Słoneczna aura sprawia, że zagrożenie pożarowe w polskich lasach jest na wysokim poziomie. Ściółka jest bardzo sucha, więc nawet niewielka iskra lub niedopałek mogą wzniecić ogień.
Wysoka temperatura powietrza i brak opadów powodują, że zagrożenie pożarowe w polskich lasach jest bardzo wysokie, a także i ekstremalne. Ściółka jest wysuszona, przez co nawet niewielka iskra lub niedopałek mogą wzniecić ogień.
IMGW: ekstremalne zagrożenie pożarowe w części kraju
Z mapy opublikowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że na niedzielę prognozuje się ekstremalne i bardzo wysokie zagrożenie pożarowe w większości regionów centralnych, na zachodzie Mazowsza, a także na Warmii i Mazurach. Na pozostałym obszarze ma być wysokie.
"Gorące, suche dni sprzyjają wzrostowi zagrożenia pożarowego. W związku z tym zachowajmy ostrożność planując wycieczki na łono natury" - napisał w mediach społecznościowych IMGW.
Jak podaje IMGW, wysokorozdzielczy system prognozowania zagrożenia pożarowego lasu generuje codzienną prognozę zagrożenia pożarowego z 24- i 48-godzinnym wyprzedzeniem czasowym. Obliczenia wykonywane są na podstawie danych uzyskanych z modelu WRF METEOPG o rozdzielczości przestrzennej 2,5 kilometra.
Widzisz pożar? Zareaguj
W takich dniach warto zachować szczególną ostrożność podczas przebywania w lasach. W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z numerem alarmowym 112.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock, IMGW