyły lokalnych podtopień piwnic, wiatrołomów i zerwanych dachówek. Nie było poważniejszych zdarzeń, osób poszkodowanych ani ofiar. Najgroźniej było w okolicach Chodzieży, gdzie strażacy interweniowali 32 razy, przede wszystkim przy podtopieniach.

Jak informuje lokalny dostawca prądu Enea Operator, z powodu burz wystąpiły przerwy w dostawie energii elektrycznej do około 30 tysięcy odbiorców. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Chodzieży. O godzinie 20 operator poinformował, że bez prądu wciąż było 12 tysięcy osób.

Niebezpiecznie było także w Wągrowcu, gdzie strażacy usuwali połamane drzewa i konary z samochodów. Na linię wysokiego napięcia przewróciło się rażone piorunem drzewo, które następnie stanęło w płomieniach. Konieczna była interwencja strażaków. Dodatkowo, na cmentarzu przy ulicy Mickiewicza, spadające konary zniszczyły kilka nagrobków. Nie ma informacji o osobach rannych.

Drzewo spłonęło w Wągrowcu
Drzewo spłonęło w WągrowcuPortal WRC
Po burzy w WągrowcuPortal WRC
Zniszczone nagrobki w WągrowcuPortal WRC

Autorka/Autor:kw,as/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Portal WRC

Pozostałe wiadomości

Fala wezbraniowa na Odrze zbliża się do Wrocławia. Z prognozy IMGW wynika, że kulminacji w mieście należy spodziewać się w nocy ze środy na czwartek.

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na prawie 60 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czwartek 19.09. Do Polski dotarł antycyklon Serkan, który przyniósł słoneczną oraz ciepłą pogodę. Właśnie takiej aury możemy spodziewać się jutro. W nocy mogą pojawić się mgły i zamglenia, a także lokalne przelotne opady deszczu.

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Źródło:
IMGW

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Wrocław przygotowuje się na nadejście kulminacyjnej fali, która spodziewana jest około godziny 2 w nocy. Kulminacja ma wynieść 610 centymetrów - poinformowała o północy Izabela Adrian z IMGW. Wcześniej, około godziny 21 Wody Polskie informowały, że czoło fali wezbraniowej minęło Opole, nie wyrządzając szkód w mieście.

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" przed nadejściem fali

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" przed nadejściem fali

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW