TVN Meteo | Polska

Obłoki srebrzyste zalśniły podczas najkrótszej nocy w roku

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw/dd
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Obłoki srebrzyste nad Chojnicami
Obłoki srebrzyste nad ChojnicamiKontakt 24
wideo 2/16
Obłoki srebrzyste

Początek lata często obfituje w przepiękne zjawiska na niebie. Ostatniej nocy - najkrótszej w roku - nad Chojnicami (woj. pomorskie) pojawiły się obłoki srebrzyste. Zdjęcia z obserwacji otrzymaliśmy na Kontakt 24.

We wtorek przypadało przesilenie letnie i rozpoczęło się astronomiczne lato. Tego dnia dzień był najdłuższy, zaś noc najkrótsza w roku. W najdalej wysuniętych na północ regionach naszego kraju jasno było nawet przez 17 godzin i 15 minut, a noc trwała mniej niż siedem godzin.

>>> W środę 22 czerwca powitaliśmy lato kalendarzowe

Srebrne łuny

Początek lata to także okres, w którym na niebie możemy podziwiać tak zwane obłoki srebrzyste. Są to chmury mezosferyczne - najwyższe, jakie można dostrzec z powierzchni Ziemi. Powstają na wysokości około 80 kilometrów, prawdopodobnie z powodu obladzania cząstek pyłu kosmicznego lub pozostałości po przelotach meteorów. Odbijają one światło słoneczne, tworząc charakterystyczne, srebrzyste łuny.

O niezwykłym szczęściu może mówić jeden z Reporterów 24 - Łukasz Górski. Mężczyźnie udało się uwiecznić obłoki srebrzyste w najkrótszą noc w roku. Swoimi zdjęciami podzielił się, wysyłając je na Kontakt 24.

- Obłoki srebrzyste zaprezentowały się podczas najkrótszej nocy 2022 r. Warunki do podziwiania obłoków były bardzo dobre. Niebo bezchmurne, atmosfera przywiana wiatrem i spłukana deszczem. Pięknie i wyraziście było widać struktury obłoków. Zdjęcia wykonane przed północą, w okolicach Chojnic (woj. pomorskie) - przekazał autor.

Jak przygotować się do obserwacji obłoków srebrzystych

By obserwacje były owocne, warto przede wszystkim wybrać się poza tereny miejskie. Jest to istotne, ponieważ sztuczne światło latarni, billboardów czy budynków może przeszkadzać nam w dostrzeżeniu srebrzystych smug.

Zjawiska najczęściej występują między godz. 23 i 1 w nocy. Do ich podziwiania niepotrzebne są żadne specjalistyczne urządzenia.

Autor:kw/dd

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości