Zalegający na dachach budynków śnieg stanowi zagrożenie i trzeba go usuwać. Kiedy jest mokry, ważyć może 700-800 kilogramów. - Ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo - powiedziała Justyna Kłusewicz z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.
W części kraju panuje zimowa aura i jest biało. W Białymstoku na wielu budynkach leży pokrywa śnieżna.
- Trzeba ją jak najszybciej usunąć, bo może zagrażać naszemu bezpieczeństwu - powiedział Mateusz Grzymkowski, reporter TVN24. Dodał, że usunięcie śniegu z dachów budynków czy też hal, należy do obowiązków właściciela budynku, czy też jego zarządcy. - Jak najszybsze usunięcie śniegu to konieczność, a nie ewentualność - podkreślił.
Waga śniegu. Co zrobić, gdy zalega na dachu?
Leżący zimą na dachu śnieg jest powszechnym widokiem.
- Niestety, (śnieg - red.) ma to do siebie, że im jest bardziej mokry, tym jest cięższy - powiedziała Justyna Kłusewicz z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. - Metr sześcienny puchu śnieżnego waży 200 kilogramów, śnieg mokry waży nawet 700-800 kilogramów, a lód nawet 900 kilogramów. Ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo w budynkach - dodała.
Mandat za nie usunięcie śniegu i lodu z dachu
Reporter TVN24 powiedział, że zaniedbanie obowiązku usuwania śniegu i lodu z dachu może skutkować mandatem. Może on wynieść nawet pięć tysięcy złotych.
- Taki mandat może wystawić straż miejska, a policja może wystawić mandat do tysiąca złotych - mówił Grzymkowski. Dodał, że usuwać trzeba także sople lodu zwisające z dachów. - One też mogą być niebezpieczne dla przechodniów - dodał.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24